از جاهای دیدنی یزد می توان به بازار و حمام خان اشاره کرد. بازار و حمام خان یزد بنایی فوق العاده دیدنی که یادگار از سال ۱۲۱۲ بوده و دستور ساخت آن را  محمد تقی خان بافقی، حاکم وقت شهر یزد داده است. بازار و حمام خان یک مجموع فوق العاده دیدنی و بی‌نظیر بوده و مجموعه آن از بازار خان، حسینیه، آب انبار و یک حمام تشکیل شده است. قدمت این مجموعۀ تاریخی و سنتی به دوران قاجار و پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار باز می‌گردد. حمام خان یزد که به گرمابه نور نیز شهرت دارد در زمینی به مساحت ۱۱۷۰ متر در زیر بنای ۹۰۰ متر بنا شده است. از آنجایی که بیشتر مراجعه کنندگان به این حمام، بزرگان شهر بودند گرمابه نور به حمام خان شهرت پیدا کرد. در گذشته مردم از حمام ها برای گذراندن اوقات فراغت، گپ زدن، معاشرت با دیگران، استراحت، راز و نیاز و حتی حل مشکلات خود با پا درمیانی اطرافیان استفاده می‌کردند و اگر هم فرصتی پیدا می‌شد به استحمام می‌پرداختند. امروزه این حمام خالی از مراجعه کنندگان جهت استحمام است و تنها زیبایی اش را به رخ گردشگران و علاقه مندان به تاریخ می کشد. اگر در تور یزد شرکت کردید، پیشنهاد می کنیم از مجموعه خان که از شاهکارهای معماری در یزد به حساب می آید بازدید کنید و عکس های زیبایی به ثبت برسانید.
گردشگران تور یزد به هنگام بازدید از حمام خان، می‌توانند به تماشای معماری بی‌نظیری از این بنای تاریخی بروند که در عین سادگی، زیبا به نظر می‌رسد و طوری ساخته شده که عموم مردم از جمله قشر کم‌درآمد بتوانند از آن بهره ببرند. بنای این حمام به مانند دیگر حمام‌های سنتی شامل ورودی، سربینه، قرینه، دالان، گرمخانه، تون می‌شود. قسمت سربینه حمام خان یزد، نسبت به دیگر جاهای حمام برجسته‌تر است، طوری که در آن سکوهایی برای رختکن، نشستن و جاکفشی وجود دارد. دیگر جذابیت‌هایی که در قسمت سربینه‌ی حمام خواهید دید، وجود نورگیر زیبایی است که در داخل گنبدش به چشم می‌خورد.
جال است بدانید بازار خان لقب طولانی‌ترین و عریض‌ترین بازارهای شهر یزد را به خود اختصاص داده و  مصالح به کار رفته در ساخت این مجموعۀ بزرگ تنها از خشت و گل است. این مجموعۀ بی‌نظیر و دیدنی در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و بازدید از آن به تمام علاقه مندان به تاریخ پیشنهاد می شود.
برای آشنایی با جاذبه های تاریخی یزد نگاهی به سفر به یزد در مجله چمدونم بیاندازید.