پارک ها محدوده ای از منابع طبیعی جهان هستند و از جنگل ها ، مراتع ، بیشه ها ، اراضی جنگلی ، دشت ها و کوهستان تشکیل شده اند . اینها همگی نمایانگر نمونه هایی از طبیعت هستند و برای تکثیر و پرورش جانوران و گیاهان در شرایط کاملا طبیعی تحت مراقبا قرار می گیرند. پارک های ملی ایران هم شاید در ابتدا همان تصاویر زیبا از جنگل های سبز را در ذهنتان تداعی کنند اما باید بدانید که این پارک ها در واقع محل زندگی گیاهان و جانواران هستند و از ارزش بسیار بالایی برخوردارند . در این میان هستند پارک هایی که به مراتب معروف ترند و اهمیت بسیاری دارند . باید بدانید که این پارک ها نقش مهم و اساسی در محیط زیست دارند و نیاز به مراقبت دارند . ما در این مطلب از چمدونم تصمیم داریم شما را با چند مورد از زیباترین و مهم ترین پارک های ملی ایران آشنا کنیم ؛ پارک هایی که قطعا می توانند یک دلیل مهم برای بازدید از نقاط مختلف کشورمان ایران باشند پس ما را همراهی کنید .

پارک ملی بوجاق

از مهم ترین پارک های ملی موجود در ایران می توان به بوجاق در شمال شرق شهر رشت استان گیلان اشاره کرد . پارک ملی بوجاق یک منطقه شکار ممنوع به حساب می آید و حدود ۳ هزار و ۲۵۰ هکتار مساحت دارد . از پوشش گیاهی معروف در بوجاق می توان به آزاولا آلاله، توسکا، تمشک، انار و … و از گونه های جانوری موجود در آن می توان به پرنده های بی نظیری مانند آبچلیک، اکراس، غاز خاکستری و گیلانشاه اشاره کرد. همچنین تالاب بوجاق موجودات آبزی نظیر ماهی سفید و کپو دارد و متاسفانه این پارک ملی یکی از معدود زیستگاه های فک خزری در حال انقراض ایران است.

پارک ملی بختگان

پارک ملی بختگان در ۷۰ کیلومتری غرب نی ریز در استان فارس قرار دارد. این منطقه در سال ۱۳۵۷ به عنوان منطقه حیات وحش معرفی شد ؛ اما سال ۱۳۷۴ بود که به عنوان پارک ملی بختگان به رسمیت شناخته شد. این منطقه دریاچه های بختگان و تالاب ها، دشت ها و کوهستان های بین دریاچه های بختگان و طشک، و مناطق کوهستانی جنوب دریاچه بختگان را شامل می شود و جذابیت بسیاری دارد. در پارک ملی بختگان علاوه بر تنوع مناظر طبیعی شگفت انگیز با آثار تاریخی همچون کاروانسرای شاه عباسی نیز رو به رو خواهید شد که می تواند در نوع خود کم نظیر باشد.  از گونه های گیاهی پارک ملی بختگان می توانیم به آویشن ، بادام کوهی ، جلبک ها ، کاکوتی ، بنه ، باریجه ، تنگس ، قیج ، گز و نی ، پسته وحشی و … اشاره کنیم . همچنین گونه های جانوری این منطقه را آهوی ایرانی ، پلنگ ، روباه ، شغال ، کفتار ، گرگ و گربه وحشی ، بحری ، بلدرچین ، پرستو ، عقاب ها تشکیل داده اند که امیدواریم شکار نشوند و تحت مراقبت قرار بگیرند.

پارک ملی دریاچه ارومیه

پارک ملی دریاچه ارومیه از بزرگترین و مهمترین پارک های ملی کشور ایران است و در  شمال غرب ایران، بین آذربایجان شرقی و غربی قرار دارد. این پارک با داشتن  ۴۶۴ هزار و ۵۶ کیلومتر مربع مساحت ، ۱۲۰ جزیره کوچک هم دارد که هر کدام  از آنها جزئی از منطقه حفاظت شده پارک ملی دریاچه ارومیه هستند. این منطقه در سال ۱۳۵۴ به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد. برخی معتقدند پارک ملی دریاچه ارومیه در کنار مرداب انزلی از زیباترین اکوسیستم های طبیعی و جانوری کشور است. از جمله پوشش گیاهی این منطقه می توان به آویشن، جو وحشی، زنبق، شقایق، شنگ، کاکوتی، یولاف، درخت آلبالو، بادام کوهی و … اشاره کرد. گونه های جانوری این منطقه نیز شامل پلنگ ایرانی، قوچ، گوزن زرد ایرانی، موش صحرایی ، کاکایی ، فلامینگو ، میش ارمنی ، پلیکان سفید و … هستند.
متاسفانه موجودات دریاچه ارومیه در حال نابود شدن هستند ؛ و ای کاش جلوی شکار و کشتن این موجودات گرفته شود .

پارک ملی گلستان

بی شک معروف ترین و قدیمی ترین پارک ملی ایران همین پارک ملی گلستان است که در استان زیبای گلستان قرار دارد . این پارک با ۹۲ هزار هکتار در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی قرار دارد و به دلیل تنوع زیستی و اکوتوریستی بالا ، در فهرست میراث یونسکو نیز به ثبت رسیده است .
اولین برنامه های حفاظتی این منطقه در سال ۱۳۳۶ شروع شد. پارک ملی گلستان نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان شاخص بوده و به همین دلیل در لیست ۵۰ ذخیره گاه بیوسفری جهان در یونسکو ثبت شده است. وسعت این پارک ملی به حدی زیاد است که قسمت هایی از آن در استان سمنان قرار دارد، اما بیشتر مساحت این پارک ملی متعلق به استان گلستان است . در این منطقه با ارتفاعات، چشمه ها، رودها و تالاب های بسیار زیبایی رو به رو خواهید شد. پوشش گیاهی و درختی این پارک نیز تنوع بسیار بالایی دارد  و شامل گونه هایی مانند انار وحشی، انجیلی، بلوط زرد، سیاه تلو، گلابی وحشی، کلاه میرحسن، گز، خارشتر، گل گاوزبان، تمشک و زبان گنجشک می شود. پرندگان و جانوران زیادی نیز در این پارک ملی وجود دارند . از میان این جانوران می توان به پلنگ، خرس قهوه ای، روباه، سمور جنگلی، قوچ و میش، گربه پالاس، مرال، توکا، دم سرخ ها، بالابان، سار صورتی، کبک، سنگ چشم، سسک و دال سیاه اشاره کرد .

پارک ملی لار

از پارک های ملی معروف ایران می توان به نام لار اشاره کرد . پارک ملی لار با ۷۳ هزار و ۵۰۰ هکتار مساحت در دامنه جنوبی البرز، بین استان های تهران و مازندران قرار دارد و از مشهورترین پارک های ملی کشور به حساب می آید . پارک ملی لار توسط ارتفاعات و کوه ها محاصره شده و به همین دلیل دارای شرایط جوی ثابت است. دریاچه لار که سد لار نیز بر مسیر آن ساخته شده بخش عظیمی از این اکوسیستم را تشکیل می دهد.
پارک لار در سال ۱۳۵۴ به عنوان پارک ملی شناخته شده و در سال ۱۳۷۰ نیز به منطقه ای شکار ممنوع تبدیل شد. این منطقه از پوشش گیاهی و جانوری بسیار متنوعی برخوردار است و به همین دلیل به عنوان یکی از پارک های ملی مهم کشور شناخته می شود. شما در لار می توانید گونه های گیاهی مختلفی از جمله بابونه، چای کوهی، شیرین بیان، کاسنی، زنبق وحشی، مریم گلی، بارهنگ و بومادران را مشاهده کنید. حیوانات و پرنده های گوناگونی نیز در اینجا وجود دارند از جمله کل و بز، خرس قهوه‌ای، پلنگ، گراز، خارپشت، آگامای سرزرد، مار آبی، شاه بوف، قرقی، دلیجه و جغد تالابی.

سخن نهایی

در این مطلب چمدونم برخی از مهمترین پارک های ملی را معرفی کرده و ویژگی های هرکدام را به طور منحصر تعریف کردیم . ایران ما پارکهای ملی زیادی دارد که در این مقاله عنوان نشده اند . پی شما هم دست به کار شوید نام و هر کدام از پارک های ملی که  می شناسید را در قسمت دیدگاه ثبت کنید تا به این محتوا اضافه کنیم . به زودی در این مقاله اطلاعاتی درباره دیگر پارک های ملی کشور اضافه خواهیم کرد. امیدواریم که همگی حس مسئولیت داشته باشیم و به نابودی این زیبایی ها دامن نزنیم . ما هم انسان های با فرهنگی هستیم .