گردشگری در ایران وسایر کشورهای جهان ، رنگ دیگری به خود گرفته است و این صنعت با توجه به نوع زندگی بومیان منطقه نیز تغییر کرده و حس و حال بومی را القا می کند. با توجه به این که گردشگری به یکی از اصلی ترین برنامه ها افراد تبدیل گشته است اقامت هم به همان اندازه مهم بوده و یک موضوع اساسی محسوب می شود. به نوعی که گردشگرانی که قصد دارند به کشورها و یا سایر شهرها سفر کنند باید در رابطه به اقامت و اقامتگاه هم پیش از سفر فکر کنند و در رابطه با انتخاب هر کدام از آنها تصمیم بگیرند. در جای جای جهان انواع هتل لوکس تا اقامتگاه های بسیار جذاب و هیجان انگیز نقش مهم و اساسی در صنعت گردشگری دارند و مخاطبان را جذب می کنند. ما در این بلاگ از مجله چمدونم ، سعی بر این داریم تا در رابطه با انواع اقامتگاه در ایران صحبت کنیم. چرا که اقامت در مکان های نامطلوب و بدون کیفیت ، قطعا می توانند استرس زا باشند و سفرتان را به یک فاجعه تبدیل کنند. شاید تنوع در ایران زیاد باشد اما اصلی ترین انواع اقامت هتل ها ، اقامتگاه های بومگردی و سنتی و کاروانسراها هستند. ویلا ، سوئیت ، آپارتمان ، هتل آپارتمان و … هم از دیگر اقامتگاه ها هستند که می توانند مسافران و علاقه مندان خاص خودشان را جذب کنند. به این معنی که شما با هر بودجه ای که در نظر داشته باشید می توانید اقامتگاه متناسب با شرایطتان را رزرو کنید و از اقامت خود لذت ببرید. شاید شما تمایل داشته باشید در هتل های تاپ اقامت داشته باشید یا تصمیم داشته باشید که شبیه به بومیان شهر مقصد چند روزی زندگی کنید و از فضا لذت ببرید.

اقامتگاه ها بسته به سبک و خدماتی که ارائه می کنند ، به گونه های مختلفی تقسیم می شوند که حتما شما هم قبل از رزرو بلیط هواپیما با انواع آنها برخورده اید. پس قبل از سفر این مطلب ما را مطالعه کنید و انواع اقامتگاه در ایران رابشناسید.

اقامتگاه های بومگردی

می توان گفت یکی از انواع اقامتگاه در ایران ، اقامتگاه های بومگردی هستند که در اکثر شهرها و روستاهای کشور قابل مشاهده اند. اقامتگاه های بومگردی ، سبک متفاوت تری از نوع اقامت را برای گردشگران فراهم می آورند. این نوع خانه ها با مصالح بومی همان منطقه ساخته شدند و سعی بر این دارند که همخوانی و سازگاری با محیط زیست را حفظ کنند .
در این اقامتگاه ها غذاهای بومی ارائه می‌شود و حضور در آنها فرصت خوبی برای آشنایی با فرهنگ بومی مردمان آن ناحیه برای مسافران و گردشگران فراهم می‌کند.   این نوع از اقامتگاه ها زیر نظر سازمان گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی ایران فعالیت کرده و با داشتن مجوز ، محیط امنی را برای میهمانان فراهم می آورند.
با اقامت در اقامتگاه های بومگردی ، رابطه گردشگران با مسئولین اقامتگاه بر مبنای مهمان و میزبان تعریف می‌شود. به عبارت دیگر، شما مهمان خانه خواهید بود و بر اساس فرهنگ خانواده محور ایرانی، میزبانتان تمام تلاش خود را می‌کند تا به شما خوش بگذرد. با اقامت در این اقامتگاه ها می‌توانید با گوشه ای از فرهنگ مهمان نوازی ایرانی آشنا شوید و از صمیمیت و مهمان دوستی ایرانی ها لذت ببرید.

ویلاها

قدمت این خانه‌های دلباز در حاشیه‌ی شهر به دوران روم باز می‌گردد، هنوز هم گذران تعطیلات کوتاه مدت یا بلند مدت در این اقامتگاه‌ها برای ساکنان شهرهای بزرگ که می‌توانند در مدت زمان به نسبت کوتاهی خود را به آنها برسانند، محبوب است. در ایران نیز در مناطق شمالی کشور ویلا، از اقامتگاه‌های مهم و پرطرفدار به حساب می‌‌آید. البته در جزیره کیش ، جزیره قشم و برخی از شهرهای دیگر ایرانی هم امکان رزرو ویلا برای مسافرین وجود دارد. اما پر طرفدارترین این اقامتگاه ها در شمال ایران و در جزیره کیش یافت می شوند و حسابی هیجان انگیز هستند.

کاروانسراها

بیشتر کاروانسراهای موجود در ایران در مسیر راه ابریشم و به منظور داد و ستد و تجارت ساخته شدند وبرخی از آنها بعد از مرمت و بازسازی ، امکان اقامت را برای علاقه مندان فراهم ساخته اند. این کاروانسراها با توجه به همان سبک و سیاق سنتی خود به گردشگران علاقه مند خدمات رفاهی و اقامتی می‌دهند.
اگر قصد دارید یک شب اقامت را در یکی از اتاق های کاروانسرا تجربه کنید، باید در نظر داشته باشید که اتاق هایی به نام حجره در اختیارتان قرار خواهد گرفت. همچنین انتظار نداشته باشید با خدماتی که در هتل ها به مهمان ارائه می‌شود رو به رو شوید. فلسفه اقامت در کاروانسرا بر این مبنا قرارد دارد که با قدیمی ترین و سنتی ترین شکل اقامت در ایران آشنا شوید. بنابراین همه چیز ساده و سنتتی برگزار می‌شود؛  اما این نوع اقامت لذتی دارد که توصیف نمی شود. اقامتی جذاب و رویایی که پیشنهاد می کنیم حتما تجربه اش کنید.

هتل آپارتمان

از انواع اقامتگاه در ایران می توان به هتل آپارتمان ها اشاره کرد. اگر تصمیم دارید در سفرتان چند روزی را در شهر مورد نظر بمانید پیشنهاد می کنیم به جای اقامت در یک هتل ، اقامت در هتل آپارتمان را انتخاب کنید. هتل آپارتمان‌ها همان امکانات رفاهی هتل را دارند با این تفاوت که دنج‌تر و شخصی‌تر هستند. به همین دلیل می توانید برای داشتن یک اقامت طولانی، احساس راحتی بیشتری داشته باشید و نسبت به هتل ها کمتر هزینه بپردازید.
اقامتگاه‌ها اکنون در سراسر جهان از تنوع بسیاری برخوردارند تا بتوانند نیاز همه‌ی مسافران را با سلیقه، سبک و بودجه‌های متفاوت تامین کنند. همچنین شیوه‌های رزرو و خرید هتل نیز امروزه بسیار آسان‌تر شده ‌است.با پیشرفت تکنولوژی و گسترش اینترنت، این امکان برای افراد فراهم شده است تا از طریق کارت‌های اعتباری خود، به شخصه برای انتخاب و رزرو اقدام کنند. امکانی که بدون شک سفر را برای شما راحت‌تر و دلچسب‌تر می‌ سازد.

کلام آخر

ما با فراهم کردن یک سری تصاویر از انواع اقامتگاه در ایران ، سعی بر این داشتیم تا شما را بیشتر با این خانه ها آشنا کنیم و به سفر سوق دهیم. دیگر سفر رفتن نیاز به رزرو هتل ندارد و می تواند با اقامت در انواع این خانه ها دلنشین و جذاب تر گردد. پس برای اقامت در هر کدام از اقامتگاه های موجود در ایران ، از تیم پشتیبانی چمدونم کمک بگیرید و یا با نصب اپلیکیشن چمدونم ، مراحل رزرو هر کدام از خانه ها را به راحتی چند کلیلک انجام دهید.
سفر خوش