هر کدام از اقوام‌ ایرانی، آداب و رسوم و سنت‌های جالبی دارند و همچنان در مراسم‌هایشان اجرا می‌کنند. چمدونم در این بلاگ، تصمیم دارد شما را به استان لرستان ببرد. استانی زیبا با سنت‌ها و جشن‌های گوناگون که یک به یک به توضیح آنها خواهیم پرداخت.  کافیست برای آشنایی این مطلب ما را تا انتها مطالعه کنید.

آداب و روسم مراسم عروسی در خرم ‌آباد

از گذشته عروسی، معنی شادی و جشن را داده و مردان و زنان از شب عروسی به عنوان به یادماندنی‌ترین شب عمرشان یاد می‌کنند. به همین دلیل این جشن همیشه با سرور و آرزوهای نیک برگزار می‌شود. برخی از مردمان استان لرستان مثلا بروجردی‌ها اعتقاد دارند که حنا در شب حنابندان، مراد می‌دهد. در این شب چه نیازمند باشند چه بی‌نیاز و شادکام، کف دست و انگشتان خود را با حنا آغشته می‌کنند تا از شگون و یمن حنا بهره بگیرند.
اغلب لرها بر این باورند که عقد دختر عمو و پسر عموها را در آسمان بسته‌اند. همچنین لرها باور دارند که نباید در روز عروسی، هیچ شیشه‌ای در خانه بشکند چراکه شکستن شیشه شگون ندارد. در برخی نقاط استان لرستان مثل بروجرد، خرم آباد، چگنی، ززو ماهر و … خانواده داماد به عنوان نذر، وسیله‌ای کوچک از خانه عروس برمیدارد که البته معتقدند که این دزدی باید کاملا محرمانه برگزار شود.

عروسی استان لرستان

بروجردی‌ها مراسم عروسی را شب جمعه برگزار می‌کنند و این روز را خوش یمن می‌دانند. بختیاری‌ها تحت هیچ شرایطی عروسشان را در شب شنبه به خانه داماد نمی‌برند چون این روز را بدیمن می‌دانند.

برای آداب و رسوم عروسی در منطقه بختیاری، سه روز بعد از شب عروسی، زن‌های محل عروس را به چشمه برده و از او می‌خواهند تا ۷ مشک را پر از آب کند. بعد زنان مشک‌ها را چون با دست نوعروس متبرک شده به خانه خود می‌برند تا به مراد دلشان برسند.

بین تمام مردم لرستان حضور جوانی که دیر ازدواج کرده باشد یا زنی بیوه یا زنی که دوبار شوهر کرده باشد را در محل آرایش و آمادگی قبل از مراسم عروسی بدشگون می‌دانند.

همچنان در لرستان خصوصا در روستاهای استان، در شب عروسی برادر عروس شالی به کمر عروس می‌بندد و داخل شال کمی نان می‌گذارد با این امید که در خانه داماد همیشه رزق و روزی باشد.

آئین عروسی و آداب و رسوم مراسم عروسی در خرم آباد

شاید مراسم عروسی در تمام نقاط ایران وجه مشترک فراوانی داشته باشد اما هر منطقه ویژگی‌های خاص آئینی دارند که همین ویژگی‌ها خصوصیات دینی، فرهنگی و گاها جغرافیایی قوم و طایفه را نشان می‌دهد. به عنوان مثال ناف‌بری و آیین دستمال از آداب و رسوم لرستان است. یعنی زمانیکه در خانه‌ای نوزاد دختری به دنیا بیاید صاحبان خانواده پسر دستمالی به دست نوزاد دختر می‌بندند به این نشان که دختر، نامزد پسر مورد نظر باشد.

آداب و رسوم

رسم لرها در شب عروسی

از آداب و رسوم لرستان در رابطه با خواستگاری از این قرار است که خانواده پسر جهت آگاهی از نظرات خانواده دختر، دو تن از ریش سفیدان را به منزل دختر مورد نظر می‌فرستد. اگر خانواده دختر با این وصلت موافق باشند یک روز را جهت دستگیرونی مشخص می‌کنند تا در رابطه با مبلغ جهیزیه و شیربها صحبت کنند. بعد از روز دستگیرونی، پدر و مادر دختر داماد را برای صرف شام به منزلشان دعوت می‌کنند. در همان شب داماد باید هدیه‌ای برای پدر زن خود همراه داشته باشد.
در نورآباد لرستان، شب قبل از عروسی مراسم حنابندان برگزار می‌شود که تمام هزینه‌های حنابندان را داماد می‌پردازد. بعد از روز حنابندان داماد همراه حدودا صد نفر و یک دسته نوزانده به طرف منزل عروس حرکت می‌کند تا با عزت و احترام عروس را به خانه‌اش ببرد.

از آداب و رسوم عروسی لرستان یعنی در برخی مناطق استان مانند مناطق عشایری، بختیاری خصوصا ززوماهر، شول آباد، برنوید و … مراسم ازدواج به این صورت است که در ابتدا خانواده پسر بدون آنکه به طور رسمی علاقه‌شان را به دختر مورد نظر اعلام کنند به طور کاملا پنهانی از نظر دختر و خانوده‌اش آگاه شوند که به این رسم زیر به زیر می‌گویند. زمانیکه از نظر مطمئن شوند پیکی از طرف خانواده پسر به خانواده دختر می‌فرستند و موضوع خواستگاری را بیان می‌کنند.

چوب بازی مراسم بختیاری فوق العاده دیدنی و جذاب است و معمولا با نواختن ساز و دهل صورت می‌گیرد. کلاه ورانی هم از بازی‌هاییست که در روز عروسی انجام می‌گیرد. به این صورت که دو سوارکار کنار هم می‌تازند و سعی می‌کنند کلاه یکدیگر را بقاپند.

آداب و رسوم مردم لرستان

آداب و رسوم عروسی لرها

در استان لرستان بعد از عروسی، بستگان عروسی به خانه تازه عروس داماد رفته و هدایایی تقدیم می‌کنند که به آن ری گشا می‌گویند. عروس هم در مقابل هدایایی مانند دستمال چیت که در چمدان نگه داشته را تقدیم می‌کند.
یکی دو روز بعد از شب زفاف داماد همراه با یکی از بستگان به خانه پدرزن می‌رود و دستش را می‌بوسد. پدر زن هم هدایایی به داماد می‌دهد که به آن داماد سلام می‌گویند.