در راهنمای سفر به اصفهان چمدونم، شما را با این واقعیت که چرا از گذشته تا به امروز به این شهر فیروزه‌ای، نصف جهان می‌گویند آشنا خواهیم کرد. دیدنی‌ها و جذابیت‌های این شهر فیروزه‌ای به قدری زیاد است که به همین دلیل به آن لقب نصف جهان را داده‌اند. شهر اصفهان به دلیل وجود بناها و شاهکارهای معماری دوران صفویه شهرتی عالمگیر داشته و به دلیل غنی بودن تاریخ می‌تواند مسافران و علاقه‌مندان را مست کند.
شهر اصفهان در طول تاریخ چند باری پایتخت سلسله‌های مختلف بود. به همین دلیل زیبایی‌های این شهر تاریخی تمامی ندارد و بازدید از جای جای شهر می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. جاهای دیدنی اصفهان فراوان است پس شما هربار که به این شهر سفر کنید جاذبه‌هایی را خواهید دید که قطعا برایتان تازگی دارد. از نقاشی‌های پیچیده در کلیساها تا کاشی‌های خیره کننده در مساجد که یکی پس از دیگری شما را مسخ خواهند کرد. پل‌های تاریخی شهر که رودی زاینده رود جا خوش کرده‌اند یا بازارهای تاریخی و شلوغ که هر کدامشان به تنهایی رازها برای بازگو کردن دارند.
به جرات می‌توان گفت که شهر اصفهان شما را جادو می‌کند. شهری دیدنی که زمانی پایتخت بزرگ شاهنشاهی امپراطوری صفویه بوده و به همین دلیل داستان‌های جذابی برای مسافران شهر دارد.
شهر اصفهان تنها به دلیل جاذبه‌های تاریخی و گردشگری‌اش شهرت پیدا نکرده و محبوب نشده است؛ بلکه ساکنان خونگرم شهر و فرهنگ اصیل آنها نیز باعث جذب مسافران از سراسر جهان شده است. شما با راه رفتن میان آثار تاریخی درخشان شهر جادو خواهید شد. برای آشنایی بیشتر با نصف جهان، راهنمای سفر به اصفهان چمدونم را تا انتها مطالعه کنید.

اصفهان

تاریخچه شهر اصفهان

اردشیر بابکان، بنیانگذار سلسله ساسانی، شهر اصفهان را به تصرف خود درآورد. سپس این شهر که محل فرمانروایی یکی از هفت خاندان بزرگ بود با ظهور اسلام به تصرف مسلمانان درآمده و برای مدتی جی نامیده شد. سپس در قرن ۴ هجری، مرداویج که بنیانگذار سلسله زیاری بود اصفهان را به تصرف خود درآورد.
در سال ۱۰۰۰ هجری قمری به دستور شاه عباس اول، پایتخت صفویان از شهر قزوین به شهر اصفهان انتقال یافت. در آن زمان اصفهان نزدیک به ۱ میلیون نفر جمعیت داشت و به شدت از نظر تجاری و فرهنگی ترقی کرد. پس از سلسله صفویه، در زمان قاجار و با وجود حاکم مستبدی چون ظل السلطان که در خرابی و ویرانی شهر بسیار کوشید، این شهر زیبا چهره خود را حفظ کرد. به گونه‌ای که اصفهان نصف جهان، با توجه به آسیب‌های فراوانی که دید به قطب صنعتی کشور ایران تبدیل گشت.

تاریخچه اصفهان

چرا و چگونه به اصفهان سفر کنیم؟

شاید بارها و بارها اصفهان را همراه با لقب نصف جهان شنیده و در نظرتان تنها یه صفت تلقی کرده باشید اما باید بدانید که شاهکارهای معماری اصفهان در سطح جهان مطرح بوده هنوز نظیر میدان نقش جهان آن در هیچ کشوری یافت نشده است. شاید پل‌های معروفی سراسر جهان وجود داشته باشد اما نظیر سی و سه پل و خواجو در هیچ کجا دیده نمی‌شود.
از جاذبه‌های تاریخی شهر که بگذریم مگر می‌شود در برابر قدم‌زدن در محله سنگتراشان یا نوشیدن یه قهوه دمی که توسط یک ارمنی آماده شده باشد مقاومت کرد؟ پس سریع دست به کار شده و با یک برنامه اساسی، سفر به اصفهان خود را آغاز کنید.
برای سفر به اصفهان هم مسیر هوایی پیش روی شماست هم سفر زمینی. البته مسافران شهر اصفهان معمولا سفر با ماشین شخصی را به سفر با اتوبوس و یا هواپیما ترجیح می‌دهند. اما با اینحال اتوبوس‌های وی آی پی موجد در ترمینال‌ها شما را راحت به نصف جهان مکی‌رسانند. اگر تمایل دارید در کوتاه‌ترین زمان به شهر برسید پیشنهاد می‌کنیم از خطوط هوایی استفاده کنید.

سفر به اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان

اصفهان برای گردش و تفریح بی‌نظیر است. از بلوارهای درختی آن گرفته تا بناهای اسلامی که هر کدام جذابیت خاص خود را دارند. قدم زدن در تاریخ، نشستن در تاریخی‌ترین میدان جهان که در یونسکو ثبت شده است و گذر از پل‌ها، قطعا از جذاب‌ترین کارهای گردشگری شناخته می‌شود.
اصفهان شهر گنبد آبی، سرزمین اصلی مسلمانان، یهودیان و مسیحیانی است که با یکدیگر در صلح و آرامش زندگی می کنند. همانطور که جین چاردین، مسافر فرانسوی قرن هفدهم، می نویسد: “اصفهان بزرگترین و زیباترین شهر در کل شرق” و “به وضوح برای لذت های عشق ساخته شده است”.

اول از همه به میدان نقش جهان اصفهان اشاره می‌کنیم.  میدان نقش جهان یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است و برخلاف نام میدان، مربع شکل بوده و در اطراف آن جاذبه‌هایی منحصربه‌فردی خودنمایی می‌کنند. نقش جهان اصفهان همانند یک زنجیر، ۴ اثر رویایی را به یکدیگر پیوند داده و چشم‌اندازی نفس‌گیر پدید آورده است. به همین دلیل این میدان از زیباترین و مهم‌ترین جاذبه‌های اصفهان شناخته شده و سالانه از توریست‌ها و گردشگران بسیاری میزبانی می‌کند.  این میدان در سال ۱۳۱۳ در آثار ملی ایران ثبت شده و در سال ۵۸ به عنوان یکی از اولین آثار ایرانی به ثبت جهانی یونسکو رسیده است. میدان نقش جهان که در گذشته میدان شاه نامیده می‌شد به عنوان مرکز پایتخت صفویان قطب اصلی تجارت، عبادت و کسب و کار به حساب می‌آمد. هنر به کار رفته در معماری این میدان زیبا ترکیبی از تاریخ و تمدن ایران همراه با تزئینات و نگاره های اسلامی است. حالا به تمام این مواردی که عنوان کردیم رقص آب، نور و آسمان آبی را هم اضافه کنید. قطعا با گردش در این میدان زیبا مست و مدهوش خواهید شد.

میدان نقش جهان

یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان که در این میدان تاریخی قرار دارد مسجد شیخ لطف الله است. مسجدی زیبا و دیدنی در ضلع شرقی میدان نقش جهان که از شاهکارهای بی بدیل هنر معماری و کاشیکاری قرن یازدهم هجری قمری به حساب آمده و چشم‌ها را به سمت خود خیره می‌کند. در این مسجد تلفیق نور و رنگ را مشاهده خواهید کرد. تلفیقی رویایی که با هنر تمام در معماری این مسجد به کار رفته و زیباییش را چندین برابر کرده است. مسجد شیخ لطف الله اصفهان به فرمان شاه عباس اول صفوی در سال ۱۰۱۱ هجری قمری بر روی خرابه‌های یک مسجد قدیمی بنا شد. این مسجد جز معدود مسجدهای ایران است که مناره نداشته و با آن ظاهر بی‌نظیر تنها یک گنبد دارد.
معماری مسجد شیخ لطف الله اصفهان را استاد محمدرضا اصفهانی بر عهده داشته و داخل گنبد، کتیبه‌ کمربندی فوق‌العاده زیبایی وجود دارد که با خط علیرضا عباسی، خوشنویس عصر صفوی مزین شده است.
شاهکار کاشیکاری و معماری قرن یازدهم را به وضوح می‌توان در این بنا دید و لذت برد.

مسجد شیخ لطف الله

از دیگر جاهای دیدنی اصفهان که در میدان نقش جهان حسابی می‌درخشد می‌توان به مسجد زیبای شاه اشاره کرد. مسجد شاه اصفهان که با نام‌های مسجد امام، مسجد سلطانی و مسجد جامع نیز شناخته می‌شود از بناهای باشکوه و زیبا در میدان بوده و در ضلع جنوبی نقش جهان قرار دارد. مسجد شاه از بناهای اصلی معماری نقش جهان است و از لحاظ عظمت، معماری و تزئینات زیبا و کاشیکاری‌های باشکوه، زیباترین مسجد ایران شناخته می‌شود. مسجد شاه در بیست و چهارمین سال سلطنت شاه عباس صفوی ساخته شد. مسجد شاه چهار ایوانی است. دو مناره باریک و بلند واقع در ایوان جنوبی مسجد هریک ۴۸ متر ارتفاع دارند. ارتفاع گنبد مسجد نیز ۵۲ متر از سطح زمین بوده و قطر خارجی آن ۲۵ متر است. با وجود عظمت و گستردگی ابعاد بنا و پیچیدگی ساختمان مسجد، تناسب اجزای آن به حد کمال رعایت و قرینه سازی در آن به بهترین نحو انجام شده است.
معماری و کاشی کاری های مسجد شاه بی نظیر است و در مرکز این مسجد و در زیر گنبد آن، بازتاب صدا حیرت انگیز بوده که به همین دلیل گاهی گردشگران در زیر آن به ترانه سرایی و آواز مشغول می‌شوند.

مسجد شاه

و اما کاخ عالی قاپو. کاخی زیبا و دیدنی که آن را می‌توان در ضلع غربی پلان میدان نقش جهان به خوبی مشاهده کرد. کاخ عالی قاپو با ۶ طبقه، از جاهای دیدنی اصفهان است و از علاقه‌مندان به هنر و زیبایی میزبانی می‌کند. عالی قاپو همانند باب عالی عثمانی معنای دروازه بزرگ را می‌دهد. این کاخ در دوران صفوی قصر دولتخانه خوانده می‌شد. کاخی زیبا و دیدنی که میان جاهای دیدنی اصفهاناز بناهای منحصربه‌فرد عصر صفوی به حساب آمده و به دستور شاه عباس اول در سده یازده قمری بنا شده است.  عالی قاپو در دوران صفوی از سفیران و میهمانان عالیقدر پادشاه  میزبانی می‌کرد. از زیباترین و قسمت های تاریخچه میدان نقش جهان می‌توان به اتاق موسیقی  کاخ اشاره کرد. اتاقی که در آن خاصیت آکوستیک گچبری‌ها برای انعکاس طبیعی نغمه‌های نوازندگان استفاده شده است.
تزئینات گچ بری در اتاق موسیقی که بزرگترین اتاق عمارت عالی قاپوست، تماما به شکل ظروف مختلف مانند جام، تنگ و … طراحی شده که مجموعا آن ها جدا از تزئین، عمل انعکاس صوت را به نحو طبیعی انجام می‌دهد. کاخ با آثار ارزشمندی از نقاشی ها و گچ بری های هنرمندان طراز اول زمان خود تزئین شده که از میان آن ها می توان از مینیاتورهای رضا عباسی، نقاش معروف معاصر شاه عباس نام برد. احداث ایوانی با ۱۸ ستون در طبقه سوم کاخ از اقداماتی بود که در زمان شاه عباس دوم به انجام رسید. این ایوان رو به معماری میدان نقش جهان و دارای ستون ها و نرده های چوبی است و در وسط آن و در بین جاهای دیدنی اصفهان حوضی مسی قرار دارد.

کاخ عالی قاپو

و حالا گشتی بزنیم در بازار تاریخی و زیبای اصفهان. سر در قیصریه از دیگر بناهای تاریخی و زیبای نقش جهان و از جاهای دیدنی اصفهان بوده و در ورودی اصلی بازار اصفهان قرار دارد. می‌توان گفت بازار اصفهان از بناهای اصلی معماری در میدان نقش جهان بوده و به همین دلیل از اهیمت بالایی برخوردار است. این بنا در گذشته ۳ طبقه بوده و یک طبقه آن به نقاره خانه تعلق داشته است. این قسمت از سردر قیصریه در زمان قاجار تخریب شد و به کلی از بین رفت. در طبقه اول سر در قیصریه فروشگاه‌هایی بوده که مردم در آن به خرید مشغول می‌شدند. در طبقه دوم  نیز کارهای اداری و مکاتبات انجام می‌شده است. تاریخچه سردر قیصریه که میان جاهای دیدنی اصفهان حسابی می‌درخشد به قرن پنجم هجری باز می‌گردد. اما بنایی که امروزه در این میدان خودنمایی می‌کند بازمانده از دوران صفوی است. در دوران صفوی، بازار قیصریه در ضلع شمالی میدان نقش جهان اصفهان و به قصد جایگزینی این میدان به جای میدان کهنه احداث شد و با گسترش آن به بازار کهنه متصل گردید. هنوز هم می توان در سردر بازار قیصریه به تزئینات نقاشی دیوارها و سقف مقرنس آن را که یادآور تاریخچه کهن این بازار است، مشاهده کرد.
بازار قیصریه در بین جاهای دیدنی اصفهان از نظر استحکام و زیبایی در ایران کم نظیر است. مهمترین و زیباترین چهارسوهای اصفهان چهار سویی است که در قسمت وسط این بازار واقع شده و از زمان شاه عباس به جا مانده است. این بازار در تاریخچه میدان نقش جهان امروزه مرکز فروشندگان انواع پارچه های قلمکار و بافتنی های دستی اصفهان است. بنابر شواهد تاریخی، بازار قیصریه که از زیباترین قسمت های تاریخچه میدان نقش جهان در زمان صفویه بوده در عهد شاه عباس به راسته جواهرفروشان و لعل تراشان اختصاص داشته است. لازم به ذکر است سردر قیصریه دارای یک حوض، یک دروازه اصلی و چهار در فرعی می باشد و شما را به قلب تپنده اقتصاد اصفهان یعنی بازار بزرگ این شهر وصل می کند.

بازار اصفهان

از پل‌های اصفهان نمی‌توان غافل شد. پل خواجو از جاهای دیدنی اصفهان  و از پل‌های تاریخی و زیبای شهر بوده و در زمان خود جز زیباترین پل‌های دنیا به شما می‌رفته است. قدم زدن روی پل خواجو در شب لذتی دارد توصیف نشدنی. به همین دلیل یکی از لذت بخش ترین تفریحات گردشگران در سفر به اصفهان پیاده روی روی پل خواجو است. شاید پل خواجو از زیباترین پل‌ها باشد اما اسرار نهفته‌ای پشت آن پنهان است و علاقه‌مندان را به کاوش وا می‌دارد. پس همراه ما کمی بیشتر با این زیبایی تاریخی آشنا شوید. پل خواجو با توجه به تقارن و سبک معماری از پل‌های منحصربه‌فرد ایران بوده و در شرق سی و سه پل قرار گرفته است. می‌توان گفت این پل در دوران صفوی یکی از زیباترین پل‌های دنیا شناخته شده و به دلیل معماری و تزئینات به کار رفته در آن از دیگر پل‌های زاینده رود مشهورتر است. این پل دیدنی در تاریخ ۱۳۱۰، در فهرست آثار ملی ایران نیز قرار گرفته است.

پل خواجو

همچنین سی و سه پل که از پل‌های تاریخی و زیبای شهر اصفهان  بوده و به گونه‌ای نماد شهرش نیز شناخته می‌شود. شاید با خشک شدن زاینده رود این پل حال و هوای گذشته را نداشته باشد اما همچنان بازدید از سی و سه پل در شب به علاقه‌مندان به جاذبه‌های تاریخی و دیدنی به شدت پیشنهاد می‌شود. این پل زیبا ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض داشته و به دستور الله وردی خان روی زاینده رود ساخته شده است. به همین دلیل سی و سه پل با نام پل الله وردی خان نیز شناخته می‌شود. منعکس شدن تصویر پل در آب زاینده رود زیبایی این محدوده را افزایش داده و دلنشین‌تر کرده است. ۳۳ پل شاهکاری از دوران سلطنت شاه عباس بوده و برای اتصال خیابان چهارباغ کهنه عباسی به خیابان چهارباغ بالا و باغ هزار جریب و عباس آباد ساخته شده است.

سی و سه پل

قطعا بازدید از کلیسای وانک نفستان را در سینه حبس خواهد کرد. کلیسایی که چون زمرد در مرکز شهر و در محله جلفای اصفهان می‌درخشد و از مسافران و گردشگران دلربایی می‌کند. نقاشی‌های منحصربه‌فرد، معماری ساده و قدمت کلیسای وانک اصفهان دست در دست یکدیگر داده و این اثر دیدنی و تاریخی را از سایر کلیساهای ایران متمایز کرده‌ است. این کلیسای زیبا در طول سال‌ها سیر تکاملی داشته و با اضافه شدن بخش‌های مختلف، اهمیت آن نیز افزایش پیدا کرده است. می‌توان گفت وانک از زیباترین کلیساهای ایران بوده و در زمان شاه عباس دوم، توسط ارامنه مهاجر منطقه جلفای اصفهان ساخته شده است.
کلیسای وانک از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان بوده و از بزرگترین جاذبه‌های تاریخی و مذهبی در محله جلفا نیز شناخته می‌شود. همانگونه که پیشتر عنوان کردیم این کلیسا را ارامنه مهاجر در دوران حکومت شاه عباس صفوی ساخته‌اند. وانک معروف‌ترین و بزرگ‌ترین کلیسای ایران است و کلیسای جامع ارامنه اصفهان نیز به حساب می‌آید.
این کلیسا را جهانیان با نام آمنا پرکیچ هم می‌شناسند. وانک یکی از ۱۳ کلیسای باقیانده در محل جلفای اصفهان از قرن ۱۷ است و همچنان جایگاه قدرتمندی میان ارامنه داشته و در جهان نیز شناخته شده است.

کلیسای وانک
چه بگوییم که دیدنی‌های این شهر فراوان است و در مقاله نمی‌گنجد. مانند مدرسه چهارباغ، کاخ چهلستون، کاخ هشت بهشت، منارجنبان و … که تنها بخش دیگری از جاهای دیدنی اصفهان هستند و بازدید از آنها به تمام گردشگران شهر پیشنهاد داده می‌شود.

اقامت در اصفهان

از نظر چمدونم باید میان تاریخ، به سبک قدیمی‌ها هم اقامت داشته باشیم. اقامت در خانه‌های تاریخی شهر که یکی از دیگری جذاب‌تر بوده و دل‌انگیز هستند. خانه‌های با همان سبک و سیاق گذشته که امکان زندگی هرچند کوتاه را برای مسافران شهر فراهم می‌آورند. پس با یک بررسی ساده در اپلیکیشن چمدونم، خانه‌های موجود در شهر را بررسی کرده و در اصفهان اقامتگاه سنتی مورد نظر خود را رزرو کنید. شما برای رزرو می‌توانید از تیم پشتیبانی هم کمک بگیرید.