شاید سمنان در نظر ما خشک و کویری باشد اما باید بدانید که این استان یکی از بکرترین و زیباترین جنگل‌های ایران را که در ۵۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود و در روستای ابر قرار دارد در دل خود جای داده است. جنگلی که درختانش به جای شاخه و برگ ابر دارند و فضارا رویایی و منحصربه‌فرد کرده‌اند. قطعا قدم زدن در جنگلی بکر که صورتتان را نرمی ابرها نوازش می‌کند هیچ‌گاه از خاطرتان نخواهد رفت.

جنگل ابر شاهرود در پاییز و اوایل نیمه اول سال که زیباترین فصل خدا هستند غوغا می‌کند. در این زمان تصویری در ذهنتان باقی می‌گذارد که نظیرش را هیچ جای دیگری پیدا نخواهید کرد. در نیمه اول سال تا مهر ماه ابرها تمام جنگل را در آغوش می‌گیرند و خب ممکن است گشت و گذار را هم برای شما سخت و دشوار کنند به همین دلیل به یک لیدر یا بلد راه می‌تواند کمک شایانی به شما در زمان گردشتان کند تا استرس گم شدن را نداشته باشید.
برای آشنایی بیشتر با زیبایی‌های جنگل ابر، این مطلب مجله چمدونم را تا انتها مطالعه کنید.

سمنان

جنگل ابر کجاست؟

ابر در ۴۵ کیلومتری شمال شهر شاهرود استان سمنان، در مسیر شاهرود به آزادشهر و در ۱۲ کیلومتری روستای ابر قرار گرفته و امتداد این جنگل‌ها در نهایت به آزادشهر استان گلستان می‌رسد.
اگر قصد سفر به جنگل ابر از بسطام را دارید این جنگل در ۴۴ کیلومتری آن قرار گرفته است. جنگل ابر با ۳۵ هزار هکتار ادامه جنگل‌های سبز شمال کشور است و به دلیل پوشش سفید ابرها میان درختان به جنگل ابر شهرت پیدا کرده است.

جنگل ابر تقریبا مرز  استان سمنان و استان گلستان، جایی که از ضخامت کوه‌های البرز کاسته شده و ابرهای دربند پشت این کوه‌ها که به سمت جنوب سرازیر شده‌اند قرار گرفته است. به همین دلیل است که بعدازظهر تا نیمه‌های شب ابرهای سرازیر روی جنگل سوار شده و آنها را درآغوش گرفته و همراه با شاخ و برگ‌های درختان می‌رقصند.
جنگل ابر قسمتی از قدیمی‌ترین جنگل دنیا یعنی جنگل‌های هیرکانی که میلیون‌ها سال قدمت دارند و از دوران ژوراسیک یعنی دوره سوم زمین‌شناسی به جا مانده‌اند می‌باشد پس با گشت و گذار در جنگل‌های ابر فرصت بازدید از جنگل‌های ۴۰ میلیون سال را خواهید داشت.

جنگل ابر

پوشش گیاهای و جانوری

جنگل رویایی ابر با داشتن ۳۵ هزار هکتار از پوشش گیاهی و جانوری بسیاری برخوردار است. از ۸۵ گونه گیاهی موجود در این جنگل می‌توان به گیاهانی چون راش، ممرز افرا، بلوط، توسکا، داغداغان، چوبک، دم روباهی، آویشن همچنین گیاهان نادری چون نارون، بارانک و سرخدار آن اشاره کرد. از مشهورترین گونه گیاهی جنگل ابر می‌توان به درخت اورس که نوعی از سروهاست اشاره کرد.
گونه‌های جانوری جنگل ابر هم کم نیست. حیواناتی چون خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، بز، شوکا، مار و پرندگانی چون کبک، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول در این جنگل زندگی می‌کنند.

جاذبه‌های دیدنی

برای رسیدن به ابرها باید از بسطام یا شاهرود گذر کنید. اگر شاهرود را برای رسیدن به جنگل ابرها انتخاب می‌کنید باید بگوییم که جاهای دیدنی شاهرود فراوان است به همین دلیل دیدنی‌های زیادی سر راه شما قرار می‌گیرد.
جنگل ابر دو آبشار زیبا و معروف با نام‌های شرشر و آلوچال دارد. برای بازدید از آبشار زیبای شرشر  باید کوهنورد حرفه‌ای باشید اما با حدودا ۶۴ کیلومتر پیاده‌روی در دل جنگل می‌توانید از آبشار زیبا و بکر آلوچال دیدن کنید. آبشار آلوچال ۲۵ متر ارتفاع دارد و مسیر رسیدن به آن به قدری زیباست که به دالان بهشت شهرت پیدا کرده است.

فاصله تهران تا جنگل زیبای ابر

از تهران تا شاهرود ۴۰۴ کیلومتر راه است. شما باید از تهران و از مسیر افسریه حرکت کنید و با گذراندن ایوانکی، گرمسار، سمنان و دامغان به شاهرود برسید. اگر خودرو شخصی ندارید می‌توانید در میدان امام شاهرود از تاکسی‌هایی که به روستای ابر می‌روند استفاده کنید.