یکی از جاذبه‌های تفریحی و گردشگری مهم در استان تهران که در مجله چمدونم به شما معرفی می‌کنیم تنگه واشی یا تنگه ساواشی نام دارد. تنگه‌ای زیبا که برای رسیدن به آبشار آن باید از دل کوه و درون رود گذر کنید تا بتوانید آبشار ۱۵ متری آن را ببینید و لذت ببرید.
تنگه واشی در فصل تابستان از گردشگران بسیاری میزبانی می‌کند. گردشگرانی که با داشتن وسایل ضروری جهت ۳ کیلومتر پیاده‌روی آن هم در دل کوه و داخل آب، آماده گذراندن این مسیر هیجان‌انگیز هستند. همچنین افراد زیادی در تور تنگه واشی ثبت‌نام می‌کنند تا بتوانند همراه لیدر مسیر را برای دیدن آبشار بگذرانند.
تنگه ساواشی با طول ۳۰۰ متر و با دیواره‌های صخره‌ای بلند به ارتفاع تقریبی ۱۰۰ متر محل عبور رودخانه‌ای است که آب آن از کوه‌های ساواشی سرچشمه می‌گیرد و از دشتی زیبا و دیدنی گذر می‌کند.

با اینکه در فصل تابستان آب به کمترین میزان خود می‌رسد اما عمق آن به حدی است که در برخی از مسیرها از زانوی شما هم بالا می‌زند. لازم به ذکر است که یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین جذابیت‌های دیدن آبشار، گذر از همین مسیر رود است که هیجان زیادی بهمراه داشته و گشت و گذارتان را لذت‌بخش می‌کند.
البته گردشگرانی هم هستند که برای گذر از مسیر چهارپا کرایه می‌کنند چرا که مسیر جاده تا رسیدن به تنگه اول و یا انتهای تنگه دوم و خود آبشار با پوشش صخره‌هایی بزرگ و بلند و دره‌های صعب‌العبور همراه است که می‌تواند گذر از آن را برای برخی گردشگران دشوار سازد.
در نزدیکی آبشار هم رستوران و تفرجگاه کوچکی وجود دارد که به این دلیل تورهای یکروزه بسیاری به سمت تنگه ساواشی حرکت می‌کنند و جدا از لذت بردن منظره تنگه واشی، ساعت‌ها در تفرجگاه آن وقت می‌گذرانند.

تنگه واشی

تنگه واشی کجاست

تنگه واشی ۱۷ کیلومتری شهر فیروزکوه قرار دارد یعنی اگر از سمت تهران به دماوند حرکت کنید، ۱۷ کیلومتر بعد از فیروزکوه خروجی در سمت چپ وجود دارد که شما را به سمت تنگه واشی هدایت می‌کند. پس از ورود به این جاده فرعی به روستای جلیزجند می‌رسید. بعد از عبور از روستا و طی جاده‌ای  که میان دشت و کنار جوی‌های پراز آب قرار دارد به محل پیاده‌روی تنگه‌واشی خواهید رسید.

دلیل نامگذاری تنگه واشی

تنگه‌واشی، ساواشی یا سوباشی نام‌هایی است که اهالی برای این تنگه زیبا استفاده می‌کنند.  ساواشی در زبان آذری معنای محل برخورد یا رودرو شدن را می‌دهد. وجه تسمیه ساواشی را هم می‌توان در باریک بودن مسیر عبور تنگه دانست جاییکه مردم هنگام عبور از آن با یکدیگر روبرو می‌شوند و ممکن است برخورد هم داشته باشند. باید بدانید یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر گذر از همین تنگه است که میان یک دره سنگی قرار دارد.

واشی (تنگه اول)
تنگه اول طولانی‌تر، باریک‌تر و عمیق‌تر از تنگه دوم است و عمق آب در بعضی نقاط تا کمر یک فرد متوسط هم می‌رسد.

سا (تنگه دوم)
بعد از تنگه اول به دشتی با شیب متوسط می‌رسیم و با نیم ساعت پیاده‌روی وارد تنگه دوم می‌شویم. عمق دره دوم کمتر از واشی بوده و مسیر پیاده‌روی در آن به مراتب کوتاهتر از تنگه اول است. این تنگه بسیار چشم‌نواز است و از دیواره‌های سنگی آن چشمه‌های آب زلال و خنکی روان می‌شود. در انتهای این دره هم صدای زیبای آبشاری با ارتفاع ۱۵ متر مسافران را جذب می‌کند.

بهترین زمان برای بازدید از تنگه‌واشی

مرداد ماه بهترین زمان گشت و گذار از تنگه واشی است. با اینکه مرداد گرم‌ترین فصل سال است اما آب رودخانه چون از میان کوه و تنگه عبور می‌کند و آفتاب گیر نمی‌باشد بسیار سرد است.