چشمه دمکش از جاهای دیدنی چابکسر در استان گیلان است و از چشمه‌های رازآلود منطقه شناخته می‌شود. اما چرا به چشمه دمکش چابکسر لقب رازآلود داده‌اند؟ آب  چشمه از گودالی زیر درخت کهنسال به صورت گرداب خارج می‌شود. شاید این موضوع عادی به نظر برسد اما باید بدانید که آبدهی این چشمه با سایر چشمه‌ها تفاوت داشته و قطع و وصل می‌شود. به این صورت که گاهی چندین روز آبی در چشمه وجود ندارد و بعد از آن پرآب می‌شود. شاید کشف دلیل این نوع آبدهی راز باشد اما کافیست که برای متوجه شدن این که چه زمانی چشمه پرآب می‌شود به صدای طبیعت گوش کنید. در این حالت شاید بتوانید صدای جریان آب چشمه دمکش را شنیده و از افزایش آن باخبر شوید.
جالب است بدانید چشمه دمکش چابکسر از قدیمی‌ترین جاذبه‌های طبیعی منطقه بوده و در یک ملک شخصی که صاحب ملک مهدوی نام دارد واقع شده است. چمدونم در این بلاگ تصمیم داشت پاسخ درستی به سوال افرادی که به دنبال آدرس چشمه دمکش چابکسر هستند و اینکه چه رازی پشت چشمه نهان است بدهد.

چشمه دمکش کجاست

دمکش چشمه‌ایست که میان جنگل‌های انبوه گیلان از دل زمین می‌جوشد. برای رسیدن به دمکش باید از روستای فکجور که در ۵ کیلومتری چابکسر قرار دارد عبور کرده و خودتان را براحتی یه این جاذیه طبیعی برسانید. می‌توانید در طول مسیر نظاره‌گر  زیبایی‌های طبیعی هم باشید. این چشمه در ملک شخصی خانواده مهدوی قرار گرفته و به دلیل خواص درمانی افراد بسیاری هر ساله از آن بازدید می‌کنند. دمکش از حفره‌ای در زیر درختی کهنسال بیرون می‌آید و با خود طراوت و سرسبزی را پیشکش گردشگران می‌کند. همچنین این چشمه به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. آب  چشمه در روزهای مختلف سال قطع و وصل می‌شود که این ویژگی آن را به یکی از چشمه‌های خاص و متفاوت در ایران تبدیل کرده است. این زیبایی طبیعی در فصل بهار و زمستان آبدهی بیشتری به نسبت دیگر فصول سال دارد که به شما پیشنهاد می‌دهیم در همین زمان از آن دیدن کنید.

آب چشمه هیچ املاحی ندارد و همین ویژگی آن را در زمره بهترین چشمه های ایران جای می‌دهد. کمی بالاتر از  چشمه چشمه‌ای دیگر از دل زمین می‌جوشد که اگر اهل پیاده‌روی باشید دیدن آن را به شما پیشنهاد می‌دهیم. در فضای اطراف چشمه آلاچیق‌هایی برای گردشگران تعبیه کرده‌اند که شما می‌توانید ضمن گشت‌وگذار در جنگل به استراحت بپردازید. در تور طبیعت گردی  همگام شوید و زیبایی‌های طبیعت گیلان را با ببینید. اگر می‌خواهید سفری به یادماندنی به گیلان داشته باشید، اقامتگاه خود را از چمدونم بگیرید و از سفرتان نهایت لذت را ببرید.

آدرس: گیلان، ۵ کیلومتری چابکسر، روستای فکجور