منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاه مزگی ، منطقه‌ای کوهستانی که با داشتن رودهای فراوان در دل استان گیلان، در سال ۱۳۷۸ منطقه‌ای حفاظت شده اعلام شده و از زیباترین مناطق فومن شناخته می‌شود. از مهم‌ترین ویژگی‌های منطقه می‌توان به وجود جنگل‌های هیرکانی، جلگه و مراتع ییلاقی آن اشاره کرد. در قسمت جلگه منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاهمزگی، برنج‌کاری صیفی‌کاری رایج است و در قسمت کوهپایه‌ای منطقه باغات چای چشم‌ها را نوازش می‌کند. منطقه کوهستانی نیز دارای پوشش جنگلی است و به دلیل وجود آبادی‌‎ها تنها یک پنجم از وسعت منطقه حفاظت شده بکر و دستنخورده باقی‌مانده است. البته این قسمت جدا از چشم‌اندازهای طبیعی زیبا، آثار باستانی هم دارد که می‌تواند برای علاقه‌مندان به تاریخ جذاب باشد.

حداقل ارتفاع این منطقه محافظت شده از سطح دریا ۵۰۰ متر و حداکثر ارتفاع آن به ۲۵۰۰ متر می‌رسد. همچنین گونه‌های جانوری منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاه مزگی را مرال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه‌ای، گراز، شغال، روباه معمولی، گربه جنگلی، سیاه‌گوش، تشی، گورکن، قرقاول، ابیاء و سنجاب تشکیل می‌دهند. وجود آثار باستانی و چنین تنوع زیستی بالایی زمینه پژوهشی گردشگری را در منطقه ایجاد کرده است.

منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاه مزگی

حداقل ارتفاع منطقه از سطح دریا ۵۰۰ متر و حداکثر ارتفاع آن از سطح دریا به ۲۵۰۰ متر می‌رسد . منطقه مورد نظر از سه قسمت جلگه، کوهپایه و کوهستان تشکیل شده است. که در قسمت جلگه برنجکاری و صیفی کاری رایج بوده و در قسمت کوهپایه ای آن باغات چای به چشم می‌خورد. قسمتی از کوهپایه و منطقه کوهستانی دارای پوشش جنگلی است که به علت وجود آبادی‌های متعدد و رواج دامداری و برداشت. بیرویه چوب قسمت اعظم آن بصورت مخروبه و نیمه مخروبه بوده و فقط حدود یک پنجم از وسعت منطقه دارای پوشش جنگلی بکر و دست نخورده است. البته محدوده مورد نظر دارای چشم اندازهای طبیعی زیبا اعم از دره‌های عمیق و آبشار و رودهای متعدد آثار باستانی است. برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های دیدنی و طبیعی منطقه به مجله چمدونم مراجعه کنید.