تعطیلات همیشه بوی سفر دارد و علاقه مندان را از خانه دور کرده و به سمت دشت و دیاری می کشاند. داشتن لحظاتی خوش و به یاد ماندنی در طبیعت و یک سفر بی نظیر، قطعا روح هر آدمی را جلا می دهد. اما در این میان گل های آپارتمانی شما چه گناهی کرده‌اند که باید چند روزی را بدون شما سپری کنند! ممکن است تعداد روزهایی که در سفر هستید عمر گل‌های آپارتمانی تمام شود و از بین بروند. ما در این مطلب از چمدونم روش نگهداری گیاهان در زمانی که قرار است چند روزی در خانه نباشید را توضیح داده ایم. چند نکته زیرکانه برای نگهداری از گیاهان عزیزتان زمانیکه در سفر هستید.
با مطالعه این مطلب ما یاد می گیرید که قبل از سفر یک سری اقداماتی که برای نگهداری و آبیاری گیاهان خانگی لازم است را انجام دهید تا در موقع بازگشت با صحنه دلخراش از بین رفتن گل هایتان مواجه نشوید. پس ما را همراهی کنید.

گیاهان خانگی

 روش نگهداری گیاهان و آبیاری گیاهان در سفر

دقت داشته باشید که برای آبیاری گیاهان که در ادامه عنوان می کنیم باید از چند هفته قبل از سفر آنها را امتحان کنید. چرا که بسیار مهم است روشی که استفاده می کنید کارآمد باشد. برای مثال آبیاری به روش فتیله ای را امتحان کنید. بطری آب را کنار گیاه قرار دهید و سر نخ ها را در آب و سر دیگر را در گلدان قرار دهید آب از این طریق منتقل می شود و خاک را مرطوب می کند (سایز بطری را بسته به طول سفرتان در نظر بگیرید) دقت کنید که این کار شما قبل از رفتن به مسافرت کار کند گاهی اوقات نوع طناب یا ماده که با آن کار می کنید آب را انتقال نمی دهد و ممکن است نیاز داشته باشید که نوع مواد را تغییر دهید . گاهی هم ممکن است که موقعیت بطری گیاه را تغییر دهید.

آبیاری گیاهان در سفر

 

از گلدان های خود آبیاری استفاده کنید. اگر زیاد مسافرت می روید می توانید گلدان های خود آبیاری خریداری کنید یا آن ها را خودتان در خانه بسازید! بهترین انتخاب برای گیاهان خانگی که به راحتی تنظیم می شوند؛ به خصوص گیاهانی که از خاک آبیاری می شوند.

برخی از گیاهان رطوبت را دوست دارند و به روش آبیاری تراریوم یعنی محیطی برای زنده ماندن نیاز دارند. به سادگی گیاه را در کیسه زباله تمیز قرار دهید. گیاه را به خوبی آبیاری کرده و کیسه را بر روی گیاه قرار داده و گره بزنید سوراخ هایی را روی قسمت بالای کیسه ایجاد کنید تا بتواند نفس بکشد. به یاد داشته باشید که این نوع گیاه ها را باید از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید برای اطمینان از عدم نشت آب، ممکن است بخواهید آن ها را روی ورقه آلومینیومی یا چیزی برای گرفتن آب اضافی قرار دهید.

روشهای آبیاری

اگر تصمیم دارید برای یک یا دو هفته خانه را ترک کنید، پیشنهاد می کنیم از روش حباب آبیاری استفاده کنید. این روش به خوبی کار می کند و می تواند علاوه بر کارایی بالا، جذاب و تزئینی هم باشد. دقت داشته باشید که اگر  نوک آب پاش مسدود شود، کار نخواهد کرد. قبل از این که آن را در خاک فرو کنید تا خاک وارد آن شود انتهای آن را با توری ببندید تا از وقوع آن جلوگیری کنید.

از روش قطره ای هم می توانید بهره ببرید. به یاد داشته باشید سیستم های “قطره ای” وجود دارند که بسیار شبیه به حباب های آب پاش هستند، اما شما می توانید به خوبی جریان را کنترل کنید.

برای استفاده از روش وان آب هم باید گیاه گلدانی را با سوراخ هایی که در کف آن قرار دارد ، در یک ظرف کم عمق آب قرار دهید، یا اگر یک وان حمام یا سینک داشته باشید که نور غیر مستقیم به آن برخورد کند، بهتر است. بیش از چند اینچ آب اضافه نکنید، برای مقاومت در تبخیر کافی است؛  به این دللی که آب راکد می تواند حشرات و مگس ها را جذب کند، اسپری ضد حشرات را بر روی آب بزنید که اگر بیش از یک هفته طول کشید، مانع از این کار شود. ۱ قاشق سوپ خوری هیدروژن پراکسید ۳ درصد را به ۱ فنجان آب مخلوط کرده، و ۳ قطره از صابون مایع  را به آن اضافه کنید. قبل از اضافه کردن به گیاهان آن را تکان دهید و سپس روی خاک بریزید.

نکات آبیاری گیاهان

از دیگر روش های آبیاری و روش نگهداری گیاهان در سفر و تعطیلات می توانیم به استفاده از وان حمام اشاره کنیم. به این صورت که تکه حوله یا پتوی کوچکی استعمال کننده را داخل کف وان یا لگن بزرگ قرار دهید و وان یا لگن را به ارتفاع ۲-۳ سانتی متر آب بریزید و سپس گلدان ها را بر روی حوله یا پتوی مرطوب قرار دهید.
روش دیگر به این صورت است که میتوانید نیمی از یک تکه حوله بزرگ را داخل لگن و یا سینی بزرگی قرار داده و گلدان ها را با دقت و لحاظ کردن تماس کف گلدان با حوله روی سینی بچینید. سر دیگر حوله را در داخل ظرف گود دیگری که با آب پر شده است قرار دهید. فراموش نکنید که ظرف دوم بایستی در سطحی بالاتر نسبت به ظرف اول قرار داشته باشد.

روش بعدی مشابه روش آبیاری گلدان ها با نخ است که در ابتدا توضیح دادیم با این تفاوت که گلدان ها را کف آشپزخانه یا حمام چیده و سطلی پر آب را کنار هر گلدان و در سطحی بالاتر از آن قرار دهید.

روش های آبیاری

پارچه ای نخی با عرضی حدود ۵ سانت و به اندازه یک متر یا بیشتر آماده کرده و یک سر آن را از کنار گلدان به داخل خاک فرو کنید و سر دیگر را در سطل پر از آب قرار دهید با این روش ساده گلدان هایتان را هنگامی که در سفر هستید به راحتی آبیاری خواهید کرد چراکه دستمال پارچه ای همواره آب را به خود جذب می کند و آب کم کم به داخل خاک گلدان مورد نظر وارد شود.

سخن نهایی

ما در این مطلب از چمدونم به چند مورد کلی از روش نگهداری گیاهان اشاره کرده ایم. خوشحال می شویم اگر شما هم موارد کاربردی می شناسید و یا تجربه کرده‌اید برای ما و دیگر علاقه مندان در قسمت دیدگاه ثبت کنید.