یکی از مهم ترین تفریحات و لذت‌های ما انسان‌ها سفر کردن است. بازدید از جاهای دیدنی، کشف مکان‌ها، دیدن فرهنگ‌های جدید و آشنایی با ساکنان منطقه، از مهم ترین دلایل سفر هستند چرا که انرژی و انگیزه کافی برای ادامه زندگی را به افراد وارد می‌کنند. اما همین سفر به یک برنامه ریزی درست نیاز دارد تا بتواند به خوبی پیش برود. می توان گفت برنامه ریزی سفر از مهم ترین فاکتورها برای داشتن مسافرتی آرام و مطمئن است که حتما باید در نظر گرفته شود. فرقی نمی کند تنهایی سفر کنید یا سفر گروهی داشته باشید؛ در هر صورت نیاز به یک برنامه ریزی خوب دارید تا با کم ترین هزینه و کمترین نگرانی، از سفرتان لذت ببرید و خاطرات خوش و لذت بخشی را به ثبت برسانید. چمدونم در این مطلب از مجله گردشگری خود تصمیم دارد شما را با چند نکته مهم برای برنامه ریزی سفر آشنا کند. برای مثال رزرو بلیط، انتخاب هتل محل اقامت و ررزو هتل، انتخاب رستوران و تحقیق در مورد مقصد تنها بخش کوچکی از برنامه هستند که باید به آنها توجه شود. پس همراه ما باشید تا نکاتی که به آنها برای یک سفر خوب نیاز دارید  را با شما به اشتراک بگذاریم.

برنامه ریزی

در ابتدا مقصدتان را به درستی انتخاب کنید. هر هدفی که داشته باشید باید از همان ابتدا درست قدم بردارید؛ و قدم اول شما در برنامه ریزی سفر، انتخاب مقصد است. اول فکر کنید که دوست دارید برای آخر هفته و یا تعطیلات به کدام نقطه سفر کنید.! پاسخ این سوال به قدری واضح و روشن است چراکه برای انتخاب مقصد مدت زمان سفر و بودجه ای که در توان دارید را باید اولویت قرار دهید تا ببینید امکان چنین سفری را دارید یا خیر؟ همانطور که می دانید انگیزه اصلی ما از سفر، لذت بردن از زیبایی ها، گذراندناوقات خوش و دلپذیر در کنار استراحت و تفریح است. به همین دلیل نباید بی جهت بابت هزینه های مالی و مواردی از این قبیل نگرانی داشته باشید. زمان بندی مناسب سفر را هم فراموش نکنید. ما با توجه به زندگی و نوع کارمان می‌توانیم مدت زمان سفرمان را مشخص کنیم. برای مثال اگر کارمند باشیم تنها یک هفته می‌توانیم برنامه سفر بچینیم با اینکه بخشی از همین یک هفته هم به رفت و برگشت اختصاص پیدا می کند. پس با یک برنامه مشخص از مدت زمانی که می توانید به سفر اختصاص دهید، یک برنامه عالی بچینید و سفرتان را شروع کنید.

در مرحله بعد نیاز دارید که با روحیات همسفرانتان آشنا شوید. چرا؟ به این دلیل که با این کار می توانید در حین سفر به همبستگی بیشتر برسید و در آرامش کنار یکدیگر لذت ببرید. حتما به صورت جمعی تصمیم گیری کنید و انتخاب مقصد را به مرحله نهایی برسانید. شما دوست دارید چه مقصدی را انتخاب کنید! آب و هوای کوهستانی راب رای گردش می پسندید   یا ترجیح می دهید از یک منطقه ی ساحلی بازدید داشته باشید؟ اهل ماجراجویی و کنجکاوی هستید یا دوست دارید یک منطقه را فقط برای استراحت کردن انتخاب کنید؟ ترجیح می دهید در هتل اقامت کنید یا کمپ در فضای باز را ترجیح می دهید؟ آب و هوای مقصد قطعا کیفیت سفر شما را مشخص می کند. زمان سفر هم نقش بسزایی در کیفیت سفرتان دارد. چک کنید ببینید در چه مقطعی از سال هستید، اگر در زمان تعطیلات رسمی نیستید پس مسافرت شما کیفیت بهتری خواهد داشت. افرادی هستند که حاضر نیستند پول و زمان خود را در تعطیلات و در اوج شلوغی هدر بدهند. در این گونه موارد بسیاری خلوت بودن مسیر و مقصد را نسبت به زمان هایی که شلوغ و وقت گیر است ترجیح می دهند.

حتما رزرو بلیط را از قبل انجام دهید. شما باید قبل از سفرتان مشخص کنید که قصد دارید چگونه سفر کنید.اتومبیل شخصی، اتوبوس، قطار و یا هواپیما. یکی از مهم ترین مسائل  در برنامه ریزی سفر، زمان رزرو بلیط و شرکتی است که بلیط خود را از آن تهیه می کنید. قیمت بلیط هواپیما به زمان هایی که می خواهیم بلیط را رزرو کنیم بستگی دارد. اگر می خواهید مبلغ کمتری پرداخت کنید، روزهای میان هفته بلیط خود را خریداری کنید. در نظر داشته باشید که روزهای آخر هفته بلیط ها به سرعت به فروش می رسد، اگر قصد دارید به مناطق دورتر سفر کنید حتما بلیط خود را از چند روز قبل رزرو کنید.

محل اقامت را ررزو کنید. رزرو محل اقامت شما از مهم ترین نکات برنامه ریزی سفر است. یکی از اشتباهات رایج مسافران این است که زمانی هتل و محل اقامت خود را انتخاب می کنند که به مقصد سفر خود رسیده باشند. بهتر است قبل از سفر محل اقامت خود را رزرو کنید، چون ممکن است زمانی که شما به مقصد رسیده باشید هتل ها پر شده باشند و اقامت شما با مشکل مواجه شود.

قوانین، فرهنگ و اعتقادات مقصد سفر را از قبل بررسی کنید. اگر به دنبال دردسر نمی گردید حتما با قوانین مقصد مورد نظر آشنا شوید. از دیگر مواردی که در طول سفر و مقصد سفر به آن برخورد می کنید، نوع فرهنگ و اعتقاداتی است که هر کشوری به آن پایبند است. در صورتی که با فرهنگ و اعتقاد کشوری که به آن سفر می کنید آشنایی نداشته باشید ممکن است با انجام دادن دادن رفتاری موجب آزرده خاطر شدن مردم آن کشور شوید. پس قبل از سفر آشنایی مختصری با اعتقادات و نوع فرهنگ مقصد کشور داشته باشید.

وسایل مورد نیاز را تهیه کنید. لباس های متناسب با آب و هوا و فرهنگ مقصد سفر خود را آماده کنید. برخی اوقات به همراه داشتن وسایل غیر ضروری ممکن است شما را با مشکل مواجه کند، سعی کنید وسایلی را در طول سفر به همراه داشته باشید که واقعا به آنها نیاز دارید. همراه داشتن یک کوله پشتی در سفر می تواند به شما کمک کند تا وسایل مورد نیاز خود را در آن بگذارید و از گشت و گداز لذت ببرید. از نکات ضروری برای سفرهای خارجی این است که پول های کشور مقصد خود را از قبل تهیه کنید تا به دنبال صرافی نگردید.

مکان های تفریحی و گردشگری را مشخص کنید. بعد از مشخص کردن مقصد، پیدا کردن جاذبه های گردشگری مقصد و مکان های تفریحی را فراموش نکنید. قبل از اینکه عازم سفر شوید در مورد این جاذبه ها و مکان ها از زمان بازدید قیمت بلیط ورودی از طریق وب سایت آنها اطلاعات کسب کنید. انجام این مرحله به شما کمک می کند که از زمان خود صرفه جویی کنید و وقت خود را برای ایستادن در صف و پرس و جوهای طولانی در مقصد تلف نکنید.

قبل از سفر مشخص کنید که زمانی که به مقصد برسید به چه نوع وسیله نقلیه برای جابجایی نیاز دارید. همچنین هزینه های آنها را بررسی کنید و با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید تصمیم بگیرید که می خواهید یک اتومبیل کرایه کنید و به صورت روزانه و دربست از آن استفاده کنید یا انتخاب وسایل عمومی دیگر مثل تاکسی، مترو یا اتوبوس کفایت می کند. برای مثال اجاره ماشین در کیش می‌تواند مقرون به صرفه تر باشد تا اینکه شما هر روز از تاکسی ها در کیش برای تردد استفاده کنید.

در انتها برای به اشتراک گذاشتن لحظه های به یاد ماندنی سفر به سرویس های آنلاین با کیفیت بالا نیاز دارید. قبل از سفر می توانید با جستجو در اینترنت یا تماس با اپراتورها بهترین سرویس را انتخاب کرده و سیم کارت خود را آماده کنید. یا اگر سفر شما خارجی است می توانید با اپراتور تلفن همراه خود تماس بگیرید تا از بهترین خدمات خارجی برقراری تماس، دسترسی به اینترنت و فرستادن پیامک برخوردار شوید.