چیزی تا پایان سال و شروع سال جدید ۱۴۰۰ نمانده است و هر لحظه امکان دارد تمامی معاملات شما در رابطه با برنامه ریزی هایی که برای سفر چیده‌اید به هم بریزد. شاید همین موضوع دلیل اصلی کنسلی سفر باشد و تکلیف شرایط سفر نوروز ۱۴۰۰ را مشخص نکند. با توجه به اخبار مربوطه، ستاد ملی مقابله با کرونا شرایطی را برای سفر نوروز ۱۴۰۰ مطرح کرده و گفته است که اگر در هتل بتوانیم افراد را تحت نظارت و رعایت پروتکل‌ها اسکان دهیم، بسیار ایمن‌تر از این است که در جا‌های دیگری که کنترلی روی آن‌ها وجود ندارد، اسکان داده شوند. آقای رئیسی اضافه کردند که سفرها را می‌توان در چهار دسته دتقسیم بندی کرد که در ادامه این مطلب از چمدونم شما را با این دسته بندی ها آشنا می‌کنیم.

شرایط سفر نوروز

گروه اول: افرادی که ممکن است تصمیم به شرکت در تورها را داشته باشند که از قبل تمامی کارهای آنها تحت نظارت تور برنامه ریزی شده است. به نوعی که هتل های انتخابی جهت اسکان بر اساس برنامه ریزی بوده که این بحث سازمان گردشگری می‌تواند تمامی موارد سفر افراد را پوشش دهد.

گروه دوم: آن دسته از افراد یا گروه هایی که ممکن است برای رزرو هتل و یا محل اسکانشان هماهنگی های لازم را با تورها انجام دهند اما مسیر را با پرواز، ماشین شخصی و یا سایر موراد سفر کنند. این گروه هم امکان نظارت و کنترل را دارد.

گروه سوم: گروه سوم هم شامل افرادی می شود که خودشان به مسافرت می‌روند و ممکن است برای اسکان به ویلا و مناطق شخصی خودشان مراجعه کنند که متاسفانه این دسته از گردشگران تحت نظارت نیستند.

گروه چهارم: این گروه هم افرادی هستند که تصمیم دارند طبیعت گردی کنند و در محل مورد نظرشان چادر زدن را برای اسکان انتخاب کنند.

رئیسی با توجه به صحبت ها اضافه کردند که می‌توان گروه یک و دو را تحت نظارت و کنترل قرار داد، گروه چهار می‌تواند ممنوع باشند، اما مشکل با گروه سوم همچنان شرایط سفر نوروز ۱۴۰۰ را مختل کرده و ممکن است این گروه خیلی قابل کنترل و نظارت نباشد.

معاون گردشگری وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت که ستاد ملی مقابله با کرونا برای انجام سفرهای نوروز ۱۴۰۰ در قالب تورهای مسافرتی و نیز با رزرو مراکز اقامتی دارای مجوز متقاعد شده است. با این حال برای دیگر سفرها احتمالا محدودیت ها وجود داشته باشد.

پس برای اینکه ببینیم وضعیت سفر در چه شرایطی مجاز است، باید منتظر کرونا وضعیت بیماری بمانیم اما آنچه تقریبا مشخص است، شرایط سفر رفتن با تورهای مسافرتی و یا رزرواسیون در اقامتگاه‌های مجوز دار  در حال حاظر محیاست. اگر هم قصد سفر به کشورهای خارجی را دارید یا میخواهید وظعیت شهرهای مهم توریستی داخل ایران در ایام نوروز ۱۴۰۰ را بدانید، این مطلب ما که در مورد عید نوروز کهامکان سفر به برخی از کشورها در آن وجود دارد را مطالعه کنید.