یکی از دغدغه های قبل از سفر ، پوشیدن لباس مناسب در حین سفر و لباس هایی است که باید همراه خود ببریم . شاید انتخاب لباس سفر باید با فصل ، وسیله نقلیه ، مقصد و از این قبیل موارد متناسب باشد و به همین دلیل خیلی از گردشگران آن چنان که باید آشنایی با نوع پوشش نداشته باشند ؛ به همین دلیل در این مطلب از مجله چمدونم تصمیم داریم در رابطه با این موضوع کمی صحبت کنیم .
همانگونه که می دانید لباس ها بخش بسیار مهمی از پوشش ما انسان ها هستند اما باید بدانید که لوازمی همانند عینک آفتابی ، کرم ضد آفتاب ، کلاه ، دستکش و … نیز از با توجه به زمان سفر شما مهم بوده و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند . برای آشنایی با راهنمای انتخاب لباس مناسب در سفر ما را همراهی کنید .

اول از همه راحت باشید و راحت بپوشید

به عنوان یک اصل کلی ، راحت ترین لباس هایتان را برای سفر انتخاب کنید و از انتخاب لباس های رسمی و دست و پا گیر به شدت بپرهیزید . کفش راحت، کتانی، لباس های نخی و گشاد و راحت، کوله پشتی خوش دست و مواردی از این دست می توانند سفر را برایتان لذت بخش تر کنند. بنابراین راحت باشید و راحت ترین وسایلتان را همراه خود ببرید.

لباس سفر با هواپیما

سفر هوایی بسته به مقصد شما ممکن است از ۱ تا چندین ساعت به طول بیانجامد . به همین دلیل لباس سفر با هواپیما باید فوق العاده راحت ، نرم و سبک باشد تا در طول سفر باعث ناراحتی شما نشود . شاید دمای داخل کابین در زمان پرواز قابل تنظیم باشد اما ممکن است برخی از گردشگران و مسافران سرمایی و یا گرمایی باشند که باید در این زمنیه نیز به فکر نیازشان باشند . برای مثال پیشنهاد می کنیم در فصل زمستان یک ژاکت سبک و راحت همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید .
کیف های کمری هم مفید هستند و همراه داشتن آنها ممکن است بسیار کاربردی باشد . همچنین پوشیدن لباس هایی که جیب های زیپ دار دارند به مسافران و گردشگران پیشنهاد می شود . چرا که در این کیف های کمری یا جیب های زیپ دار خود می توانید برای حمل کارت پرواز ، کارت شناسایی ، پول نقد و یا کارت های بانکی استفاده کنید و در هر زمان که نیاز داشتید آنها را در دسترس خود داشته باشید .
پوشیدن کفش سبک فراموش نشود . خصوصا در سفرهای طولانی با هواپیما ، به پا داشتن کفش های سبک و تخت بسیار مهم بوده و سفر را برای شما راحت تر می سازد .
اگر در فصل زمستان قرار باشد یک پرواز طولانی داشته باشید حتما از ساق و جوراب شلواری استفاده کنید چراکه استفاده از این موارد هم باعث گرمی پاهای شما می شود هم از متورم شدن آنها جلوگیری می کند .

لباس سفر زمینی

اگر قرار باشد یک سفر زمینی را تجربه کنید به راحتی می توانید وسایل بیشتری همراه خود داشته باشید  و از یک ساک کوچک و یا کیف دستی هم برای لباس های دم دستی خود استفاده کنید . برای لباس سفر زمینی تنها به بررسی دقیق و پیش بینی شرایط مختلف در طول مسیر خواهید  داشت پس قبل از سفر تمام جوانب را بسنجید و سفر آرام و راحتی را تجربه کنید .

لباس سفر تابستان

سفر در تابستان هم شرایط خاص خودش را به همراه دارد. روزهای گرم و گاهی مرطوب این فصل نیاز به بررسی و پیش بینی های لازم دارد تا سفر به شما سخت نگذرد . سعی کنید در این فصل از لباس های رنگ روشن ، نخی  و گشاد استفاده کنید و برای جلوگیری از آفتاب سوختگی کرم ضد آفتاب رو ی پوست صورت خود بمالید .  شاید برای سفر تابستان نیاز به چندین دست لباس برای تعویض داشته باشید به همین دلیل سعی کنید لباس های سبک ، نرم و راحت همراه خود داشته باشید .
از پوشیدن کفش های مناسب پیاده روی و خنک غافل نشوید . همچنین برخی از شهرها اختلاف دمای چشمگیری دارند و به همین دلیل یک لباس مناسب برای شب های خنک تابستان هم در نظر داشته باشید .

لباس سفر زمستان

همانگونه که صحبت کردیم یکی از مهم ترین اقدامات برای سفر انتخاب لباس های مناسب است . در زمستان هم باید این موضوع مهم را بررسی کنید و از لباس چند لایه که به عنوان یک عایق در برابر سرما عمل می کنند در سفر خود انتخاب کنید . شاید پوشیدن چند لایه لباس نیاز به مهارت داشته باشد تا در مقاومت در برابر سرما و تغییرات شدید بر راحتی شما در گشت و گذار و بازدید از جاهای دیدنی ایران تاثیر بگذارد .
برای سفر در زمستان از لباس گرم و سبک که بتوانند در عین حال گرمای بدن را حفظ کنند استفاده کنید . اگر تصمیم به طبیعتگردی در این فصل دارید حتما از یک لایه ضد آب برای جلوگری از برف و باران هم استفاده کنید .
استفاده از زیرپوش نخی، بلوز نخی جذب ، پلیور یا پولار و در نهایت یک کاپشن ضروری است . برای گرم نگه داشتن دستان خود از یک دستکش پشمی در زیر یک دستکش ضد آب استفاده کنید تا هم خشک بمانید هم گرم .  جوراب گرم را هم از قلم نیاندازید چون پوشیدن جوراب تحمل شما را در برابر سرما و برف و باران بالا می برد . پس چند نوع جوراب ضخیم همراه داشته باشید .

کلام آخر

به یاد داشته باشید برخی از کشورها قوانین خاص خودشان را دارند و به همین دلیل ممکن است پوشیدن برخی از لباس ها جرم باشد و نوعی توهین محسوب شود . برای بازدید از برخی عبادتگاه ها و مکان های دیدنی موظف هستید با توجه به قوانین آن شهر لباس بپوشید و به اعتقاد آنها احترام بگذارید . پس به نوع پوشش خود دقت کنید و با احترام از جاهای دیدنی بازدید داشته باشید . در این صورت سفر جذاب و دلنشینی تجربه خواهید کرد.