اگر به دنبال آشنایی با آداب و رسوم استان خوزستان هستید ، این مطلب از مجله چمدونم را تا انتها مطالعه کنید. آداب و رسوم این استان ایرانی ،  سهم بسیار زیادی در جلب توجه گردشگران به سوی خود داشته است و به همین دلیل خواندن آن به شما هم پیشنهاد می شود. استان خوزستان از دیدنی ترین و زیباترین استان های ایران است که با داشتن جاذبه های دیدنی خود توانسته تا توجه بسیاری از گردشگران را به سوی خود جذب کند. آداب این استان هم به نوبه خود جذاب و منحصر به فرد  بوده و بی شک یکی از مهمترین آن را جشن ها خوزستانی ها تشکیل می دهند. مردم این استان تمام عیدها، جمعه ی آخر ذیحجه را جشن می گیرند و به تفریح می پردازند. از مهمترین جشن های این استان می توان به سیزده بدر، عید نوروز ، چهار شنبه صوری و … اشاره کرد که این مردم انواع شیرینی های محلی خود را با استفاده از مواد اولیه تازه تهیه و آماده می کنند و آن را میان دوستان و نزدیکان خود پخش کرده و به عیادت بزرگان می روند.

آداب و رسوم استان خوزستان

موسیقی از آداب و رسوم استان خوزستان

از مهمترین جنبه های آداب و رسوم استان خوزستان، می توان به موسیقی دلنشین آن اشاره کرد . هر قومی در جای جای مختلف ایران دارای موسیقی منحصر به فرد خودشان هستند و ابزار و آلات موسیقی بسیار مختلفی دارند. بسیاری از گردشگران خارجی نیز علاقه مندی بسیار زیادی را برای شنیدن موسیقی استان خوزستان نشان می دهند. ساختار موسیقی و نغمه های این استان بسیار متفاوت و دلنشین بوده و توجه بسیاری از گردشگران و توریست ها را به سوی خود جذب  می کند. اگر به دنبال آشنایی با آداب و رسوم استان خوزستان هستید می توانید با سفر به خوزستان در محله های تاریخی و قدیمی این استان حضور یافته و از نزدیک شاهد موسیقیدان های بسیار با تجربه و حرفه ای در این زمینه باشید و نهایت لذت را از سفر خود به دست بیاورید.

پوشاک

از دیگر آداب و رسوم می توان به پوشاک مردم خوزستان استان اشاره کرد . از مهمترین پوشاک مورد استفاده توسط مردم محلی این استان می توان به:

لچک: یکی از مهمترین و زیباترین پوشاک های مورد استفاده اهالی است که بیشتر به رنگ سفید بوده و از این پارچه انواع سکه های تزیینی را آویزان می کنند.
می نای: روسری بسیار بلند و مستطیل شکلی است که به همراه لچک مورد استفاده قرار میگیرد و رنگ ها و مدل های بسیار متنوعی دارد.
تیگ بند: دستمال سیاه رنگی است که خانم ها در زمان عزاداری این دستمال را به پیشانی خود می بندند.

بازی ها

از دیگر جنبه های مختلف آداب و رسوم استان خوزستان می توان به بازی های محلی اشاره کرد . بازی هایی که بی شک می توانند بهترین بازگو کننده از آداب و رسوم باشند.
از مهمترین بازی های محلی خوزستان می توان به:

گل مشتک: از بازی هایی که کودکان علاقه مندی زیادی را برای این بازی از خود نشان می دهند.
قم قمبه: یک عدد فرفره را بر روی زمین چرخانده و شرط بندی می کنند.
قطور: این بازی با پنج سنگ انجام می شود که نیاز به تخصص داشته و در میان کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
سوار سوار: از مهمترین بازی های خوزستان که در میان اعضای خانواده از طرفداری بسیار بالایی برخوردار است.