شاید از هر جاذبه‌ای در ایران بتوان گذشت اما از کویرهای ایران نمی توان گذشت. این جاذبه‌ی مسخ کننده از منحصربه فردترین نقاط دیدنی و گردشگری در کشورمان شناخته شده و سالانه هزاران هزاران گردشگر را به سمت خود جذب می کند. کافیست یک بار پا به یکی از کویرهای ایران بگذارید. سپس خواهید دید که سکوت کویر، ستاره‌های آسمان ، رمل های شکلاتی و نرم و آرامش مطلق، بارها و بارها شما را به سمت خود فرا می‌خواند. قطعا سفر به بهترین کویرهای ایران، یکی از بهترین تجربه‌های گردشگری شما خواهد شد. کشور ما به دلیل قرار گیری در یک موقعیت خاص، به کشور چهار فصل شهرت دارد که تنوع آب و هوایی در آن باعث شده است تا در تمام سال به مقصد گردشگری تبدیل شود. کویرها هم از هیجان انگیزترین مقاصد سفر شناخته می‌شوند و علاقه مندان خاص خودشان را دارند. بهترین زمان بازدید از کویر نیمه دوم سال یعنی پاییز و زمستان است. شاید در زمستان شب‌های سرد و خشکی در کویر حاکم باشید اما گرمای طاقت فرسا در روز به سراغ گردشگران نمی‌آید.
بخش بسیار زیادی از مساحت ایران را بیابان‌ها و کویرها پوشانده‌اند. مانند کویر لوت در مرکز و جنوب شرقی کشور که بهترین کویرهای ایران در دل همین نقطه بزرگ قرار دارند. برای تکمیل جمله قبلی باید بگوییم که بهترین کویرهای ایران در استان‌های خراسان جنوبی، اصفهان، کرمان، یزد و سمنان قرار دارند. هرکدام از کویرهای قرار گرفته در دشت کویر و بیابان لوت جاذبه‌ها و زیبایی منحصربه‌فرد خود را دارند. اگر تصمیم خود را گرفته اید و  دوست دارید از زیباترین کویر ایران دیدن کنید، این مطلب از مجله چمدونم را تا انتها مطالعه کنیم. مطمئنیم ایم مطلب ما ، مناسب شما علاقه مندان به کویر نوردی است.

کویرکویر چیست

هرکس یک بار مسحور افسون کویر شود، تا پایان عمر رهایش  نخواهد کرد.  دکتر آلفونس گابریل، جغرافیدان و جهانگرد فقید اتریشی که معروف ترین سفرنامه اش تحت عنوان عبور از صحرای ایران به چاپ رسیده است این عبارت را راجع به سرزمین های کویری بیان می کند. کویر دقیقا همان جاییست که تا چشم کار می کند خاک‌های ریز بافت مانند رس دیده می‌شود. گز، خارشتر، نی و .. هم از جمله گیاهانی هستند که تنها در این مناطق رشد می‌کنند. حیوانات دشت کویر را نیز شتر، عقرب، سوسمار و مار تشکیل می‌دهند. از سایر موجودات زنده در کویرهای ایران می توان به انواع سوسک، مارمولک ، روباه ، خرگوش ، موش و همچنین حیواناتی نظیر کل ، بز ، میش ، آهو ، جیبر و… اشاره کرد.
در گذشته‌های دور برخی از استان های کویری ایران بودند که در دل خود دریاچه داشتند. با گذر زمان و حرارت شدید آفتاب دریاچه ها تبخیر شده و نمکزار تبدیل شدند. به همین دلیل به کویرها، شوره زار یا نمک زار هم گفته می‌شود. در ادامه به معرفی این زیبایی‌های طبیعی و خیره کننده خواهیم پرداخت.

کویر چیستکویر مصر

کویر مصر از معروف ترین و زیباترین کویرهای ایران در استان اصفهان است و با طبیعت زیبا و منحصر به فردی که دارد، مسافران بسیاری را جذب می‌کند. مصر را با نام خور و بیابانک هم می‌شناسند که این نام ها برگرفته از نام شهرستان خور و بیابانک است. کویر زیبا و مسحور کننده مصر در نزدیکی روستایی همنام خودش قرار دارد. در بدو ورود ، طبیعت زیبای کویر با آن شن های روان طلایی رنگ و درخچه‌های گز در اطراف، نظر شما را به سمت خود جلب می‌کند. شما در این زیبایی خدا باید حسابی قدم بزنید ، روی شن های روان دراز بکشید و به آسمان که در فاصله چند انگشتی شما قرار دارد زل بزنید. در تاریکی شب می‌توانید ستاره‌ها را از آسمان بچینید و روی موهای خود بگذارید. این تنها بخش کوچکی از جذابیت های کویر است که در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد. آرامش و سکوت کویر شما را برای مدتها مسخ خواهد کرد.

کویر مصر

از مهم‌ترین دیدنیهای کویر مصر می‌توانیم به دریاچه نمک خور اشاره کنیم. دریاچه‌ای که برای رسیدن به آن ، باید از زیباترین جاده زندگیتان عبور کنید و به دریاچه برسید. جاده‌ای رویایی که به دلیل نمکزارهای اطراف، گویی شما را از دل دریا رد می‌کند و تصاویری رویایی در ذهنتان به جای می‌گذارد. البته این جاذبه دیدنی کویر دریاچه دائمی نیست و بزرگترین دریاچه نمک فصلی در ایران به شمار می‌رود. دریاچه نمک خور محل استخراج قدیمی ترین نمک در ایران هم هست. از دیگر جاذبه های دیدنی در کویر مصر می‌توانیم به نیزار مصر اشاره کنیم.  نیزار مصر با داشتن نی هایی تا ارتفاع ۴ متر، یکی از بهترین پناهگاه ها برای جانوران منطقه  به حساب می‌آید. اگر به کویر مصر که از بهترین کویرهای ایران است سفر کردید، نگرانی بابت اقامت نداشته باشید. خانه‌های روستایی بازسازی شده و اقامتگاه‌های سنتی روستای مصر، آماده میزبانی از مسافران و گردشگران تور مصر هستند. برای رزرو اقامتگاه سنتی و بومگردی در کویر مصر، از طریق نصب اپلیکیشن چمدونم اقدام کنید یا از تیم پشتیبانی کمک بگیرید.  همچنین با رعایت اصول کمپ زدن در طبیعت می‌توانید چادر بزنید و میان شن های روان منطقه اقامت داشته باشید.
برای دسترسی به کویر مصر باید به شهرستان خور در غرب استان اصفهان بروید. فاصله تهران تا کویر مصر حدود ۶۴۹ کیلومتر است.

مصرکویر ابوزید آباد

از دیگر کویرهای استان اصفهان می‌توان به کویر ابوزید آباد اشاره کرد. این کویر فاصله بسیار کمی تا شهر کاشان دارد و به همین دلیل مقصد سفرهای یکروزه اهالی کاشان به حساب می‌آید. کویر ابوزید آباد در شمال شرقی شهر کاشان قرار دارد  و با داشتن شن زارهای روان و تپه‌های شنی نرم، گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.
جاهای دیدنی ابوزید آباد بیشتر در شمال آن واقع شده‌اند. حدود ۸ کیلومتری شهر، تپه‌های شنی نمایان می‌شوند. البته برای رسیدن به تپه‌های بزرگتر باید مسیر کویر و کنار گذر دریاچه نمک چال عروس را طی کنید.
در این منطقه، پوشش گیاهی کویری هم به چشم می‌خورد که همین پوشش گیاهی، باعث گرد آمدن گونه‌های مختلف جانوری در منطقه شده است. جانورانی چون شاهین، عقاب، خرگوش، روباه شنی، گربه شنی، شغال ، گرگ، جرد، هوبره، مار، لاسرتای مرنجابی و پامسواکی.
کویر ابوزید آباد بخش کوچکی از بیابان بزرگ «بند ریگ» را تشکیل می‌دهد و به دلیل داشتن آثار تاریخی، جذابیت منطقه دو چندان شده است. برای مثال «قلعه کرشاهی»، «کوه یخاب»، «روستای ابیانه»، «آب ‌انبار صفوی»، «شهر زیر زمینی اویی» و «شهر تاریخی نوش آباد» جاهای دیدنی و تاریخی ابوزید آباد هستند.

کویر ابوزید آباد

برای اقامت در سکوت کویر ابوزید آباد، به کاروانسرای ابوزید آباد مراجعه کنید. کاروانسرایی زیبا و پر از انرژی که اقامت میان ستاره‌های کویر را برایتان رویایی می‌سازد. همچنین می‌توانید میان تپه‌های شنی سرشار از سکوت و آرامش، کمپ کنیدو شبی پر از خاطره برای خود و اطرافیانتان رقم بزنید. برای ررزو کاروانسرای ابوزید آباد هم می‌توانید از تیم پشتیبانی چمدونم کمک بگیرید یا با نصب اپلیکیشن چمدونم، مراحل رزرو یکی از اتاق‌های کاروانسرا را به راحتی انجام دهید.
فاصله تهران تا کویر ابوزید آباد تنها در حدود ۲۷۰ کیلومتر است و با سه ساعت رانندگی از تهران می‌توانید به کویر ابوزید آباد در نزدیکی کاشان برسید. دسترسی به کویر ابوزید آباد از دیگر شهرهای کشور نیز از طریق شهرهای نطنز و کاشان صورت می‌گیرد. پس با توجه به محل اقامتتان می‌توانید بهترین راه برای رسیدن به یکی از این دو شهر را انتخاب کنید.

ابوزید آبادکویر شهداد

اگر می‌خواهید بدانید کویر شهداد کجاست باید بگوییم که کویر شهداد که بیشتر با نام کلوت‌های شهداد شناخته می‌شود بخشی از کویر لوت بوده و به دلیل موقعیت منحصر به فردی که دارد در فهرست آثار طبیعی میراث یونسکو نیز به ثبت رسیده است. در دو دهه گذشته کلوت شهداد بیشترین دما در جهان را تجربه کرده است و به همین دلیل در دنیا با نام کلوت شهداد شناخته می‌شود. کلوت‌ها برجستگی‌های طبیعی در دل کویر هستند که سطح بالاترین نقطه آن‌ها هموار می‌شود. همچنین این زیبایی‌ها دامنه‌های شیب‌داری دارند و به ‌دلیل قرار گرفتن در مسیر بادهای کویری در طول زمان‌های طولانی، شیب آن‌ها افزایش پیدا می کند. کلوت‌ها باقی مانده رسوب دریاچه‌های طبیعی در گذشته هستند و به ‌دلیل کم بودن تعداد در دسترس از آن‌ها در جهان، طرفداران زیادی دارند. قدمت کلوت‌های شهداد به بیش از ۲۰ هزار سال می‌رسد و بارندگی و باد ، مؤثرترین پدیده‌های تأثیر گذار بر شکل ظاهری آنها هستند. رود شور که رودخانه‌ای دائمی در دشت لوت است و شوری خود را در مسیر جریانش از چاله نمک می‌گیرد نیز بر پیدایش کلوت‌ها اثرگذار بوده و این منطقه را به زیباترین کویر ایران تبدیل کرده است. شنزارهای روان شهداد در کنار کلوت‌های بلند آن از زیباترین بخش‌های کویر هستند.

کلوت شهداد

پیاده‌روی روی شن‌های نرم و گرم، برای گردشگران بسیار لذت‌بخش است. در این کویر مخروط‌های آتشفشانی، هرم‌های مرتفع ماسه‌ای، پهنه‌های وسیع ریگزارهای خاکستری و قهوه‌ای، تپه‌های شنی مواج و بلندترین رمل‌های جهان، توجه گردشگران را به خود جلب می‌کنند. کویر شهداد نیز امکاناتی مانند سافاری، شتر سواری میان رمل‌های کویر و موتور سواری با موتور چهار چرخ دارد. اگر در تور کویر شهداد شرکت کردید پیشنهاد می‌کنیم آفرود کلوت شهداد را هم تجربه کنید. کویر شهداد کرمان منطقه‌ای وسیع است که توسط دیده‌بان محیط زیست به سه بخش تقسیم می‌شود. این سه بخش را با رنگ‌های سبز، نارنجی و قرمز مشخص می‌کنند. بخش سبز رنگ منطقه‌ای در جوار جاده شهداد-نهبندان است که بازدید از آن خطری برای بازدیدکنندگان ندارد؛ اما اگر بدون راهنما به محدوده‌های قرمز و نارنجی در کویر وارد شوید، حتما مسیر را گم خواهید کرد. پس برای بازدید از این مناطق بی‌گدار به آب نزنید؛ زیرا خطر گم شدن در کویر بسیار جدی است. برای اقامت در کویر شهداد هم می‌توانید به اقامتگاه‌های بوم‌گردی اطراف کویر بروید. چمدونم با ثبت این اقامتگاه‌ها امکان رزرو رل برای شما راحت کرده است. همچنین کمپ‌هایی در کویر شهداد وجود دارند که خدمات مطلوب به گردشگران ارائه می‌دهند. از بهترین گزینه‌های اقامت در کویر شهداد می‌توان به آلاچیق‌های گنبدی شکل با دیوارها و سقف‌های چوبی اشاره کرد. این آلاچیق‌ها سیستم روشنایی دارند و اقامت در آن‌ها فضایی سنتی را برای گردشگران تداعی می‌کنند. فاصله تهران تا کویر شهداد حدود ۱۱۰۰ کیلومتر است. این کویر و سایر کویرهای بیابان لوت فاصله بیشتری به نسبت کویرهای دشت مرکزی با تهران دارند. برای رسیدن به کویر شهداد باید از شهرهای قم، کاشان، نائین، یزد، رفسنجان و کرمان عبور کنید. کویر شهداد در فاصله ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی کرمان قرار دارد.

شهدادهمه چیز درباره ریگ جن

کویر ریگ جن سمنان ،از صعب العبورترین نقاط دنیا و از زیباترین کویرهای ایران است. هیچ ردی از حیات موجودات زنده در این کویر دیده نمی‌شود. کویر ریگ جن بخشی از کویر مرکزی ایران در دشت کویر و سومین ریگزار بزرگ ایران است. کویر ریگ جن از شرق و شمال شرق به دشت کویر، از شمال به شهر سمنان، از غرب و شمال غرب به گرمسار و منطقه حفاظت شده کویر و از جنوب به انارک می‌رسد. اگر در تور کویر ریگ جن شرکت می‌کنید به یاد داشته باشید که باتلاق ‌های این منطقه بسیار خطرناک هستند و خطر مرگ به همراه دارند. کویر ریگ جن در میان محلیان و گردشگران به وهم انگیز، ترسناک و اسرار آمیز بودن هم شهرت دارد. دلیل این مسئله گم شدن افرادی در این کویر و غیر قابل عبور و تردد بودن بخش‌هایی از آن در گذشته بوده است. به‌ دلیل عدم وجود پوشش گیاهی در منطقه و وزش شدید باد، شکل ظاهری ریگزارها دائم تغییر می‌کند. دشت فرسایش یافته کویر ریگ جن از تپه‌های ماسه‌ای مملو است و رسوبات نمکی در سراسر آن دسترسی به بخش‌های مختلف در کویر را در بعضی نقاط آن، بدون تجهیزات غیرممکن می‌کنند.
عدم دسترسی به این کویر و ترس از ورود به آن عامل پیدایش شایعه‌های زیادی در مورد این کویر می‌شد. به نوعی که می‌گفتند اجنه ریگ جن باعث گم شدن افراد می‌شود و قطعا ریگ جن جن دارد!
کویر نوردان بسیاری برای پایان دادن به این شایعات از این کویر عبور کردند. عدم دسترسی به بخش‌هایی از کویر ریگ جن تا آن زمان به‌ دلیل نبود منابع آب و باتلاق‌های نمک و تپه‌های شنی بلند و صعب العبور باعث شده بود که مردم محلی کنترل این منطقه را در دست نیروهای فرازمینی و جن‌ها بدانند. از دیگر دلایل ایجاد این شایعات، گرمای بیش از حد کویر ریگ جن و پیچیدن صدای بلند باد در آن بود. اختلاف بالای دمای هوا در روز و شب، سبب خرد شدن سنگ‌ها می‌شود که صدای مهیبی در کویر ایجاد می‌کند. از این پدیده با نام گریه سنگ  یاد می‌شود. پس از عبور کویرنوردان از کویر ریگ جن، نگرش مردم نیز تغییر کرد.

ریگ جن

کوه‌های گوگرد، ارتفاعات نخجیر، کوه طلحه، شیطان کوه، کوه دم و تنگ ظلمات و کوه ملاهادی از کوهستان‌های مهم اطراف کویر ریگ جن هستند. اگر تجربه کویر نوردی ندارید، کویر ریگ جن را برای سفر نخست کویری خود انتخاب نکنید. حتی اگر با تجربه هستید و از کویرهای مختلف بازدید کردید، بهتر است به‌صورت گروهی به کویر ریگ جن سفر کنید. بازدید از کویر ریگ جن نیازمند تجهیزات کامل و ماشین مجهز و سبک است. برای سفر به کویر ریگ جن حتما مکان‌یاب فعال با راهنمای کار کشته نیاز خواهید داشت. نقشه کاملی از کویر ریگ جن تاکنون ثبت نکرده‌اند و به همین دلیل بهترین وسیله برای همراه داشتن، راهنمای الکترونیک ماهواره‌ای برای ثبت و ردیابی نقاط جغرافیایی است.
از مسیرهای مختلفی می‌توانید به کویر ریگ جن وارد شوید. اگر از مسیر جندق به کویر ریگ جن می‌روید، پس از طی مسافت پر پیچ ‌و خم، به رودخانه‌ای خشک و عریض خواهید رسید. پس از این رودخانه تا چشم کار می‌کند کوه‌ها و تپه های ماسه‌ای می‌بینید، البته بخشی از این مسیر نیز مسطح است و تپه‌های کوچک‌تری دارد. شاید به نظر برسد که این منطقه برای پیشروی مناسب باشد؛ اما در فاصله کوتاهی از این منطقه به باتلاق‌ها خواهید رسید. این قسمت بخش جنوبی کویر ریگ جن را تشکیل می‌دهد.

ریگ جن سمنان

بهترین مسیر ادامه در جهت شمال غربی کویر ریگ جن است. شمال ریگ جن به کوه‌های مرتفع می‌رسد و از این منطقه قله دماوند نیز دیده می‌شود. این مسیر در نهایت به پارک ملی کویر می‌رسد. البته رسیدن به پایان این راه، با پیمودن مسافتی در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر میسر می‌شود. برای سفر به کویر ریگ جن بیش از سایر کویرها ذخیره آب و غذا بردارید. تجهیزات مکانیکی و فنی کامل برای وسیله نقلیه‌تان نیز همراه داشته باشید. برای تردد در مسیرهای دیگر می‌توانید از راهنمای محلی کمک بگیرید؛ اما با این وجود پیشنهاد ما به شما این است که در صورت بی تجربگی در زمینه بیابان گردی و کویر نوردی، برای اولین بار به کویر ریگ جن نروید یا حتما در تور کویر ریگ جن شرکت کنید.
بازدید از کویر ریگ جن بیشتر از یک روز زمان می‌برد و برای اقامت در اطراف این منطقه می‌توانید از اقامتگاه‌های موجود در شهرهای سمنان یا گرمسار استفاده کنید. اگر به محیط‌های سنتی‌تر علاقه دارید، در خانه‌های روستایی واقع در روستاهای نزدیک به کویر ریگ جن مانند انارک و جندق اقامت کنید. برای رزرو هر کدام از اقامتگاه‌های موجود در منطقه نیز می‌توانید از تیم پشتیبانی چمدونم کمک بگیرید.

کویر مرنجاب

مرنجاب از زیباترین کویر ایران است و گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. کویر مرنجاب از دیگر کویرهای ایران در استان اصفهان است و در شمال شهر آران و بیدگل قرار دارد. مرنجاب پوشش گیاهی و جانوری غنی دارد. برای پاسخ کلی به سوال کویر مرنجاب در کجاست باید بگوییم که این کویر از شمال به دریاچه نمک مسیله در آران و بیدگل، ازغرب به بیابان مسیله و کویر آب شیرین، از شرق به بیابان پشت ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به بیابان بند ریگ و تپه‌های ماسه‌ای روان منتهی می‌شود. نام مرنجاب هم از کاروانسرا و قنات تاریخی این منطقه که متعلق به دوران صفویه است گرفته شده است. کویر مرنجاب از قطب‌های اصلی کویر گردی ایران است و تفریحات کویر مرنجاب ، مسافران و گردشگران بسیاری را سالانه به سمت خود جذب می‌کند. تفریحاتی مانند سافاری، شتر سواری، موتور چهار چرخ، رصد ستارگان در شب و شب‌گردی در کویر که می‌تواند برای سال‌های طولانی در ذهن شما به یادگار بماند و لذت بخش باشد. این کویر مانند گذشته بکر نیست چراکه گروه‌های مختلف تازه کار و همین طور کویرنوردان مجرب، در طول سال از این کویر دیدن می‌کنند و مرنجاب را از حالت بکر بودن خارج کرده‌اند. پیاده‌روی در میان تپه‌های شنی بلند و محصور میان جنگل‌های تاق و دریاچه نمک، از جذابیت‌های برجسته کویر مرنجاب به شمار می‌رود. لفظ دریاچه در محیط کویر با تصور ما از این کلمه متفاوت است. دریاچه‌های کویری محوطه ‌های فراخ و گود در کویرها هستند که به ‌جای آب نمک سراسر آن‌ها را می‌پوشاند. با این وجود در بعضی از سال‌ها بارش مناسب باران باعث تجمع آب تا چند سانتی‌متر در دریاچه‌های کویری می‌شود.

مرنجاب

از برجسته‌ترین دیدنی‌های کویر مرنجاب می‌توان چاه کنجه، دریاچه نمک، جزیره سرگردان، کاروانسرای مرنجاب، چاه دست کند، ریگ بلند، کو کلنگ، قلعه کرشاهی، چاه هندوانه و کوه یخاب را نام برد. به‌دلیل نزدیکی کویر مرنجاب به شهر کاشان، در سفر به این کویر  امکان بازدید از دیدنی‌های تاریخی در این شهر باستانی را نیز خواهید داشت.
برای اقامت در کویر مرنجاب می‌توانید در کمپ‌های اطراف آن اتراق کنید. کمپ‌ ستاره شب ‌های کویر، در کیلومتر ۱۱ جاده مرنجاب برای اقامت امکانات مناسبی دارد. کاروانسرای مرنجاب نیز بنایی تاریخی از دوران صفویه است و در حال حاضر اتاق‌های آن را برای اقامت به گردشگران کرایه داده می‌شود. برای رزرو کاروانسرا می‌توانید از تیم پشتیبانی چمدونم کمک بگیرید.

کویر مرنجاب

فاصله تهران تا کویر مرنجاب در حدود ۲۷۰ کیلومتر است. فاصله کوتاه این کویر تا پایتخت و امکانات مناسب آن، کویر مرنجاب را به مقصدی محبوب میان ساکنان تهران و شهرهای اطراف آن تبدیل می‌کند. شهرهای کاشان و آران و بیدگل در استان اصفهان دسترسی مناسبی به کویر مرنجاب دارند و بسته به محل اقامتتان می‌توانید، بهترین مسیر را با توجه به منطقه ورودتان به استان اصفهان انتخاب کنید.

کویر حلوان

حلوان از زیباترین کویرهای ایران در محوده کویر مرکزی است که از شمال با کویر مرکزی و ارتفاعات پیر حاجات طبس، از شرق با کوه‌های عاشقان، از جنوب با جاده مواصلاتی خور به طبس و از غرب با دریاچه نمک در کویر مرکزی ایران احاطه می‌شود.
کویر حلوان در گذشته در مسیر شاه‌ راه ارتباطی قرار داشته و به همین دلیل منطقه‌ای پر تردد با جاذبه‌های تاریخی به شمار می‌رود. سراسر کویر حلوان را ریگزارهای انبوه پوشانده‌اند و حاشیه کویر حلوان را باتلاق‌های نمکی و خاک‌های رسی تشکیل می‌دهند. ریگزارهای کویر حلوان در گستره شمالی-جنوبی قرار گرفته‌اند که از نمای بالا مثلثی شکل با رأس شرقی هستند. تلاقی ریگزارهای کویر حلوان با کوه‌های عاشقان مناظری زیبا خلق کرده‌اند.
از گونه‌های مختلف گیاهی در کویر حلوان می‌توان به قیچ، تاغ، دم گاوی، بادام کوهی و اسکنبیل اشاره کرد. از گونه‌های متنوع جانوری در این منطقه می‌توان انواع مارها و عقرب‌ها، شاهین، کبک، چکاوک بیابانی، عقاب طلایی، کرکس، گرگ، شال، روباه شنی، گربه شنی، سمور سنگی و موش صحرایی را نام برد.

حلوان

در سفر به کویر حلوان حتما از روستای حلوان که نزدیک کویر است دیدن کنید. یکی از دلایل شهرت روستای حلوان تولید بالای محصول خرما در سال در انواع مختلف است. در این روستا زیبایی‌های معماری مناطق کویری را می‌توانید مشاهده کنید. از برجسته‌ترین دیدنی‌های نزدیک کویر حلوان و منطقه طبس می‌توان به «قلعه حلوان» اشاره کرد. در سفر به کویر حلوان زمانی را نیز به بازدید از این قلعه اختصاص دهید. به‌ دلیل نزدیکی کویر حلوان به شهرهای طبس و خور، مسیر دسترسی به این کویر برای بیشتر شهرهای کشور از همین شهرها می‌گذرد. فاصله تهران تا کویر حلوان در کوتاه‌ترین مسیر حدود ۷۸۰ کیلومتر است.

سخن نهایی

در سفر به کویر و بازدید از کویرهای ایران ، به لوازم خاص نیاز خواهید داشت. در سفر به کویر و شرکت در تور کویر ، لازم است حتما بعضی تجهیزات را با خود همراه کنید؛ زیرا دسترسی مناسبی به فروشگاه‌ها و مراکز خرید نخواهید داشت. گرچه در بیشتر نقاط کویری کمپ‌هایی بر پا شده‌اند و امکاناتی به علاقه‌مندان ارائه می‌دهند؛ اما همراه داشتن بعضی وسایل در سفر به کویر ضروری است. مهم‌ترین چیزی که باید در کویر همراه ببرید آب آشامیدنی کافی است که اگر در تور کویر شرکت کنید آب مورد نیاز را لیدر شما تامین می‌کند.

کویرنوردی

روزهای کویر گرم و سوزان و شب‌ها سرد است. در فصل‌های پاییز و زمستان دمای هوای کویرهای ایران در شب، تا منفی ۱۰ درجه نیز کاهش می‌یابد، پس حتما لباس گرم مناسب همراه ببرید. در طول روز نیز سعی کنید از لباس‌های آستین دار استفاده کنید تا دچار آفتاب سوختگی نشوید. با توجه به روزهای اقامتتان در کویر کوله‌پشتی مناسب همراه داشته باشید. نقشه، قطب‌نما و مسیر‌یاب برای پیدا کردن مسیر و ردیابی احتمالی شما بسیار واجب هستند. غذاهای کم حجم و مقوی برای تأمین انرژی در پیاده روی روی شنزارها لازم است. شاید باور نکنید؛ اما کویر گردی شما را بسیار خسته خواهد کرد و انرژی زیادی را از دست خواهید داد. اگر مسیریاب و نقشه را روی تلفن همراه خود ذخیره کرده‌اید، حتما پاور بانک برای شارژ مجدد گوشی‌تان با خود ببرید.

لوازم کویرنوردی

از دیگر موارد مهم می‌توان به جعبه کمک‌های اولیه با پمادهای ضد سوختگی و گزش حشرات، کلاه، عینک، کرم ضد آفتاب و پارچه مناسب برای پوشاندن پشت سر و گردن اشاره کرد. اگر قصد اقامت شبانه در کویر را دارید، وسایل مناسب کمپ، چراغ قوه و کیسه خواب را فراموش نکنید. دوربین عکاسی‌تان را نیز برای ثبت لحظات زیبا در این سفر همراه ببرید.