شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که پیوند خواهر خواندگی شهرها یعنی چه و اصلا این عبارت چه معنایی می‌دهد؟ شاید خواهر خواندگی مفهمومی میان انسان‌ها بوده و روابط بین آدم ها را نشان بدهد اما شهرهای خواهر خوانده نیز وجود دارند که این مفهموم با داشتن روابط انسان‌ها با یکدیگر فرق داشته و تفاوت دارد. ما در این بلاگ از مجله چمدونم تصمیم داریم تا به شما مفهموم و دلایل پیوند خواهر خواندگی را معرفی کنیم. به همین دلیل از پیوند خواهر خواندگی شهرهای ایران با دیگر شهرهای جهان می‌گوییم پس ما را تا انتهای همین مطلب همراهی کنید.

خواهر خواندگی

تاریخچه شکل گیری شهرهای خواهر خوانده

بعد از سال ۱۹۲۰ و پس از جنگ جهانی اول، برای افزایش همبستگی میان دو کشور  فرانسه و انگلیس ، یک شهر از هر کدام از این کشورها انتخاب گردید و سپس به این دو شهر ، پیوند خواهر خواندگی اطلاق شد. پیوند این دو شهر تا سال ۱۹۸۶ و بعد از جنگ جهانی دوم نیز ادامه یافت. بعد از جنگ جهانی دوم، دولتمردان هر کشور بیشتر به این موضوع علاقه نشان دادند و به همین دلیل، به موضوع شهرهای خواهر خوانده در جهان افزوده شد. این روند باعث شده است که امروزه حدود ۲۴۰۰ شهر دنیا چنین پیوندی با یکدیگر داشته باشند.
از اطلاعات عمومی مفید برای افرادی که تور چین تهیه کرده‌اند پیوند خواهر خواندگی شهر پکن با شهر تهران است. این پیوند از سال ۱۳۹۲ بسته شده و تبادلات فرهنگ دو شهر پکن و تهران آغاز شد.
در دوران شاه نیز تهران با دو شهر لس آنجلس و سئول ، پیوندهای خواهر خواندگی بسته بود. اولین خواهر خواندگی شهرها بعد از انقلاب نیز بین دو شهر تهران و بیشکک در قرقیزستان در سال ۱۳۷۳ بسته شد.

شهرهای جهان

مزایای پیوند خواهر خواندگی

دولت ها برای فراهم آوردن چنین پیوندی، به دنبال دستیابی به شهرهای جهان و گسترش صلح و پیشرفت پایدار هستند. زمانی که دو شهر به عنوان خواهر خوانده هم انتخاب می‌شوند، قطعا تعاملات بین شهری و  مردم هر شهر نیز بیشتر می‌شود. مانند همایش‌ها ، فستیوال ها، جشنواره‌ها و در کل تمامی تبادلات که میان هر دو شهر افزایش می‌یابد. به این صورت که مردم هر شهر با فرهنگ، ارزش‌ها، آداب و رسوم و … یکدیگر آشنا می‌شوند. به این ترتیب نه ساکنان شهر، بلکه گردشگران هم می‌توانند اطلاعات خود را در رابطه با شهرهای خواهر خوانده بیشتر کنند و سفری لذت بخش داشته باشند.
دقت داشته باشید در سفرهایتان ، حتما تابلوهای شهر مقصد را برانداز کنید. با اینکار می‌توانید تابلوی خواهر خواندگی شهرها را درون شهر خودتان پیدا کنید. به این دلیل که در برخی از شهرهای جهان، تابلوهای راهنمای شهری قرار داده شده  که در آن، نام شهرهای خواهر خوانده ثبت شده است. در این تابلو‌ها فاصله شهرها تا شهرهای خواهر خوانده نیز نوشته شده است. برای مثال خواهر خوانده شهر زیبای اصفهان ، یکی از شهرهای هندوستان است. شهر اصفهان و شهر حیدر آباد هند ، خواهر خوانده یکدیگر هستند.

نوع انتخاب شهرهای خواهر خوانده

شهرهایی که برای خواهر خواندگی انتخاب می‌شوند باید در زمینه‌هایی اشتراک داشته باشند. برای مثال گاهی به دو سمبل مشابه و مشترک در هر دو شهر نیاز است. گاهی به تاریخی بودن شهرها، گاهی علمی بودن، دانشگاهی بودن و یا حتی بندری بودن.
جالب این جاست که بعضی از این شهرها، نام های مشابه یا فستیوال ها و جشنواره های یکسانی دارند. این موضوع به رونق گردشگری و سفر بین دو شهر، کمک می کند. یکی از کارهایی که برای آشنایی مردم دو شهر با یکدیگر انجام می شود، نامگذاری خیابان هاست. اگر به خیابان های شهرتان نگاهی بیندازید، ممکن است نام خواهر خواندگی شهرها را با محل تولد خود بیابید.

خواهر خواندگی شهرها

پیوند خواهر خواندگی شهرهای ایران با دیگر شهرهای جهان

ایران نزدیک به ۴۸ شهر دارد که با دیگر شهرهای جهان خواهر خوانده هستند.  جالب است بدانید هر شهر تنها با یک شهر پیوند خواهرخواندگی ندارد و ممکن است با چندین شهر، این پیمان بسته شوند. برای مثال، شهر تهران با ۲۲ شهر در جهان، پیوند خواهری دارد. شهرهای دوشنبه در تاجیکستان، هاوانا در باکو، خارطوم در سودان، برازیلیا در برزیل، پاریس در فرانسه، تفلیس در گرجستان، استانبول در ترکیه، مسکو در روسیه، پکن در چین و …
شهرهایی که امروزه به راحتی می توانید به آن ها سفر کنید، تور بخرید یا اقدام به خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل به چنین مقصدهایی داشته باشید.
حالا شما به ما بگویید! در چه شهری زندگی می کنید؟ آیا شهر شما با شهرهای دیگر، پیوند خواهرخواندگی دارد؟ خوشحال می شویم در کامنت ها برای ما از چنین موضوعاتی بنویسید. اطلاعات مفید خود را با ما و دیگر خوانندگان در کامنت ها به اشتراک بگذارید و اگر موردی بود که دوست داشتید به محتوا اضافه کنیم ، برای ما ارسال کنید تا در اسرع وقت با نام خودتان در مجله چمدونم ثبت کنیم.