شاید همه جای ایران زیبا باشد اما هرمز، این جزیره سرخ رنگ در آب‌های خلیج فارس، چیزی فراتر از زیبایی دارد و نفس هر ماجراجو و گردشگری را در سینه حبس نگه می‌دارد. آثار تاریخی جزیره هرمز حرف‌ها برای گفتن دارند و در دورترین نقطه ایران انتظار مسافران تور هرمز را می‌کشند. جزیره هرمز هر مسافری را مسخ کرده وهمانند کویرهای ایران بارها و بارها به سمت خود جذب می‌کند. ما در این بلاگ از مجله چمدونم تصمیم داریم شما را به سفر کوتاهی برده و شگفت‌زده‌تان کنیم. سفر به هرمز قطعا از آن سفرهایی است که مدت‌ها در ذهنتان مانده و با تصویری واضح و شفاف باز شما را به سمت خود می‌خواند.
جزیره هرمز در دهانه خلیج فارس قرار دارد و به اصطلاح با نام تنگه هرمز نیز شناخته می‌شود. جدا از جاذبه‌های طبیعی مسحور کننده در این جزیره، آثار تاریخی آن نیز علاقه‌مندان را به سمت خود جذب می‌کند. پس با ما همراه باشید و با تک تک آثار تاریخی جزیره هرمز و دیدنیهای آن آشنا شوید.

جزیره هرمز

سفر به هرمز و بازدید از عکسهای جزیره هرمز

شاید جزیره هرمز را با خاک سرخی که دارد بشناسند اما این مورد تنها چیزی نیست که در جزیره دیده شود. دیدنی‌های هرمز در سراسر این جزیره سرخ رنگ با زیبایی خاص و منحصربه‌فردی پخش شدند. با دیدن این جاذبه‌هاست که شما با سفر به هرمز به رویایی همیشگی‌تان رنگ می‌دهید. قدم زدن روی شن‌های نقره‌ای، طلایی، سفید و قرمز این جزیره لذتی دارد توصیف نشدنی!
دره مجسمه‌ها در جزیره هرمز اولین جاذبه طبیعی و دیدنی است که تصمیم داریم معرفی می‌کنیم. دره مجسمه‌ها یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های گردشگری در جزیره هرمز است و اولین مقصد ماجراجویان و گردشگران شناخته می‌شود. برای رسیدن به این دره عجیب باید کمی پیاده روی در ساحل را پیش بگیرید. شما در ابتدا مسیری از ماسه‌های نقره‌ای، کوه‌هایی عجیب با شکل‌های گوناگون که در اطراف خودنمایی می‌کنند را مشاهده خواهید کرد.  این کوه‌ها که در گذشته از دل آب بیرون آمدند توسط فرسایش‌های بادی و آبی پدید آمده و هنر دست طبیعت هستند. کوه‌هایی که به زیباترین شکل ممکن این جزیره گرم و سرخ رنگ را آراسته و به مهم‌ترین دیدنی هرمز تبدیل گشته‌اند.
کافیست این دره را تا انتها طی کنید تا به یکی از زیباترین پرتگاه‌ها که تصاویری چشم‌نواز و متفاوت از تنگه هرمز را در برابر چشمان شما به نمایش می‌گذارد برسید. دره مجسمه‌ها از زیباترین جاذبه‌های دیدنی و طبیعی جزیره است و در زمان‌های مختلف با تصاویری عجیب و خیره کننده از بازدید کنندگان میزبانی می‌کند.

دره مجسمه ها

سفر به هرمز و بازدید از دره رنگین کمان

اگر در سفر به هرمز تصمیم دارید دنیایی از رنگ‌ها و نور را ببینید بی شک مقصد شما همین دره رنگین کمان است. دره رنگین کمان هرمز قسمتی از کوه‌های خوراکی جزیره محسوب شده و در جنوب غربی جزیره هرمز قرار گرفته‌اند. قدم زدن میان دنیایی از نور و رنگ شما را مسخ می‌کند. به نوعی که پا به سیاره‌ای دیگر گذاشته‌اید. با دیدن این دره قطعا محو زیبایی این طبیعت مسحور کننده خواهید شد. وجود املاح معدنی در خاک جزیره باعث پدید آمدن رنگ‌هایی چون زرد، قرمز، نارنجی، قهوه‌ای، سفید و … شده است. از خاک‌های رنگی جزیره هرمز برای ادویه، دارو، صنعت رنگ و نقاشی نیز استفاده می‌شود. پس در سفر به هرمز بازدید از این دره خیره کننده را فراموش نکنید و لحظات منحثربه‌فردر را به ثبت برسانید.

دره رنگین کمان جزیره هرمز

فرش خاکی هرمز

در سفر به هرمز قطعا با بزرگترین فرش خاکی جهان که توسط دستان هنرمند این جزیره سرخ رنگ طراحی و اجرا شده است روبرو خواهید شد. هنرمندانی که این فرش هزار رنگ که با خاک‌های هرمز تهیه شده را در حاشیه خلیج فارس و در فاصله بسیار کمی از آب‌های نیلگون خلیج بر روی شن‌های ساحل پهن کرده‌اند تا از مسافران تور هرمز میزبانی کنند. در ساخت این فرش خاکی که در طی سال‌های گوناگون، طرح‌های زیبا و متنوعی داشته است بیش از ۵۰ هنرمند همکاری کرده‌اند.  فرش خاکی هرمز به یکی از جاذبه‌های گردشگری در ایران تبدیل شده و گردشگران بسیاری برای دیدن آن به جزیره هرمز سفر می‌کنند.
بدون شک بازدید از فرش خاکی هرمز شما را مست خواهد کرد. پس در سفر به هرمز ، از این فرش زیبا دیدن کنید و عکس‌های متفاوتی را به ثبت برسانید.

فرش خاکی هرمز

قلعه پرتغالی‌ها

قلعه پرتغالی‌ها از آثار تاریخی جزیره هرمز است و در کرانه دریا در ۷۵۰ متری بندرگاه قرار دارد. این قلعه از لحاظ معماری کاملترین قلعه شناخته شده و از دوران تسلط پرتغالی‎ها بر سواحل و خلیج فارس به یادگار مانده است. درواقع این بنای تاریخی، سندی است از شکست استعمار در سواحل جنوب، جایی که دلیران ایران‌ زمین و ملت تنگستان اجازه ندادند تا پرتغالی‌ها آن‌ را تحت استعمار خود در بیاورند.
این قلعه از زیباترین دیدنیهای هرمز است و ماجراجویان را به سمت خود جذب می‌کند. پس در سفر به هرمز حتما از این زیبایی که چشم‌اندازی رویایی به خلیج فارس هم دارد دیدن کنید.

قلعه پرتغالی ها هرمز

دره سکوت

دره سکوت دره‌ای زیبا و سراسر آرامش است که اسم آن را به دلیل سکوت مطلق بر دره بر این طبیعت زیبا قرار دادند. اگر سفر به هرمز را در برنامه‌های خود قرار حتما از این زیبایی‌های نفس گیر جزیره دیدن کنید. پس از گشت‌وگذار در جزیره هرمز به دره سکوت بروید و این دره مسحور کننده را با چشمان خودتان ببینید. در نزدیکی دره سکوت، غار مراقبه در میان کوه‌هایی با اشکال گوناگون دیده می‌شود که دیدن آن را به شما پیشنهاد می‌دهیم.
این دره از زیباترین دیدنیهای هرمز است و بازدید از آن به تمام گردشگران و ماجراجویان واقعی پیشنهاد می‌شود.

دره سکوت

غذا در جزیره هرمز

نوبتی هم که باشد نوبت تست غذاهای ناب محلی در جزیره هرمز ایران است. شکم گردی در هرمزگان یکی از مهم‌ترین تفریحات شناخته شده و افراد بسیاری را جذب می‌کند. غذاهای هرمز همانند جزیره هرمز، رنگی سرخ دارند و مزه‌های متفاوت و منحصربه‌فرد آنها گردشگران را مست می‌کند. دلیل رنگ‌ غذاهای این جزیره خاک‌های خوراکی سرخ رنگ هرمز است که در غذاهای محلی از اصلی‌ترین مواد به حساب می‌آید. سوراغ یکی از لذیذترین غذاهای جزیره هرمز است و با ماهی ساردین تهیه می‌شود. نان تمشی، مهیاوه، کاتوغ و برنج دیشو هم از دیگر خوراکی‌های محبوب و پرطرفدار جزیره هرمز هستند و مزه‌هایی متفاوت و خاص دارند.

غذای محلی

اقامتگاه در جزیره هرمز

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مسائل سفر مربوط به بخش اقامتگاه آن می‌شود. جزیره هرمز با داشتن انواع خانه و اقامتگاه‌های بومگردی، مسئله اقامت گردشگران را برای همیشه برطرف کرده و سفر را دلنشین‌تر کرده است. اگر تور هرمز را برای سفر چند روزه خود انتخاب کردید نگرانی بابت اقامت نداشته باشید چراکه چمدونم با داشتن انواع خانه و اقامتگاه، سفرتان را راحت و رویایی می‌سازد. کافیست برای اجاره خانه هرمز، اجاره ویلا در جزیره هرمز، خانه محلی جزیره هرمز و هاستل در جزیره هرمز، اپلیکیشن چمدونم را بر روی تلفن همراه خود نصب کرده و به راحتی چند کلیک، یکی از موارد دلخواهتان را رزرو کنید.
تیم پشتیبانی جمدونم نیز از ابتدا تا انتهای سفر شما را همراهی خواهند کرد.