زیبایی‌های ایران که تمامی ندارد تنها ماجراجویان را از قسمتی به قسمت دیگر می‌کشاند و مسخ می‌کند. جاذبه‌های تاریخی، طبیعی چون کوه‌های سر به فلک کشیده، رودخانه‌ها، کویرها، دشت‌ها و جنگل‌ها و از همه مهم‌تر تنگه‌ها و دره‌ها که یکی از دیگری زیباتر بوده و در دسته جاذبه‌های عجیب و خارق‌العاده ایران قرار دارند. تنگه‌هایی که قطعا هوش از سرتان می‌برد و شما را با دنیایی از اعماق زمین آشنا می‌کند. شاید این دره‌ها به نسبت سایر جاذبه‌های طبیعی ایران ناشناخته باشند اما اگر شما برای آشنایی با زیباترین تنگه‌های ایران عزم خود را جزم کرده‌اید و با کنجکاوی تمام آماده شناخت یک به یک آنها هستید، با ما در چمدونم همراه باشید. ما تصمیم داریم شما را همراه خود به سراغ این پدیده‌های شگفت‌انگیز و خیره کننده ببریم.

زیباترین تنگه‌های ایران ، تنگه چاهکوه قشم

جزیره قشم از دیرباز تا به امروز مقصد اصلی گردشگران و ماجراجویان بوده و سالانه از هزاران گردشگر میزبانی می‌کند. این جزیره تنگه‌ای عجیب در دل خود پنهان دارد که تنگه، بر اثر فرسایش سنگ‌های رسوبی زمین شکل گرفته است. تنگه چاهکوه یا همان دره چاهکوه قشم، با داشتن اعماقی حدود ۱۰۰ متر، یکی از جاهای دیدنی قشم بوده و از ماجراجویان بسیاری میزبانی می‌کند. می‌توان گفت تنگه چاهکوه قشم از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری جزیره قشم است و با زیبایی بیش از حد خود و داشتن دیواره‌های بلند، گردشگران را شگفت زده می‌کند. عرض تنگه چاهکوه در برخی نقاط به قدری باریک می‌شود که عبور را دشوار می‌سازد. اگر تصمیم به قشم گردی دارید و قرار است در یکی از تورهای قشم شرکت کنید به یاد داشته باشید که بدون بازدید از این تنگه زیبا، سفر شما به جزیره هیچ وقت کامل نمی‌شود.
آدرس: هرمزگان، غرب جزیره قشم، ۷۰ کیلومتری شهر قشم، روستای چاهوی شرقی، بخش غربی ساحل شمالی جزیره قشم

تنگه چاهکوه قشم

تنگه راگه کرمان ، زیباترین دره‌های ایران

از پدیده‌های طبیعی و نفس‌گیر شهر رفسنجان می‌توان به تنگه راگه آن اشاره کرد. این تنگه خارق‌العاده که بین دو جاذبه مهم کرمان یعنی کلوت شهداد و روستای میمند قرار دارد، هر فرد ماجراجویی را برای کاووش به سمت خود جذب می‌کند. تنگه راگه رفسنجان از فرسایش آب رودخانه دائمی گیودری پدید آمده و نزدیک به ۲۰ هزار سال قدمت دارد. دره‌ای خیره کننده با عمقی حدود ۷۰ متر که بدون شک از مهم‌ترین جاهای دیدنی کرمان است و سالانه گردشگران بسیاری را سمت خود جذب می‌کند. در سفر به گوشه و کنار راگه با مخروط‌های نوک‌تیز، ستون‌ها، کنگره‌ها و شکاف‌ها و سوراخ‌های بزرگ و کوچکی روبرو خواهید شد که انسان‌ها در طول حیات خود در این منطقه خلق کرده‌اند. راگه عاری از هرگونه صدای مزاحم بوده و تنها چیزی که در آن شنیده می‌شود، صدای پرندگانی مانند کبک و عقاب است. این منطقه بکر محل ایده‌آلی برای تورهای ستاره‌شناسی محسوب می‌شود. پس زمانیکه به استان زیبای کرمان سفر کردید بازدید از این پدیده عجیب را فراموش نکنید.
آدرس: کرمان، جنوب غربی شهر رفسنجان

زیباترین دره‌های ایران

دره الموت قزوین

دره‌ای مشرف به تپه‌های جنگلی استان مازندران که هوش را از سر هر مسافر و گردشگری را می‌برد. دره الموت قزوین با زیبایی نفس‌گیرش شما را حیرت زده خواهد کرد. دره‌ای که انتهای آن، قلعه‌ای با نام الموت قد علم کرده تا برای ماجراجویان داستانش را بازگو کند.  شاید دسترسی به دره الموت دشوار باشد اما سختی‌های مسیر قطعا ارزشش را دارند.
آدرس: استان قزوین، منطقه الموت

دره الموت

زیباترین دره‌های ایران ، دره داماش سیاهو هرمزگان

یکی از بکرترین و زیباترین دره‌های ایران، همین داماش سیاهو شهر بندرعباس است. رود جاماش با سرچشمه گرفتن از کوه‌های هماگ درست از میان همین دره عبور می‌کند و دل گردشگرانش را می‌برد. اگر شما هم به طبیعت گردی علاقه‌مندید، در سفر به بندرعباس، بازدید از این دره و رودخانه خروشان آن و از همه مهم‌تر پوشش گیاهی دیدنی منطقه را فراموش نکنید.
آدرس: استان هرمزگان، بندر عباس، روستای سیخوران

دره داماش سیاهو

دره کول خرسون خوزستان ، از زیباترین دره‌های ایران

قطعا کول خرسان نماد استان خوزستان است و به شما تجربه داشتن خنکای رویایی در استانی گرم را هدیه می‌کند. تنگه کول خرسان با زیبایی بیش از حدی که دارد همه را محو تماشا می‌کند. این تنگه در ابتدای مسیر عرضی زیاد دارد اما در برخی نقاط به قدری تنگ می‌شود که یک نفر هم به سختی می‌تواند از میان آن عبور کند. انتهای دره کول خرسان نیز به رود دز ختم می‌شود پس اگر از آن دسته طبیعت گردان و ماجراجویان باتجربه هستید، با تجهیزات کامل و یک راهنمای محلی پا به دره بگذارید. قطعا این سفر و بازدید شما، به یاد ماندنی‌ترین خواهد شد.
آدرس: خوزستان، دزفول، کیلومتر ۲۸ جاده شهیون، مجاور روستای بیشه بزان

دره کول خرسون

دره ستارگان قشم

طبق گفته اهالی قشم، دره ستارگان به دلیل برخورد چندین ستاره با زمین شکل گرفته و این چنین شگفت‌انگیز در استان هرمزگان می‌درخشد. دره ستارگان قشم با آن ستون‌های بلند و اشکال مختلف خیره کننده، هدیه ستارگان آسمان است. به این صورت که ستاره‌ها در زمان برخورد با زمین، خاک منطقه را به بالا پرتاب کرده و در همان حالت خشک کردند و چنین ستون‌های عجیبی را پدید آورند.
وزش باد میان ستون‌ها نیز صداهایی ترسناک و وهم‌انگیز تولید می‌کند که طبق گفته اهالی این صداها مربوط به جن و ارواح سرگردانی است که در دره ستارگان زندگی می‌کنند. پس با شرکت در تورهای قشم از دره ستارگان که بیش از ۲ میلیون سال قدمت دارد بازدید کنید . سفری خاطره‌انگیز داشته باشید.
آدرس: ضلع جنوب شرقی جزیره قشم، حوالی روستای برکه خلف

زیباترین دره‌های ایران