تو این مقاله چمدونم، سری به جنوب ایران می‌زنیم تا با صنایع دستی و سوغات بوشهر آشنا شویم. بوشهر با داشتن مردمانی خونگرم و میهمان‌نواز و البته جاذبه‌های طبیعی و دیدنی فراوان، از شهرهای پرتوریست ایران شناخته شده و سالانه از هزاران مسافر میزبانی می‌کند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم سری به شهر بوشهر بزنیم و به معرفی تک تک سوغات و صنایع دستی محبوب شهر بپردازیم. قدم زدن میان خوشمزه‌های بوشهر و زیبایی‌هایی که با دست هنرمندانه ساکنان تهیه می‌شود قطعا حال دلتان را خوب می‌کند. می‌توان گفت سوغات هر شهر نماد فرهنگ آن شهر است و به همین دلیل ارزش دارد. پس برای آشنایی با  خوراکی و صنایع دستی بوشهر که بسیار ارزشمند هستند این بلاگ چمدونم را دتا انتها مطالعه کنید.

سوغات بوشهر

به دلیل نخلستان‌های فراوانی که در استان بوشهر به چشم می‌خورد خرمای بوشهر جز اصلی‌ترین سوغات شهر شناخته می‌شود. می‌توان گفت تولید و فروش خرما یکی از اصلی‌ترین مشاغل استان است و به همین دلیل از خرمای کشت شده، محصولات بسیاری هم بدست می‌آید. محصولاتی چون شهد خرما، شیره خرما، لواشک خرما ، سرکه خرما و بسیاری از دیگر محصولات که به عنوان سوغات خریداری می‌شوند. همچنین از نخل‌ها به جز برداشت خرما استفاده‌های دیگری چون تهیه صنایع دستی مانند زنبیل، حصیر و کلاه می‌شود و در لیست   قرار می‌گیرد.

صنایع دستی و سوغات بوشهر

صنایع دستی و سوغات بوشهر

ارده بوشهر از سوغات خوشمزه شهر است و از کنجد به دست می‌آید.
خارک از سوغات پرطرفدار بوشهر است و یکی از خوشمزه‌ترین خوراکی‌های جنوب کشور شناخته می‌شود.
حلوای راشی یا همان حلوا ارده نیز از محبوب‌ترین سوغات شهر بوده و بسیار خوشمزه است.
حلوا سنگک و  حلوا پسکی نیز از سوغات محبوب و خوشمزه شهر بوده و پخت آن در بسیاری از بخش‌های استان متداول است.
شاید همه شیرینی مسقطی را سوغات شهر شیراز بدانند اما باید بدانید که این خوراکی شیرین و خوشمزه در بیشتر شهرهای جنوب به عنوان سوغات فروخته می‌شود.  مسقطی حدود دو قرن پیش از شهر مسقط که پایتخت عمان بود به سواحل خلیج همیشه ‌فارس رسید و به همین علت است که نامش را مسقطی گذاشتند. برای تهیه هر گبه معمولا دو بافنده ۶ ساعت در روز به مدت یکماه کار می‌کنند. گبه‌ها که از صنایع دستی محبوب بوشهر هستند معمولا از پشم رنگی تهیه می‌شوند.

صنایع دستی و سوغات بوشهر

حلوا ارده

صنایع دستی بوشهر

گبه و گلیم که نوعی فرش محسوب می‌شود از صنایع دستی برجسته شهر بوشهر شناخته می‌شود. بافندگی گبه‌ها تقریبا در کلیه روستاها و شهرهای این استان رایج بوده و بسیاری از ساکنان بوشهر، منبع درآمدشان از طریق فروش همین صنایع دستی تامین می‌شود. طراحی مشترک میان گبه‌های منطقه، سنتی بوده و هزاران سال است که از همان طرح‌ها استفاده می‌شود.
قالیبافی با پشم خالص نیز در روستاهای بوشهر مانند شول، ده کوهنه و تنگ ارم رواج داشته و به عنوان صنایع دستی شهر شناخته می‌شود.

گبه بافی

سفالگری

سفال نیز از صنایع دستی محبوب بوشهر به حساب می‌آید. به دلیل اهمیت آب در این منطقه ، ساخت وسایلی که آب را خنک نگه می دارد از زمان های بسیار قدیم محبوب بوده و  این اثر هنری بیشتر در بندر کنگان در کنار اهرم و برازجان مشهور است.
همانگونه که پیش تر عنوان کردیم، سوغات یک شهر نمایانگر فرهنگ آن شهر است. صنایع دستی مانند گلیم و گبه محبوب ترین سوغات بوشهر هستند.  همچنین قلاب کاری، نمد، ماهیگیری، تونیره، دالچه، سفال و سرامیک از دیگر صنایع دستی این شهر بوده و بسیار شهرت دارند. ماهی های جنوبی، خرما، مسقطی، ارده، حلوا راشی و حلوا سنگک نیز سوغات دلپذیر بوشهرند که می توانید برای تهیه آنها به بازارهای شهر به ویژه بازار قدیمی بوشهر مراجعه کنید.