منارجنبان از جاهای دیدنی اصفهان است و با توجه به پیشرفت علم، همچنان رازهای معماری آن برملا و کشف نشده است. منارجنبان اصفهان از مشهورترین آثار تاریخی ایران شناخته شده و به دلیل اینکه مناره‌های بنا قابلیت تکان خوردن را دارند به آن منارجنبان گفته می‌شود. کافیست برای دیدن و لمس لرزش بنا به بالای یکی از مناره‌ها رفته و آن را تکان دهید.  با این حرکت شما نه تنها مناره دیگر، بلکه کل بنا تکان خورده و می‌لرزد.
جهانگردان بسیاری در سفرهایشان مناره‌هایی را معرفی کردند که مانند همین منارجنبان اصفهان می‌لرزد. مثل کشور عراق و عربستان که در این دو کشور هم منارجنبان‌های زیادی وجود دارد. اما آنچه مسلم است اینکه بنای اصفهان با این هدف طراحی نشده و تکان دادن بیش از حد آن ممکن است تخریب این اثر ایلخانی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل از این زیبایی تاریخی به شدت محافظت می‌شود.

تاریخچه منارجنبان

با توجه به مدارک موجود، منارجنبان اصفهان در دوران فرمانروایی فردی به نام محمد خدابنده اولجیاتو در شهر اصفهان ساخته شده است. همچنین قبر عمو عبدالله‌بن ‌محمود صقلابی، از عارفان خداپرست و معروف آن دوران، در این اثر تاریخی قرار گرفته است. همچنین به این آرامگاه شیخ امیر عبدالله هم گفته می‌شود. با توجه به عددی که روی سنگ قبر حک شده است سال ساخت آرامگاه به سال ۷۱۶ هجری قمری باز می‌گردد.

معماری منارجنبان اصفهان

ارتفاع ایوان مقبره از سطح زمین بقعه ۱۰ متر و ارتفاع هر یک از مناره‌های آن ۷.۵ متر است. مسیر صعود به بام و مناره‌ها نیز توسط یک درگاه کوچک که با پلکانی مارپیچ به بام متصل می‌شود صورت می‌گیرد. اما دلیل شهرت این بنا تکان خوردن آن است. به این صورت که اگر یکی از مناره‌های آن را تکان دهید نه تنها مناره دیگر بلکه کل بنا تکان می‌خورد.
ایوان منارجنبان از آثار تک ایوانی دوران ایلخانی بوده و کاملا به سبک مغول سخته شده است. اما شکل مناره‌ها نشان می‌دهد که آن دو در اواخر دوران صفویه به ایوان اضافه شده‌اند. علاوه‌بر لرزیدن منارجنبان اصفهان، سقف بنا هم با کاشیکاری‌های فوق‌العاده زیبا مزین شده و چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

منارجنبان اصفهان کجاست

منارجنبان از مشهور ترین آثار تاریخی ایران و از جاهای دیدنی اصفهان است و در خیابان آتشگاه، در فاصله شش کیلومتری غرب شهر اصفهان و در مسیر اصفهان به نجف آباد، در محله ‌ای به نام کارلادان قرار دارد.
شما پس از ورود به مکان با محوطه‌ای سبز و سنگ فرش شده روبرو خواهید شد. محوطه‌ای دلنشین که فروشگاه‌های کوچکی در آن جهت تهیه سوغات اصفهان برای مسافران و گردشگران تعبیه شده است. چایخانه سنتی، وضوخانه، سرویس بهداشتی و یک نمازخانه کوچک از دیگر امکاناتی است که این مکان دیدنی و زیبا برای مسافران و بازدید کنندگانش فراهم آورده است.

دلیل تکان خوردن منارجنبان اصفهان

تکان خوردن این مناره‌ها تا مدت‌ها برای دانشمندان سوال برانگیز بود. به طوری که معماری اسرارآمیز بنا همچنان کشف نشده باقی مانده و این بنا اسرار آمیز شناخته می‌شود. منطقی ترین علتی که برای لرزیدن مناره‌ها وجود دارد پدیده فیزیکی تشدید یا پدیده زئوناس است. ما با تکان یک مناره، مناره دیگر که کاملا شبیه به آن است را هم میجنبانیم. به این صورت که نیروی وارد شده بر یک مناره در تمامی ساختمان پخش شده و کل بنا را به لرزه می‌اندازد. چراکه مناره‌ها معماری مشابهی داشته و تکان خوردن یکی از آنها بر دیگری نیز تاثیر می‌گذارد. اما همچنان دلیل لرزیدن منارجنبان اصفهان  نامشخص باقی مانده است.