از جاهای دیدنی اصفهان می‌توان به مسجد شیخ لطف الله آن اشاره کرد. مسجدی زیبا و تاریخی در قلب میدان نقش جهان که از شاهکارهای بی بدیل هنر معماری و کاشیکاری قرن ۱۱ هجری قمری به حساب آمده و چشم هر بیننده‌ای را سمت خود خیره می‌کند. این بنا که شاهکار معماری دوران صفویه شناخته می‌شود در شهر اصفهان و در میدان تاریخی آن جاخوش کرده و به مهم‌ترین و بی‌نظیرترین جاذبه‌های تاریخی شهر تبدیل گشته است.
زیبایی مسجد در کنار جاذبه‌های دیگری چون عالی‌قاپو، مسجد شاه و سردر بازار قیصریه، جلوه‌ای رویایی به میدان بخشیده است. به همین دلیل مسافران شهر اصفهان ابتدای گشت و گذارشان را به این میدان و جاذبه‌های تاریخی آن اختصاص می‌دهند.
در این مسجد تلفیق نور و رنگ را مشاهده خواهید کرد. تلفیقی رویایی که با هنر تمام در معماری مسجد به کار رفته و زیبایی آن را چندین برابر کرده است.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

تاریخچه مسجد شیخ لطف الله

این مسجد زیبا به دستور شاه عباس اول صفوی در سال ۱۰۱۱ هجری قمری بر روی خرابه یک مسجد قدیمی بنا شد. مسجد زیبا و دیدنی شیخ لطف الله جز معدود مساجد ایران است که مناره نداشته و با آن ظاهر دیدنی و فریبنده تنها یک گنبد دارد. معماری مسجد شیخ لطف الله اصفهان را استاد محمدرضا اصفهانی بر عهده داشته و داخل گنبد آن کتیبه کمربندی فوق‌العاده زیبایی قرار دارد که این کتیبه توسط علیرضا عباسی، خوشنویس عصر صفوی مزین شده است. همچنین شاهکار کاشیکاری و معماری قرن ۱۱ در این مسجد به وضوح دیده می‌شود.

شاه عباس دستور ساخت این مسجد را به افتخار شیخ لطف االله، عالم دوران صفویه که اهل کشور لبنان امروزی بود داد. به این صورت که شاه عباس از ایشان جهت تدریس به شهر اصفهان دعوت کرد. سپس برای اقامت و تدریس، دستور داد تا مسجدی زیبا و باشکوه بنا شود. بر اساس تاریخ، ساخت این مسجد تاریخی ۱۸ سال به طول انجامیده است. به گونه‌ای که ساخت این بنا در سال ۱۰۱۱ آغاز و در سال ۱۰۲۸ به اتمام رسیده است.

معماری بنا را آقای محمدرضا اصفهانی، معمار مشهور دوران صفویه بر عهده داشته است. همچنین خطاطی زیبا و دیدنی که در مسجد به کار رفته است هنر دستان و ذوق علی رضا عباسی است. سر در مسجد، کتیبه‌ای به خط ثلث، توسط آقای علی رضا عباسی نوشته و نصب گردیده است.