کاخ چهلستون از نمونه باغ‌های سلطنتی به یادگار مانده از عصر صفوی در شهر اصفهان است و با نام باغ موزه چهلستون نیز شناخته می‌شود. این کاخ با توجه به کتیبه تاریخی معروفی که دارد با نام مبارک ترین بنای دنیا شناخته شده و از مهم‌ترین جاهای دیدنی  اصفهان به حساب می‌آید. می‌توان گفت باغ چهل ستون تنها یک بخش کوچک از باغ جهان نماست که شاه عباس اول با احداث کوشکی میان آن اولین کاخ چهاستون را ایجاد کرد. شاید این کاخ به مرور زمان آسیب‌های فراوانی دیده باشد اما همچنان زیبایی خیره کننده‌ای داشته و در لیست محبوب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان قرار دارد. مسافرین تور اصفهان هنگام بازدید از شهر حتما از این کاخ زیبا دیدن کرده و عکس‌های فوق‌العاده‌ای به ثبت می‌رسانند.

چهل ستون اصفهان

کاخ چهلستون اصفهان کجاست

این کاخ زیبا در شرق خیابان چهارباغ پایین، جنوب خیابان سپه و غرب میدان نقش جهان قرار گرفته است. باغی در قلب شهر و میان باغ‌های دیگر که امکان دسترسی از هر سمتی را برای میهمانانش میسر می‌سازد. باغ چهلستون سه در ورودی داشته که درب قدیمی آن رو به شرق قرار دارد. هنگام ورود به باغ از درب اصلی، به استخری بزرگ مقابل عمارت خواهید رسید. مسیری که در دوطرف درختانی سر برافراشته‌ دارند شما را تا رسیدن به کاخ راهنمایی خواهند کرد.
چهلستون به دلیل شیب کمی که دارد به جاری شدن آب در جوی‌ها نیز کمک می‌کند. پوشش گیاهی این باغ را درختانی چون کاج ایرانی، نارون، افرای سیاه و چنار تشکیل داده‌اند. در باغچه‌های اطراف باغ نیز گل‌های فصلی کاشته شده و پرورش داده می‌شود.

تاریخچه

چهلستون اصفهان نمونه بارز یک باغ سلطنتی از دوران صفوی است. با توجه به کاوش‌هایی که در این باغ صورت گرفت اشعار یافت شده دو کتیبه زیر گچ،  باغ و بنا را به شاه عباس دوم نسبت داد.
یکی از برنامه‌های شهری شاه عباس اول، زمانی که اصفهان را به عنوان پایتخت انتخاب کرد احداث خیابان زیبا و محصور کننده چهارباغ و باغ‌های اطراف آن خیابان بود. باغ‌های بسیاری چون باغ خرگاه، بلبل، هشت بهشت، فتح آباد، کاج، نسترن، خلعت، انگورستان و … نیز در آن دوران ایجاد شدند که امروزه به جز هشت بهشت و چهلستون، اکثر باغ‌ها از بین رفتند. شاه عباس میان باغ چهلستون اصفهان، عمارتی به شکل کلاه فرنگی بنا کرد که از آن عمارت به عنوان هسته اولیه کاخ یاد می‌شد.
همچنین از این باغ برای پذیرایی میهمانان دربار شاه استفاده می‌شد. با شروع سلطنت شاه عباس دوم که هفتمین پادشاه صفوی است، عمارت باغ چهلستون توسعه داده شده و تالارها و ایوان‌هایی به کاخ افزوده شدند. از تالارها می‌توان به تالار آینه، تالار هجده ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه و حوض بزرگ مقابل تالار  اشاره کرد.

در دوازدهمین سال سلطنت شاه سلطان حسین این کاخ زیبا دچار حریق شد و سپس با تعمیرات صورت گرفته به حالت قبل بازگشت. در زمان حکومت محمدشاه قاجار و مادام دیو لافوآ در سال ۱۲۹۸ هجری قمری، باغ به حالت اصلی خود باقی ماند اما از سال ۱۳۰۰، در زمان حکومت ظل السلطان فرزند ناصرالیدن شاه، باغ و عمارت آن زیبایی و جلال خودش را به کلی از دست داد.

عمارت چهلستون اصفهان

ایوان کاخ دو بخش دارد. یکی از بخش‌ها بر ۱۸ ستون چوبی استوار بوده و چهارستون وسط بر روی ۴ شیر سنگی قرار دارند. در گذشته از دهان این شیرها آب فوران کرده و به حوض مرمری تالار می‌ریخته است.
قسمت دیگر که کمی به نسبت بخش قبلی مرتفع‌تر است سردر ورودی تالار را تشکیل داده و در برخی منابع به آن تالار آینه گفته می‌شد. این قسمت روی دو ستون قرار گرفته و سراسر آن با آینه مزین شده است. سقف تالار نیز از قاب‌های چوبی ساخته شده است.

تالار مرکزی کاخ چهلستون که به میهمانان خارجی و شخصیت‌های مهم کشورها اختصاص داشت با نقاشی‌هایی از وقایع تاریخی در دوران مختلف مزین شده است. برخی از نقاشی‌های موجود در این تالار در دوران قاجار نقاشی شده و پذیرایی شاه عباس اول، دوم، شاه طهماسب و جنگ شاه اسماعیل اول با ازبکان را شرح میدهد. در دو تصویر دیگر تالار مرکزی یکی جنگ چالدران در دوران شاه اسماعیل اول و دیگری جنگ کرنال در دوران نادر شاه افشار به نمایش گذاشته شده است. در دو طرف تالار ستون‌دار اتاق‌هایی قرار دارند که از این اتاق‌ها برای نمایشگاه‌های فصلی استفاده می‌شود. در این اتاق‌ها نیز نقاشی‌هایی دیده می‌شود که برخی از این نقاشی‌ها شاهکار مسلم هستند. بسیاری از این آثار زیبا در زمان ظل السطان زیر لایه‌هایی از گچ پنهان شده بود که با کمک کارشناسان مرمت شدند.

سخن نهایی

اصفهان از آن شهرهای فوق‌العاده زیبا و تاریخی ایران شناخته شده و بازدید از آن به گردشگران و علاقه‌مندان به تاریخ پیشنهاد می‌شود. اگر تصمیم به شرکت در تور اصفهان را دارید حتما از این جاذبه‌های دیدنی اصفهان دیدن بازدید کنید. همچنین شما می‌توانید با نصب اپلیکیشن چمدونم تمام خانه‌ها و اقامتگاه‌های موجود در شهر را بررسی کرده و با توجه به سلیقه و بودجه، یکی از آنها را براحتی رزرو کنید. چمدونم همیشه برای مسافران پیشنهادات عالی دارد پس همراه ما باشید.