یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان کاخ هشت بهشت آن است. کاخی در آغوش یک باغ که بهشت را بیننده‌گان القا می‌کند. فضا به قدری زیباست که تنها نام هشت بهشت می‌تواند پاسخگوی شکوه و زیبایی او باشد. این کاخ بی‌نظیر در دوران شاه سلیمان صفوی، در سال ۱۰۸۰ هجری در باغ بلبل ساخته شده است. قبل از این عمارت در پایتخت‌های پیشین دوران صفوی چون تبریز و قزوین هم بناهایی با نام هشت بهشت وجود داشت که متاسفانه جز کاخ هشت بهشت اصفهان اثری از آن دو باقی نمانده است.

خوشبختانه  این کاخ با داستان‌ها و اتفاقات گوناگون هم چنان باقی مانده در شهر دلربایی می‌کند. این باغ در گذشته به نقش جهان متصل بود. سپس توسط شاه عباس آن باغ بزرگ را قطعه بندی کرده و شاه عباس دوم به سرسبزی آن افزود.  این کاخ دو طبقه داشته و بلندای کاخ نزدیک به ۱۴ متر است. همچنین معماری بنا کاملا به سبک اصفهانی بوده و چهار صفه دارد.

کاخ هشت بهشت اصفهان

کاخ هشت بهشت را از ۴ سمت چهار ایوان باشکوه فرا گرفته است تا نور کافی باغ، به فضای داخل عمارت هم برسد. فضای مرکزی پر از مقرنس‌های گچی بوده و توسط نقاشی‌های بی بدیل آراسته شده است. مقرنس‌های زیبا به رنگ طلایی، گچبری‌ها، نقاشی‌ها در چهار سوی کاخ، پنجره‌ها با آن شیشه‌های رنگی همگی دست در دست یکدیگر داده و اصالت و خاص بودن  هشت بهشت اصفهان را افزایش داده‌اند. زیبایی کاخ به اندازه‌ایست که ذهن هر بیننده‌ای را تسخیر می‌کند. هشت بهشت همانند نامش نمادهایی از عدد ۸ را دارد. ۸ واحد ساختمانی، ۸ حوض و آجرهای ۸ پهلویی کف همگی نمایانگر الهام از نام کاخ در تمام بخش‌های عمارت هستند.

از جاهای دیدنی اصفهان نمی‌توان سرسری گذر کرد پس با دقت تمام از هشت بهشت آن دیدن کنید. چراکه با بازدید از این کاخ به ضیافت رنگ‌ها خواهید رفت و در تضاد و گوناگونی قسمت‌های مختلف هشت بهشت، با یکپارچگی و وحدت مواجه خواهید شد. در ایوان شمالی کاخ هشت بهشت، حوضی مرمرین با نام حوض مروارید دارد. حوضی دیدنی که کنار درختان باغ جلوه‌ای تماشایی بخشیده و گردشگران را به عکاسی وا میدارد.

اتاق‌های کاخ کاملا با نقاشی‌ و آینه کاری آراسته بوده که متاسفانه در دوران قاجار بیشتر آنها از بین رفته است. در نمای بیرونی بنا نیز تزئینات کاشیکاری جالبی در بالای حوض به چشم می‌خورد که برخی از این تزئینات، اشاره به داستان‌های پندآموز، نمادهای حماسی، صحنه‌های شکار و جانوران اسطوره‌ای چون سیمرغ دارد.

کاخ هشت بهشت اصفهان در آخرین سال‌های حکومت قاجار از اختیارات دولت درآمد و به بخش خصوصی واگذار شد. باغ و کاخ زیبای هشت بهشت آن از طرف ناصرالدین شاه قاجار به بانو عظمی  افتخار الدوله واگذار شد. با فوت بانو، باغ و قصر داخل آن در تصرف وراث باقی ماند با تغییرات کلی مواجه شد. سپس در ۱۵ شهریور سال ۱۳۴۳، باقیمانده کاخ و باغ زیبای آن به وزرات فرهنگ و هنر واگذار شد. این بنای زیبا همانند دیگر بناهای تاریخی ایران زیر نظر سازمان میراث فرهنگی به زندگی خود ادامه می‌دهد.

کاخ هشت بهشت اصفهان آدرس

هشت بهشت با این نام دلربا و فریبنده‌، در تاریخ ۱۳۱۳ با شماره ۲۲۷ در فهرست آثار ملی ایران جای گرفت. این جاذبه تاریخی و دیدنی اصفهان با خیابان چهارباغ، میدان نقش جهان و کاخ چهلستون، فاصله بسیار کمی دارد. می‌توان گفت این کاخ در چهارباغ و خیابان هشت بهشت قرار گرفته و دسترسی راحتی دارد.
اگر به شهر اصفهان و جاذبه‌های دیدنی و تاریخی آن علاقه‌مند هستید حتما در چمدونم، جاهای دیدنی اصفهان را ببینید و با اطلاعات کافی در رابطه با آنها به این شهر زیبا سفر کنید. برای شرکت در تور اصفهان می‌توانید از تیم پشتیبانی ما کمک بگیرید. چمدونم با داشتن پکیج‌های متنوع از تجربه‌گردی چند ساعته در شهرهای مختلف، سفرتان را خاطره‌انگیزتر می‌کند. همچنین با داشتن انواع خانه و اقامتگاه سنتی و بومگردی در شهر اصفهان، امکان اقامتی راحت را برای شما فراهم می‌آورد. کافیست اپلیکیشن چمدونم را روی گوشی همراه خود نصب کنید و با فیلتر کردن شهر مورد نظر و بعد از بررسی کامل خانه‌ها، مراحل رزرو بهترین مورد را انجام دهید.