پل خواجو از جاهای دیدنی اصفهان  و از پل‌های تاریخی و زیبای شهر بوده و در زمان خود جز زیباترین پل‌های دنیا به شما می‌رفته است. قدم زدن روی پل خواجو در شب لذتی دارد توصیف نشدنی. به همین دلیل یکی از لذت بخش ترین تفریحات گردشگران در سفر به اصفهان پیاده روی روی پل خواجو است. شاید پل خواجو از زیباترین پل‌ها باشد اما اسرار نهفته‌ای پشت آن پنهان است و علاقه‌مندان را به کاوش وا می‌دارد. پس همراه ما کمی بیشتر با این زیبایی تاریخی آشنا شوید. پل خواجو با توجه به تقارن و سبک معماری از پل‌های منحصربه‌فرد ایران بوده و در شرق سی و سه پل قرار گرفته است. می‌توان گفت این پل در دوران صفوی یکی از زیباترین پل‌های دنیا شناخته شده و به دلیل معماری و تزئینات به کار رفته در آن از دیگر پل‌های زاینده رود مشهورتر است. این پل دیدنی در تاریخ ۱۳۱۰، در فهرست آثار ملی ایران نیز قرار گرفته است.

پل خواجو کجاست

پل خواجو روی زاینده رود اصفهان و در فاصله ۱۸۰۰ متری پل الله وردی خانه ( سی و سه پل) قرار گرفته است. این پل زیبا انتهای جنوبی چهارباغ و انتهای شرقی خیابان کمال الدین اسماعیل اصفهانی خودنمایی می‌کند. در رابطه با تاریخچه پل خواجو باید بگوییم که در سال ۱۰۶۰ هجری قمری دستور ساخت پل را شاه عباس دوم صفوی روی بقایای پل حسن بیک دوران تیوری داد. شاه عباس صوفی پل خواجو را به منظور ایجاد راه مواصلاتی بین محله خواجو و دروازه حسن آباد با تخت فولاد و راه شیراز ساخت. شاه عباس برای اینکه بتواند اقامت کوتاهی روی پل داشته باشد، محلی موسوم به شاه‌نشین در وسط پل در نظر گرفت. در طول تاریخ، علاوه بر رفت و آمد از روی زاینده رود، از این پل برای تماشای مسابقه‌های قایقرانی، تفریح و خوش‌گذرانی پادشاه و همراهیانش استفاده می‌کردند. کتیبه‌ای در بخش جنوبى پل نیز وجود دارد که نشان می‌دهد پل خواجو در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار در سال ۱۲۹۰ هجرى مرمت شده است.

پل خواجو اصفهان

 معماری پل خواجو اصفهان

این پل شاهکار عصر صفوی بوده و در ساخت آن از مصالحی چون آجر، سنگ و ساروج استفاده شده است. این نقش بسیار مهمی در کیفیت به نسبت زمین و آب دارد. موقعیت پل نیز هماهنگی کاملی با بستر طبیعی زمین دارد. می‌توان گفت این پل به عنوان سدی زیرزمینی در برابر مخزن آب زیرزمینی اصفهان نیز عمل می‌کند. در گذشته سرتاسر زیر پل را شمع قرار داده و داخل پهنه غیرقابل نفوذی بوجود آمده ساروج ریختند. همچنین دهانه و کانال‌های عبوری هم ایجاد کردند که در نتیجه آن انرژی ناشی از آب که در پایین‌دست پل به هم می‌رسد، از بین رفته و حوضچه بسیار زیبایی شکل می‌گیرد. مهندسان عصر صفوی با ساخت این پل‌ها مشکل آب شهر را برطرف کرده و در عین حال باعث دوام و گسترش آبادانی شدند.

شکل نوک تیز پایه‌های پل در بالادست مثل یک آب‌شکن، فشار آب رودخانه به پل را به حداقل می رسانند. شکل پله‌ای پایه‌ها در پایین‌دست نیز این خاصیت را دارند که موقع سیلاب، آب از روی پایه‌ها جریان پیدا کرده و به این ترتیب در اثر برخورد با پله‌ها، انرژی مخرب خود را از دست بدهد. فضای سبز حاشیه رودخانه زاینده‌رود که به افزایش رطوبت هوای شهر کمک کرده‌ همچنین وجود کانال‌هایی که جریان عمودی آب در خاک را تضمین می‌کنند، از هوش سرشار مهندسان صفوی حکایت دارند؛ چراکه مهندسان آن دوران توانستند از سه بخش مهم محیط زیست یعنی زیر سطح زمین، سطح زمین و جو محفاظت کنند.

تمام اماکن دیدنی اصفهان زیبا هستند و ارزش بازدید دارند. پل خواجو نیز در لیست جاهای دیدنی اصفهان در شب قرار دارد و از میهمانان شهر دلربایی می‌کند. خصوصا زمانیکه زاینده رود مملو از آب باشد. شما در این زمان قطعا با صحنه‌هایی روبرو خواهید شد که برای همیشه در ذهنتان ثبت می‌ماند. شنیدن صدای آب میان نورپردازی چشمگیر پل، صد در صد شب شما را به یاد ماندنی می‌کند. چمدونم با داشتن انواع خانه‌های سنتی، بومگردی، اقامتگاه و … امکان اقامت در این شهر تاریخی را برای مسافرین شهر راحت کرده است. کافیست با نصب اپلیکیشن چمدونم، تمام موارد ثبت شده را بررسی کرده و با توجه به میزان هزینه و سلیقه خود، یکی از آنها را رزرو کنید. در جای جای شهر سوغات اصفهان به وفور یافت می‌شود پس در زمان گردش خرید آن را فراموش نکنید.

از عجایب پل خواجو

یکی از عجایب پل خواجو شیرهای سنگی زیبایی هستند که در دو سوی پل به چشم می‌خورند. اگر شما در کنار یکی از شیرها به چشم شیر مقابل نگاه کنید چشم آن شیر برق می‌زند. به این صورت که برخی اعتقاد دارند این دو شیر سنگی نمادی از سپاه بختیاری هستند که با شجاعت تمام از اصفهان و زاینده رود مراقبت می‌کنند. روی بدن شیرهای سنگی پل خواجو حروفی حکاکی شده که ظاهرا ابتدای اسم حجاران آنها بوده است. همچنین روی بدن شیرها نمادهایی از ورزش‌های باستانی دیده می‌شود.

شمع از دیگر عجایب این پل است. به این صورت که اگر شما در زاویه ۳۰ درجه از سمت شرقی  بیرون پل به دهانه‌های پایین پل بنگرید شمعی می‌بینید که بر اثر تداخل دهانه‌ها بوجود می‌آید. این شمع در غروب آفتاب بسیار دیدنی و زیباتر نمایان می‌شود.

زمانیکه از بالا به پل خواجو نگاه کنید عقاب تیز چنگالی می‌بینید که روی زاینده رود در حال پرواز است. ساختمان شان نشین پل  و کنگره طبقات مختلف آن به ترتیب سر عقاب و پرهای آن را در ذهن‌ها تداعی می‌کند.

تعدادی سنگ قبر قدیمی همراه با تخته سنگ‌های حجاری شده در این پل پیدا شده‌اند که روی آنها علائم عجیبی وجود دارد. می‌توان گفت این سنگ قبرها از عجایب پل هستند و برخی از آنها در موزه سنگ تخت فولاد نگهداری می‌شوند.

هنگام قدم زدن در دهانه‌های زیر پل شاهد تخته سنگ‌هایی روی دیواره‌ها خواهید بود. تخته سنگ‌هایی که روی هرکدام از آنها علامت خاصی به چشم می‌خورد. در واقع این علائم امضای هنرمندانی است که وظیفه نصب تخته سنگ‌ را بر عهده داشتند. این تخته سنگ دیواره‌ها از عجایب خواجو هستند. با این حال، برخی بر این باورند که برای ساخت پل از سنگ‌های به جا مانده از کاخ‌های ساسانی در منطقه جی اصفهان استفاده کرده‌اند که تعدادی از سنگ‌تراشان آن‌ها اهل یونان بوده‌ و علائم روی سنگ‌ها در واقع حروف الفبای یونانی هستند.