اصفهان زیبا است. شهری مملو از دیدنیها که در گوشه و کنارش اثری هنری به جا گذاشته و علاقه‌مندان به تاریخ را جذب می‌کند. می‌توان گفت دیدنیهای اصفهان بسیار است و در یک مطلب نمی‌گنجد. به همین دلیل هر زیبایی را به تنهایی برای شما با توضیحات کامل معرفی خواهیم کرد. میدان نقش جهان یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است و برخلاف نام میدان، مربع شکل بوده و در اطراف آن جاذبه‌هایی منحصربه‌فرد خودنمایی می‌کنند. نقش جهان اصفهان همانند یک زنجیر ۴ اثر رویایی را به یکدیگر پیوند داده و چشم‌اندازی رویایی پدید آورده است. به همین دلیل این میدان از زیباترین و مهم‌ترین جاذبه‌های اصفهان شناخته شده و سالانه از توریست‌ها و گردشگران بسیاری میزبانی می‌کند.  این میدان در سال ۱۳۱۳ در آثار ملی ایران ثبت شده و در سال ۵۸ به عنوان یکی از اولین آثار ایرانی به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.

میدان نقش جهان که در گذشته میدان شاه نامیده می‌شد به عنوان مرکز پایتخت صفویان قطب اصلی تجارت، عبادت و کسب و کار به حساب می‌آمد. هنر به کار رفته در معماری این میدان زیبا ترکیبی از تاریخ و تمدن ایران همراه با تزئینات و نگاره های اسلامی است. حالا به تمام این مواردی که عنوان کردیم رقص آب، نور و آسمان آبی را هم اضافه کنید. قطعا با گردش در این میدان زیبا مست و مدهوش خواهید شد.

نقش جهان

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان که در این میدان تاریخی قرار دارد مسجد شیخ لطف الله است. مسجدی زیبا و دیدنی در ضلع شرقی میدان نقش جهان که از شاهکارهای بی بدیل هنر معماری و کاشیکاری قرن یازدهم هجری قمری به حساب آمده و چشم‌ها را به سمت خود خیره می‌کند. در این مسجد تلفیق نور و رنگ را مشاهده خواهید کرد. تلفیقی رویایی که با هنر تمام در معماری این مسجد به کار رفته و زیباییش را چندین برابر کرده است. مسجد شیخ لطف الله اصفهان به فرمان شاه عباس اول صفوی در سال ۱۰۱۱ هجری قمری بر روی خرابه‌های یک مسجد قدیمی بنا شد. این مسجد جز معدود مسجدهای ایران است که مناره نداشته و با آن ظاهر بی‌نظیر تنها یک گنبد دارد.

معماری مسجد شیخ لطف الله اصفهان را استاد محمدرضا اصفهانی بر عهده داشته و داخل گنبد، کتیبه‌ کمربندی فوق‌العاده زیبایی وجود دارد که با خط علیرضا عباسی، خوشنویس عصر صفوی مزین شده است.
شاهکار کاشیکاری و معماری قرن یازدهم را به وضوح می‌توان در این بنا دید و لذت برد.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

مسجد شاه (مسجد عباسی)

از جاهای دیدنی اصفهان که در میدان نقش جهان حسابی می‌درخشد می‌توان به مسجد زیبای شاه اشاره کرد. مسجد شاه اصفهان که با نام‌های مسجد امام، مسجد سلطانی و مسجد جامع نیز شناخته می‌شود از بناهای باشکوه و زیبا در میدان بوده و در ضلع جنوبی نقش جهان قرار دارد. مسجد شاه از بناهای اصلی معماری نقش جهان است و از لحاظ عظمت، معماری و تزئینات زیبا و کاشیکاری‌های باشکوه، زیباترین مسجد ایران شناخته می‌شود. مسجد شاه در بیست و چهارمین سال سلطنت شاه عباس صفوی ساخته شد. مسجد شاه چهار ایوانی است. دو مناره باریک و بلند واقع در ایوان جنوبی مسجد هریک ۴۸ متر ارتفاع دارند. ارتفاع گنبد مسجد نیز ۵۲ متر از سطح زمین بوده و قطر خارجی آن ۲۵ متر است. با وجود عظمت و گستردگی ابعاد بنا و پیچیدگی ساختمان مسجد، تناسب اجزای آن به حد کمال رعایت و قرینه سازی در آن به بهترین نحو انجام شده است.

طراحی بنای مسجد به احتمال زیاد به دست استاد بدیع الزمان تونی انجام شده و به روایت کتیبه سردر مسجد استاد علی اکبر اصفهانی معمار و مهندس بنا بوده است. شاید مسجد، زیباییش را مدیون کاشیکاری‌های کم نظیرش باشد اما از زیبایی‌های دیگر آن چون حوض وضو، گنبد، طاق نماها و … نیز نمی‌توان غافل شد. سردر ورودی بنا که شاهکاری از هنر کاشی کاری در دوران صفوی به شمار می آید، شامل کاشی های معرق اعلائی است که با طرح های اسلیمی متنوع و کتیبه هایی به خط معروف ترین خوشنویسان عهد صفوی، ورودی را زینت داده اند. تزئینات دیگر بخش های ساختمان در بین بخش های معماری میدان نقش جهان، از کاشی های خشتی هفت رنگی است که در آن ها عموما درجات مختلف رنگ ها ترجیح داده شده اند.

معماری و کاشی کاری های مسجد شاه بی نظیر است و در مرکز این مسجد و در زیر گنبد آن، بازتاب صدا حیرت انگیز بوده که به همین دلیل گاهی گردشگران در زیر آن به ترانه سرایی و آواز مشغول می‌شوند.

مسجد شاه اصفهان

 

کاخ عالی قاپو

این کاخ زیبا و دیدنی را می‌توان در ضلع غربی پلان میدان نقش جهان به خوبی مشاهده کرد. کاخ عالی قاپو با ۶ طبقه، از جاهای دیدنی اصفهان است و از علاقه‌مندان به هنر و زیبایی میزبانی می‌کند. عالی قاپو همانند باب عالی عثمانی معنای دروازه بزرگ را می‌دهد. این کاخ در دوران صفوی قصر دولتخانه خوانده می‌شد. کاخی زیبا و دیدنی که میان جاهای دیدنی اصفهان از بناهای منحصربه‌فرد عصر صفوی به حساب آمده و به دستور شاه عباس اول در سده یازده قمری بنا شده است.  عالی قاپو در دوران صفوی از سفیران و میهمانان عالیقدر پادشاه  میزبانی می‌کرد. از زیباترین و قسمت های تاریخچه میدان نقش جهان می‌توان به اتاق موسیقی  کاخ اشاره کرد. اتاقی که در آن خاصیت آکوستیک گچبری‌ها برای انعکاس طبیعی نغمه‌های نوازندگان استفاده شده است.

تزئینات گچ بری در اتاق موسیقی که بزرگترین اتاق عمارت عالی قاپوست، تماما به شکل ظروف مختلف مانند جام، تنگ و … طراحی شده که مجموعا آن ها جدا از تزئین، عمل انعکاس صوت را به نحو طبیعی انجام می‌دهد. کاخ با آثار ارزشمندی از نقاشی ها و گچ بری های هنرمندان طراز اول زمان خود تزئین شده که از میان آن ها می توان از مینیاتورهای رضا عباسی، نقاش معروف معاصر شاه عباس نام برد. احداث ایوانی با ۱۸ ستون در طبقه سوم کاخ از اقداماتی بود که در زمان شاه عباس دوم به انجام رسید. این ایوان رو به معماری میدان نقش جهان و دارای ستون ها و نرده های چوبی است و در وسط آن و در بین جاهای دیدنی اصفهان حوضی مسی قرار دارد.

عالی قاپو

سر در قیصریه اصفهان

سر در قیصریه از دیگر بناهای تاریخی و زیبای نقش جهان و از جاهای دیدنی اصفهان بوده و در ورودی اصلی بازار اصفهان قرار دارد. می‌توان گفت بازار اصفهان از بناهای اصلی معماری در میدان نقش جهان بوده و به همین دلیل از اهیمت بالایی برخوردار است. این بنا در گذشته ۳ طبقه بوده و یک طبقه آن به نقاره خانه تعلق داشته است. این قسمت از سردر قیصریه در زمان قاجار تخریب شد و به کلی از بین رفت. در طبقه اول سر در قیصریه فروشگاه‌هایی بوده که مردم در آن به خرید مشغول می‌شدند. در طبقه دوم  نیز کارهای اداری و مکاتبات انجام می‌شده است. تاریخچه سردر قیصریه که میان جاهای دیدنی اصفهان حسابی می‌درخشد به قرن پنجم هجری باز می‌گردد. اما بنایی که امروزه در این میدان خودنمایی می‌کند بازمانده از دوران صفوی است. در دوران صفوی، بازار قیصریه در ضلع شمالی میدان نقش جهان اصفهان و به قصد جایگزینی این میدان به جای میدان کهنه احداث شد و با گسترش آن به بازار کهنه متصل گردید. هنوز هم می توان در سردر بازار قیصریه به تزئینات نقاشی دیوارها و سقف مقرنس آن را که یادآور تاریخچه کهن این بازار است، مشاهده کرد.

تا اوایل قرن حاضر نقاشی روی دیوارها که تصاویری از جنگ‌های شاه عباس و همچنین مردان و زنان اروپایی بوده، وجود داشته است. امروزه در جبهه غربی سردر نقاشی هایی با صحنه شکارگاه شاه عباس وجود دارد. در دوران صفویه در طرفین سردر قیصریه اماراتی به نام نقاره خانه وجود داشت که در اواخر دوره قاجار تخریب شد. بازار قیصریه در بین جاهای دیدنی اصفهان از نظر استحکام و زیبایی در ایران کم نظیر است. مهمترین و زیباترین چهارسوهای اصفهان چهار سویی است که در قسمت وسط این بازار واقع شده و از زمان شاه عباس به جا مانده است. این بازار در تاریخچه میدان نقش جهان امروزه مرکز فروشندگان انواع پارچه های قلمکار و بافتنی های دستی اصفهان است. بنابر شواهد تاریخی، بازار قیصریه که از زیباترین قسمت های تاریخچه میدان نقش جهان در زمان صفویه بوده در عهد شاه عباس به راسته جواهرفروشان و لعل تراشان اختصاص داشته است. لازم به ذکر است سردر قیصریه دارای یک حوض، یک دروازه اصلی و چهار در فرعی می باشد و شما را به قلب تپنده اقتصاد اصفهان یعنی بازار بزرگ این شهر وصل می کند.

بازار اصفهان

 

 شهر اصفهان را در یک روز نمی‌توان گشت. پس شما برای بازدید از دیدنیهای اصفهان حداقل به سه روز زمان نیاز خواهید داشت. با یک برنامه ریزی ساده به این شهر تاریخی که در گوشه و کنار، جاذبه‌های منحصربه‌فرد خود را نمایان کرده است سفر کنید. نگران محل اقامت هم نباشید. با نصب اپلیکیشن چمدونم می‌توانید تمام خانه و اقامتگاه‌های سنتی موجود در شهر را بررسی کنید. سپس با توجه به شرایط مالی و سلیقه‌ای که دارید یکی از برترین‌های چمدونم را رزرو کنید. تیم پشتیبانی ما از ابتدا تا انتهای سفر شما را همراهی خواهند کرد پس بدون نگرانی به شهر زیبای اصفهان سفر کنید.