ویروس کرونا،  بلای خانمان سوزی که چون دیوار مقابل علاقه‌مندان به سفر و طبیعت کشیده شد! البته هستند کسانی که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان به سفرهای داخلی خود ادامه می‌دهند. اما سوال اینجاست که چگونه در دوران کرونا از اتوبوس‌ها استفاده کنیم؟ یا چگونه با خودرو شخصی به سفر برویم؟ یا چگونه در ایام کرونا سفر هوایی داشته باشیم؟
متاسفانه ویروس کرونا چند ماهی است در جهان جا خوش کرده و زندگی انسان‌ها را تحت شعاع خود قرار داده است. خب یکی از حوزه‌هایی که خیلی تحت تاثیر این شرایط قرار گرفت، حوزه گردشگری است. به گونه‌ای که نوروز ۹۹ و همچنین تابستان ۹۹ که پیک سفر بود، امکان سفر فراهم نمی‌شد. در این مدت بارها عنوان شد که قرار گرفتن افراد در مقابل هم احتمال انتقال بیماری کرونا را افزایش می‌دهد.  به همین دلیل مردم ترجیح دادند تا سفر نکنند و در خانه بمانند.

با تمام این صحبت‌ها ممکن است افرادی مجبور شوند تا سفر کنند. به همین دلیل چمدونم تصمیم دارد با عنوان کردن برخی موارد و البته پاسخ دادن به سوالات، آسیبی که ممکن است در کمین مسافران باشد را به حداقل برساند.
سفر با هر نوع وسیله نقلیه‌ای ممکن است خطرناک باشد. به همین دلیل ما برای هرکدام از آنها گزارش‌هایی تهیه کردیم که امیدواریم کاربردی باشد.

کرونا

ابتدا به سراغ سفر با اتوبوس‌های مسافربری می‌رویم. چراکه بزرگترین چالش، مسافرت با حمل و نقل عمومی است. به خصوص در اتوبوس‌ها که مجبورید ساعت‌های زیادی از وقتتان را کنار افراد دیگر در فضای کاملا بسته بگذرانید. ضمن اینکه اتوبوس‌ها به اندازه هواپیما یا قطار، سیستم تهویه مناسب ندارند که همین موضوع باعث گسترش ویروس کرونا می‌شود.
با اینحال نکاتی وجود دارد که درصورت رعایت کردن آنها می‌توانیم درصد ابتلا به کرونا را تا حد زیاد کاهش دهیم:

 1. حتما در سال انتظار ترمینال، فاصله‌تان را با دیگران حفظ کنید.
 2. قبل از نشستن روی صندلی اتوبوس، تمام فضای مربوط به خودتان مانند دسته، پیشخوان صندلی‌ها، پشت صندلی جلویی خود و هرجایی که قرار باشد دست شما با آن برخورد داشته باشد را کاملا ضدعفونی کنید.
 3. اگر مجبور به خرید حضوری بلیت در باجه‌ها بودید، اصول بهداشتی را به صورت کامل رعایت کنید. به عنوان مثال اگر باید کارت بکشید یا کارت شناسایی خود را به متصدی باجه نشان دهید به محض دریافت مجدد، کارتها را با الکل ضدعفونی کنید.
 4. تحت هیچ شرایطی به صورت خود دست نزنید. چراکه این قسمت‌ سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارد و مسیر راحتی برای دریافت ویروس کرونا شناخته می‌شود.
 5. گوشی و هندزفری خود را حتما ضدعفونی کنید.
 6. حتما مواد ضدعفونی کننده مانند الکل ۷۰ درصد، ژل یا مایع ضدعفونی کننده همراه داشته باشید.
 7. اگر به دستکش و ماسک مصرفی خود نیاز نداشتید خواهشا آنها را در سطل زباله بیندازید.
 8. از غذا خوردن در رستوران‌های بین راهی اجتناب کنید. اگر مجبور به خرید چیزی بودید حتما قبل از مصرف، پاکت یا بسته را ضدعفونی کنید.
 9. اگر فرد غریبه‌ای کنار شما نشست حتما در طول سفر از ماسک استفاده کنید.
 10. به تعداد کافی ماسک همراه خود داشته باشید چراکه هرچند ساعت یکبار باید ماسک خود را عوض کنید.

تمام این مواردی که عنوان کردیم پروتکل‌های بهداشتی شخصی مربوط به سفر با اتوبوس بود. خب در این میان مسئولین و پرسنل ترمینال‌های مسافربری و همچنین رانندگان وظایفی دارند که باید برعهده بگیرند.

پروتکل‌های بهداشتی برای سفر با قطار

در اوج کرونا قطارهای مسافربری هم فعالیتشان را متوقف کردند. حال با سرگیری سفرها و باز شدن فرودگاه و ترمینال‌ها، قطارها نیز با شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فعالیت خود را از سر گرفتند. با توجه به شیوع ویروس کرونا و خطرات انتشار آن، شرکت قطارهای مسافربری اعلام کرد تمام پروتکل‌های بهداشتی برای کنترل این ویروس در هنگام سفر اجرا خواهد شد. همچنین اعلام شد سامانه فروش بلیت تنها به صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد و امکان خرید حضوری از باجه‌ها وجود ندارد.

پروتکل‌های بهداشتی خطوط راه‌آهن:

 1. در ابتدا مسافران باید تجهیزات بهداشتی مانند ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشند.
 2. تمام مسافران در ورودی و خروجی ایستگاه‌های راه‌آهن غربالگری شده و تمام ایستگاه‌ها به طور منظم ضدعفونی می‌شوند.
 3. در صورت امکان، مسافران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کوپه‌ها جانمایی شوند. به این صورت که با توجه به تعداد مسافر و ظرفیت قطار، مسافران با رعایت فاصله ایمنی در کوپه‌ها قرار بگیرند.
 4. خدمه قطار حتما در طول سفر از ماسک و دستکش استفاده کنند.
 5. نظافت قطارها بعد از هر سفر و توقف با مواد ضدعفونی کننده مورد تایید الزامیست.
 6. ارائه خوراکی و نوشیدنی به مسافران تنها به صورت بسته‌بندی شده مجاز است.
 7. غذای گرم تهیه شده در رستوران قطار باید با رعایت تمام موارد بهداشتی همچنین سلفون و درپوش تهیه گردد.
 8. در جعبه کمک‌های اولیه، قرار دادن تعدادی ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده به شدت الزامیست.

و حالا می‌رسیم به نکاتی که باید مسافران در قطار رعایت کنند:

 1. در طول سفر مرتب دست‌های خود را شستشو داده و ضدعفونی کنید. همچنین از تماس دست با صورت خود به خصوص چشم و دهان، به شدت بپرهیزید.
 2. برای کاهش خطر، همراهتان دستمال مرطوب ضدعفونی کننده داشته باشید. با استفاده از این دستمال‌ها می‌توانید صندلی‌ها، تکیه‌گاه، مانیتور پشت صندلی، دریچه تهویه هوا، سینی جلو و صفحات نمایشی را مرتب ضدعفونی کنید.
 3. از ایستادن کنار افراد مشکوک به بیماری خودداری کنید.
 4. در صورت امکان کوپه دربست رزرو کنید.
 5. تا جایی که امکان داشته باشد از سرویس بهداشتی قطارها استفاده نکنید در غیر اینصورت حتما دست‌هایتان را ضدعفونی کنید.
 6. از آنجایی که استرس در سفر ممکن است احتمال مبتلا شدن به کرونا را افزایش دهد خونسردی خود را حفظ کرده و با حفظ آرامش در سفر و البته خواب درست خودتان را به مقصد برسانید.

نوبت به نحوه استفاده از خطوط هوایی در کرونا رسید. شاید هر روز بپرسید که کرونا کی تمام می‌شود؟ اما هرچه قدر هم عمق فاجعه کرونا کم باشد با اینحال هیچ صنعتی برای همیشه تعطیل نمی‌شود. فعلا همگی با کرونا دست به گریبان شده‌ایم و چاره‌ای به جز همراهی با این میهمان ناخوانده نداریم. سفرهایی هوایی نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کارشان را از سر گرفتند. در این بخش تصمیم گرفتیم در رابطه با نکاتی که مسافران برای داشتن سفری بی‌خطر و ایمن باید رعایت کنند صحبت کنیم:

 1. با توجه به توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت، مسافران باید قبل از نشستن روی صندلی از ضدعفونی شدن آن مطمئن باشند. با اینکه خدمه هواپیما همین کارها را انجام می‌دهند اما همراه داشتن دستمال مرطوب  ضدعفونی کننده می‌تواند استرس مسافر را کاهش دهد. به این صورت که مسافر شخصا صندلی و محیط اطراف محل نشستن خود را با استفاده از این دستمال‌ها ضدعفونی کند.
 2. سرویس‌های بهداشتی هواپیما یکی از مکان‌های رایج برای انتقال ویروس کرونا هستند. بنابراین تا جایی که امکان دارد از رفتن به سرویس بهداشتی در طول سفر اجتناب کنید. اگر ناچار شدید حتما دستهایتان را با دقت ضدعفونی کنید.
 3. استفاده از ماسک در طول سفر الزامیست.
 4. در طول سفر آب فراوان بنوشید. چراکه نوشیدن آب فراوان سیستم ایمنی افراد را در سطح بالا نگه می‌دارد.
 5. در طول سفر استرس را از خود دور کنید و با حفظ آرامش و خونسردی به مقصد برسید.

و حالا می‌رسیم به نکات بهداشتی که هواپیمایی‌ها باید رعایت کنند:

 1. تمام شرکت‌های هواپیمایی موظف هستند هواپیما را بعد و قبل از هر پرواز کاملا ضدعفونی کنند.
 2. اطمینان از سلامت مسافران با روش‌هایی چون تب‌سنج، الزامیست.
 3. ضدعفونی کردن کانترها قبل از پذیرش مسافران، ضدعفونی کردن هواپیما قبل از ورود مسافران، بررسی سلامت مسافران و … از ملزوماتی است که ایرلاین‌های کشور باید برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا انجام دهند. البته برخی از خطوط هواپیمایی تنها به این موارد اکتفا نکرده‌اند. مانند ایران ایر که کنار رعایت موارد ذکر شده، بسته‌های بهداشتی که شامل دستکش، ماسک و دستمال مرطوب آنتی باکتریال است را به صورت رایگان در اختیار مسافران قرار می‌دهد.

چگونه در ایام کرونا با خودرو شخصی سفر کنیم؟

شاید استفاده از خودرو شخصی بهترین گزینه برای سفر شناخته شود چراکه در این نوع سفر میزان ارتباط شما با دیگر افراد به حداقل رسیده و به همین دلیل خطر کمتری جان شما را تهدید می‌کند. با اینحال باید بدانید  که این نوع سفر نیز مقرراتی دارد که حتما باید رعایت کنید.
چه قصد سفر داشته باشید چه از خودروی شخصی خود تنها برای کارهای ضروری داخل شهر استفاده کنید، باید برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، هر روز خودرو را با استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده الکلی تمیز کنید.

پروتکل‌های بهداشتی استفاده از خودرو شخصی:

 1. قبل از سفر از سالم بودن خوردو خود اطمینان حاصل کنید. با اینکار از توقف بین راه جلوگیری کرده و از خطرات استفاده از تعمیرگاه بین راهی و … جلوگیری می‌کنید.
 2. داخل خودرو، دستگیره‌های در، فرمان، داشبورد، دنده و … را ضدعفونی کنید.
 3. قبل از سفر ماسک، دستکش و محلول ضدعفونی کننده تهیه کنید.
 4. هنگام سوخت‌گیری حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید.
 5. تا حد ممکن از سرویس‌های بهداشتی بین راه استفاده نکنید. در صورت لزوم دستهایتان را با دقت بشویید و سپس با محلول‌های الکلی ضدعفونی کنید.
 6. اگر مجبور به خرید کالایی شدید حتما بسته را با دقت ضدعفونی کنید.
 7. عوارض بزرگراهی را ترجیحا به صورت الکترونیکی پرداخت کنید.

امیدواریم مطالبی که در این بلاگ به صورت کلی برای شما فراهم کردیم کاربردی  بوده باشد . اما در انتها باید بگوییم که اگر برایتان مقدور است از سفر کردن بپرهیزید. شاید تمام مواردی که به آنها اشاره کردیم توسط سازمان‌های بهداشتی بین‌المللی برای پیشگیری از شیوع ویروس کووید ۱۹ باشد اما کرونا در ایران هست و  عقل حکم می‌کند که این دوران، در خانه بمانیم و سفر نکنیم. قطعا افرادی که مجبور هستند و چاره‌ای ندارند تن به سفر می‌دهند.
برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های داخلی ایران، مجله چمدونم را دنبال کنید.