استان همدان، مهد تاریخ و تمدن ایران است و با داشتن قدمت تاریخی زیاد و جاذبه‌های گردشگری منحصربه‌فرد، از استان‌های مهم و دیدنی کشور شناخته می‌شود. استان همدان با آن تاریخ غنی که دارد همیشه مورد توجه گردشگران و تاریخ دوستان در تعطیلات، خصوصا تعطیلات نوروز قرار می‌گیرد.
استان همدان به دلیل قرارگیری در غرب کشور از آب و هوای کوهستانی برخوردار است. به همین دلیل آب و هوای این استان در فصول گرم سال معتدل و مطلوب بوده و گزینه مناسبی برای سفرهای تابستانی شناخته می‌شود. ما در این راهنمای سفر چمدونم تصمیم داریم به معرفی کامل استان همدان همچنین کلان‌شهر آن یعنی شهر همدان بپردازیم تا در زمان سفر به این دیار تاریخی بتوانید از مطالب ما بهره ببرید و به خوبی از آن استفاده کنید.

همدان‌گردی

شهر همدان مرکز استان و از کلانشهرهای استان همدان است و در غرب کشور ایران قرار دارد. شهری سردسیر که در دامنه کوه الوند قرار گرفته و به همین دلیل از آب و هوای دلنشین و مطلوبی در فصل تابستان برخوردار است. شهر همدان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کشور است و به همین دلیل لقب پایتخت تاریخ و تمدن ایران را به دوش می‌کشد. همچنین شهر همدان یکی از پایتخت‌ها در زمان اشکانیان، هخامنشیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان بوده است و به همین دلیل از جاذبه‌های تاریخی بسیاری برخوردار بوده و به عنوان پنجمین شهر فرهنگی و توریستی ایران شناخته می‌شود.

همدان

شهر همدان در فصل گرم سال از آب و هوایی خنک و مطلوب برخوردار است و به همین دلیل سفر به همدان در تابستان بسیار لذت‌بخش بوده است و مسافران زیادی در این فصل از شهر بازدید می‌کنند. با توجه به پرتوریست بودن شهر در فصل تابستان، گردشگری همدان بسیار رونق داشته و گردش و بازدید از جای جای آن بسیار دلنشین می‌شود.
اگر تصمیم سفر و گردش به استان همدان و کلانشهر آن را دارید برای داشتن اطلاعات کافی در رابطه با جاذبه‌های دیدنی شهر و اسکان در همدان، این راهنمای سفر چمدونم را تا انتها مطالعه کنید و در صورت نیاز برای داشتن سفر دو روزه به همدان، با تیم پشتیبانی ما ارتباط بگیرید.

استان همدان

چجوری بریم همدان؟

سفر به همدان از تهران، از چهار طریق صورت می‌گیرد. اتوبوس، قطار، هواپیما و ماشین شخصی.
اکثر مسافران همدان سفر با ماشین شخصی را به سایر نوع سفرها ترجیح می‌دهند چراکه مسافت تهران تا شهر همدان حدودا ۳۲۰ کیلومتر بوده و در فاصله زمانی ۳ ساعت و سی دقیقه قابل پیمودن است. شاید برخی مسافران سفر با ماشین شخصی را سخت و خسته کننده بدانند اما وقتی متوجه شوند چه شهرها و جاهای دیدنی در مسیر منتظرشان است راحت‌تر دل به جاده می‌زنند.  برای سفر با ماشین باید از قزوین عبور کنید. مسیر شما از گردنه آوج می‌گذرد به همین دلیل جاذبه‌های زیبا و فوق‌العاده‌ای را در طول مسیر مشاهده خواهید کرد.

سفر به همدان

سفر با اتوبوس هم یکی دیگر از گزینه‌های نوع سفر به حساب می‌آید و راحت و مقرون به صرفه نیز هست. اگر تصمیم دارید سفری کوتاه و راحت‌تر داشته باشید هم میتوانید از هواپیما استفاده کنید.
اگر سفر با قطار را دوست دارید شبکه ریلی تهران به همدان را می‌توانید نزدیک به ۲ ساعت طی کنید. همچنین با استفاده از قطار تهران همدان می‌توانید در طول مسیر از طبیعت و مکان‌های اطراف نهایت لذت را ببرید.

همدان

جاهای دیدنی همدان

همدان به دلیل به دوش کشیدن لقب پایتخت تاریخ و تمدن ایران، یکی از تاریخی‌ترین شهرهای ایرانی شناخته شده و به همین دلیل جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری دارد که می‌تواند برای علاقه‌مندان به تاریخ و تمدن جذاب و دیدنی باشد. دیدنیهایی که از هیچکدام از آنها نمی‌توان صرف‌نظر کرد و ما در این پاراگراف از گردشگری همدان، مهم‌ترین‌های آن را ثبت کرده و توضیح می‌دهیم.
در ابتدای دیدنیهای همدان ابتدا کهن‌ترین منطقه تاریخی کشور ایران را معرفی می‌کنیم. تپه هگمتانه (اکباتان) همدان که اولین پایتخت کشور نامیده شده و طبق گفته‌های هرودوت، تاریخ‌دان معروف یونانی، مجموعه هگمتانه به دستور دیاکو نخستین شاه مادها احداث شده است.

هگمتانه

هگمتانه درون ۷ لایه قرار داشته و دیاکو در قلب آن و در لایه آخر مردم عادی زندگی می‌کردند. طی حفاری‌هایی که در مجموعه هگمتانه صورت گرفت آثار ارزشمند و گران‌قدری از دوره‌های مختلف تاریخی از جمله هخامنشیان کشف شده است. موزه هگمتانه نیز در مجاورت تپه باستانی هگمتانه قرار گرفته است و  از آثار ارزشمند و اشیاء کشف شده بسیاری نگهداری می‌کند. پس به جرات می‌توان گفت این منطقه از مهم‌ترین دیدنی‌های استان همدان شناخته شده و در قلب شهر همدان قرار گرفته است.

هگمتانه

 

کتیبه‌های گنجنامه مهم‌ترین سنگ‌نوشته‌های باستانی ایرانند و به نوعی قدیمی‌ترین سندی هستند که کشور به آن می‌بالد و افتخار می‌کند. این سنگ‌نوشته‌ها از دوران داریوش کبیر و خشایارشا، شاه هخامنشی به یادگار مانده و در مجموعه گنجنامه همدان قرار دارند.
کتیبه‌ها روی صخره‌ای در جاده همدان به تویسرکان در دره‌ی عباس‌آباد واقع شده و در نزدیکی آنها آبشار گنجنامه که زیبایی منطقه را افزایش داده نیز قرار  دارد.
کتیبه‌های مجموعه گنجنامه به نام‌های نبشت خدایان، جنگ نامه، دادبهان و گنجنامه معروف هستند. کتیبه داریوش کبیر بعد از تکمیل شدن کتیبه‌های  بیستون به دستور داریوش اول نوشته شد. سپس خشایارشا به پیروی از پدرش داریوش، کتیبه‌ای همانند آن در پایین کتیبه پدر نوشت.

گنجنامه

ترجمه کتیبه‌های گنجنامه

کتیبه داریوش کبیر: خدای بزرگ است اهورامزدا، که این زمین را آفرید، که آن آسمان را آفرید، که مردم را آفرید، که شادی را برای مردم آفرید، که داریوش را شاه کرد، شاهی از [میان] بسیاری، فرمانروایی از [میان] بسیاری. منم داریوش، شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه سرزمین هایی که نژادهای گوناگون دارند، شاه سرزمین دور و دراز، پسر ویشتاسب هخامنشی.

کتیبه خشایارشا: خدای بزرگ است اهورامزدا، که بزرگترین خدایان است، که این زمین را آفرید، که آن آسمان را آفرید، که مردم را آفرید، که برای مردم شادی آفرید، که خشایارشا را شاه کرد، یگانه از میان شاهان بسیار، یگانه فرمانروا از میان فرمانروایان بیشمار. من خشایارشا، شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه کشورهای دارای ملل بسیار، شاه این سرزمین بزرگ دوردست پهناور، پسر داریوش شاه هخامنشی.

کتیبه‌های گنجنامه

پس از تماشا و لذت بردن از این سنگ‌ نوشته‌های ارزشمند ایرانی سراغ آبشار گنجنامه بروید و از قطره‌های آب رقصان در هوا که مو و صورتتان را نوازش می‌کند لذت ببرید. آبشار گنجنامه با ۱۲ متر ارتفاع یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی شهر شناخته شده و در فصل سرد و گرم سال از مسافران همچنین علاقه‌مندان به ورزش صخره‌نوردی و آبشارنوردی میزبانی می‌کند.
مجاور تمام این زیبایی‌ها تله‌کابین گنجنامه با طول خط ۱۶۸۰ متر قرار دارد. این تله‌کابین شما را به بهشتی به نام دشت میشان متصل می‌کند. دشت میشان از دشت‌های رویایی و زیبای ایران که دامنه کوه الوند قرار دارد و از جاذبه‌های گردشگری استان همدان شناخته می‌شود.

آبشار گنجنامه

بیشتر گردشگران داخلی، همدان را با غار علیصدر می‌شناسند. البته لازم به ذکر است که غار علیصدر معروف‌ترین جاذبه گردشگری طبیعی در استان همدان شناخته می‌شود و به همین دلیل است که همدان را با غار علیصدرش می‌شناسند. غار علیصدر کبودرآهنگ طولانی‌ترین غار آبی جهان است و در ۷۰ کیلومتری شهر همدان قرار دارد. قطعا با بازدید از این غار، زیباترین جلوه‌های طبیعی را مشاهده خواهید کرد.

غار علیصدر

پس با تهیه بلیط پا به اعماق زمین بگذارید و میان تمام زیبایی‌های طبیعی و نفس‌گیر آن شناور شوید. در قسمت‌هایی از غار، نیاز به پیاده‌روی خواهید داشت. نکته حالبی که در رابطه با غار علیصدر وجود دارد دمای داخل غار است که در تمام فصول سال همان ۲۰ درجه را نشان می‌دهد. شما چه سفر به همدان در تابستان یا سفر به همدان در پاییز را انتخاب کنید دمای غار ۲۰ درجه سانتیگراد را نشان داده و بسیار مطلوب است.
گردش و بازدید از غار علیصدر همدان را حتما در لیست گردشگری خود بگذارید و برای آشنایی بیشتر با گردشگری همدان، خواندن راهنمای سفر چمدونم را ادامه دهید.

غار علیصدر

در ادامه بخش گردشگری همدان سراغ آرامگاه‌ طبیبی می‌رویم که کتاب‌هایش در دانشگاه‌های جهان تدریس می‌شود. ابوعلی سینا، طبیب، شاعر و عارف ایرانی که نامش در تمام دنیا پیچیده است در شهرهمدان آرمیده و طرح بنای آن  از برج معروف گنبد قابوس الهام گرفته‌ شده است. بخشی از این آرامگاه به عنوان موزه و محل نگهداری اشیا قدیمی و نمایش کتاب‌های خطی و آثار ابوعلی سینا اختصاص داده شده است. آرامگاه ابوعلی سینا یکی از زیباترین و معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری در شهر همدان است و در میدانی با همین نام قرار دارد.

آرامگاه ابوعلی سینا

گنبد علویان همدان نیز یکی از آثار برجسته مربوط به دوران اسلامی در همدان است و مجاور امامزاده عبدالله قرار دارد. گنبد علویان از شاهکارهای معماری و گچبری بعد از اسلام است و بنای آن متعلق به اواخر دوران سلجوقیان در قرن ششم هجری بوده و توسط خاندان علویان به عنوان مسجد ساخته شده است. گنبد علویان در دوره‌های بعد با ایجاد سرداب در زیر زمین به مقبره آن خاندان تبدیل شد.

گنبد علویان

گردشگری همدان به این مواردی که عنوان کردیم ختم نمی‌شود. آرامگاه باباطاهر، گورستان پارتی، مسجمه تاریخی شیرسنگی، بازار سنتی، آرامگاه استر و مردخای، مسجد جامع، سراب گیان، برج قربان، روستای گردشگری ورکانه، دریاچه سد اکباتان و … چند نمونه دیگر از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان همدان هستند و از جذابیت بسیاری برخوردارند.
همدان به دلیل داشتن همین آثار تاریخی ارزشمند و البته جاذبه‌های طبیعی بکر و رویایی به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری در غرب کشور شناخته می‌شود. اگر به استان همدان سفر کردید جدا از گشت و گذار در شهر همدان سری هم به لالجین بزنید و از تنوع بالای سفال‌ها لذت ببرید.
لالجین قطب سفالگری ایران است و معروف‌ترین و زیباترین سفال‌ها را عرضه می‌کند.

سوئیت خوب در همدان

اگر قصد سفر دو روزه به همدان را دارید با ملحق شدن به خانواده چمدونم می‌توانید با اقامت در یکی از بهترین سوئیت‌ها، اقامتگاه‌های سنتی و بومگردی یا با اجاره روزانه آپارتمان در همدان، از گشت و گذار در این شهر کوهستانی نهایت لذت را ببرید.
شهر همدان گزینه‌های مناسبی و فوق‌العاده‌ای برای اقامت شما در نظر دارد پس حتما قبل از سفر، خود نوع اقامت را انتخاب کنید و از طریق اپلیکیشن چمدونم یا بچه‌های تیم پشتیبانی، مراحل رزرو مکان مورد نظر را انجام دهید.
شما با هر بودجه‌ای که داشته باشید می‌توانید در یکی از اقامتگاه‌ها، میهمان‌سراها یا دیگر مواردی چون اجاره آپارتمان، سوئیت و … که میهمان‌پذیر هستند اقامت کنید.
اقامت در همدان
برای اقامت در همدان، با تیم پشتیبانی چمدونم در ارتباط باشید.
چمدونم سعی دارد مطالب مفیدی برای مسافران و گردشگران فراهم کند. بسیار خرسندیم که شما راهنمای سفرهای ما را دنبال می‌کنید.