شهر قزوین از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است و با توجه به یافته‌های باستان شناسی، تمدن آن به بیش از هفت هزار سال قبل از میلاد باز می‌گردد. همچنین این شهر از تاریخی‌ترین و مهم‌ترین شهرهای ایران شناخته شده و پیشینه و ساخت آن به دوران شاپور ساسانی نسبت داده شده است. قزوین به دستور شاپور رونق یافت و در زمان شاه طهماسب اول در سلسله صفوی (سال ۵۷۷) به قدرت رسید. در دوران صفویان هنر قزوین در اوج درخشید و در این دوران بود که در تمام رشته‌های هنری، بیشترین بناها به شهرت جهانی رسیدند.
بازار بزرگ قزوین، چهلستون و مسجد جامع قزوین سه نمونه از عشق صفوی به دین و هنر است. همچنین قزوین مهد خوشنویسی ایران شناخته شده و از جمله خوشنویسان معروف خط پارسی چون میرعماد قزوینی از هنرمندان معروف شهر هستند.

قزوین شهر باغ‌ها

قزوین به دلیل داشتن باغستان‌های فراوان از آسمان پاکی برخوردار است و همیشه به عنوان شهری تمیز از آن یاد می‌شود. جاذبه‌های تاریخی و خیره کننده قزوین همراه با جاذبه‌های طبیعی نفس‌گیر، می‌تواند علاقه‌مندانش را چند روزی در خود غرق کند. جاذبه‌هایی که هرکدام به نوبه‌ی خود ارزشمند هستند و دل گردشگران را می‌برند. اگر به ماجراجویی علاقه دارید و دوست دارید در قدیمی‌ترین خیابان طراحی شده در ایران قدم بزنید پس راهنمای سفر به قزوین چمدونم را تا انتها مطالعه کنید.
همچنین برای شرکت در تورهای یکروزه قزوین می‌توانید از تیم پشتیبانی چمدونم کمک بگیرید و قزوین‌گردی را به سبک چمدونم تجربه کنید.

چطور به قزوین سفر کنیم؟

قزوین فاصله بسیار کوتاهی با شهر تهران دارد. به همین دلیل مسافران شهر قزوین مسیر ۱۵۳ کیلومتری را به دلیل نزدیکی به تهران و مسافت کم، معمولا با خودروی شخصی‌شان طی می‌کنند.
البته برای سفر به این شهر راه‌های ارتباطی دیگری چون قطار، اتوبوس و هواپیما هم وجود دارد که مسافران می‌توانند با توجه به شرایطی که دارند یکی از گزینه‌های سفر را انتخاب کنند.

جاهای دیدنی قزوین

قزوین زیبایی‌های طبیعی و تاریخی منحصربه‌فردی دارد که می‌تواند هر گردشگر و ماجراجویی را چند روزی درگیر کند. شهر قزوین در زمان صفوی پایتخت ایران بوده است به همین دلیل موزه‌ها، کلیساها، بازارهای قدیمی، بناها و جاذبه‌های تاریخی متنوعی دارد که قطعا هر گردشگری را سر شوق می‌آورد.
به جرات می‌توان گفت شهر قزوین با توجه به داشتن جاذبه‌های تاریخی متعدد رتبه اول را در سطح کشور دارد پس شنیدن همین مورد کافیست تا گردشگران داخلی و خارجی سالانه به آن سفر کرده از زیبایی‌هایش بازدید کنند.
چون دیدنیهای قزوین زیاد است در طول تاریخ القابی چون دروازه بهشت، باغ شهر و دارالسلطنه را نصیب خود کرده است. به همین دلیل است جاذبه‌های تاریخی شهر فوق‌العاده دیدنی و خیره‌کننده هستند.

زیبایی‌های خیابان سپه

به نظر شما قدم زدن در اولین خیابان ایران چه حسی می‌تواند داشته باشد؟ خیابان سپه قزوین اولین خیابان طراحی شده در کشور ایران بوده و در زمان پایتختی قزوین و در دوران صفوی بنا شده است. قطعا حس پیاده‌روی در این خیابان توصیفی ندارد و باید تجربه شود. این حرف مارا علاقه‌مندان به تاریخ به خوبی درک خواهند کرد.
خیابان سپه را شاه طهماسب صفوی در شمال محله شهرستان قدیم یا حصار شاپور احداث کرده است. ساخت این خیابان همزمان با ساخت عمارت و خانه‌های دو طرف خیابان، باغ سعادت آباد، عمارت دولتخانه، حرمسرا و باغ‌های شرقی و غربی عمارات صورت گرفت؛ اما بعدها در دوران حکومت‌های مختلف بخشی از مسیر کم یا اضافه شد تا به سپه امروزی رسید. مگر می‌شود قزوین‌گردی کرد و در اولین خیابان ایران قدم نزد! پس در ابتدای سفر تاریخ خیابان سپه قزوین را لمس کنید.

خیابان سپه

سری به موزه قزوین بزنید. موزه قزوین بهترین جاذبه دیدنی برای آشنایی با تاریخ و قدمت بلند بالای قزوین شناخته می‌شود پس با دقت از جای جای آن بازدید کنید. زمان بازدید از این موزه، پا به هزاران سال پیش خواهید گذاشت.
این موزه از بهترین و دیدنی‌ترین موزه‌های شهر است و زیباترین آثار تاریخی را برای شما نمایش می‌دهد. شاید اشیا تاریخی و ارزشمند زیادی نظرتان را جلب کنند اما باستانی‌ترین و باارزش‌ترین آنها یک بشقاب فلزی مربوط به دوران ساسانی است که مطمئنا چند لحظه‌ای میخکوبتان می‌کند.

بازدید از کوچک‌ترین کلیسای ایران

کانتور یکی از کوچک‌ترین کلیساهای ایران است و ساخت آن به دوران جنگ جهانی دوم و زمان اشغال روس‌ها و البته توسط خود روس‌ها در قزوین باز می‌گردد. کلیسای کانتور قزوین از زیباترین دیدنی‌های شهر است و تزئینات گچبری بسیار جالب و چشمگیری دارد. نمای خارجی کلیسا کاملا از آجر قرمز ساخته شده و برج ناقوس آن در ضلع غربی کلیسا قرار گرفته است. کلیسای کانتور قزوین را با نام برج ناقوس هم می‌شناسند؛  کانتور ارزش بالایی داشته و در لیست مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی شهر قزوین قرار گرفته است.

قزوین

پا به یکی از اعیانی‌ترین و زیباترین خانه‌های تاریخی قزوین بگذارید. زیباترین خانه شهر که توسط حاج محمدرضا امینی از تاجران قزوینی ساخته و امروزه به خانه و حسینیه امینی‌ها شهرت پیدا کرده است.
خانه امینی‌ها  در سال ۱۲۷۵ هجری قمری با ۴۸ هزار تومان ساخته شد. سپس مرحوم حاج محمدرضا امینی در سال ۱۳۰۳ بنا را وقف کرد. هنگام بازدید از این بنای زیبا می‌توانید تمام سوالاتتان را از یکی از نوادگان این مرحوم که مربوط به نسل پنجم خانواده می‌شود بپرسید و اطلاعات کامل‌تری دریافت کنید.

قزوین‌گردی

زمان نوشیدن قهوه فرا رسید. در سرای سعدالسلطنه که بزرگترین کاروانسرای سرپوشیده دنیاست حسابی قدم بزنید و در کافه نگارالسلطنه که به چراغ کاروانسرا شهرت دارد دلی از عزا دربیاورید.
کاروانسرای سعدالسلطنه تجارتگاهی فوق‌العاده زیبا در یکی از بخش‌های بازار قزوین بوده و به دستور باقرخان سعدالسلطنه حاکم قزوین در دوران ناصرالدین شاه ساخته شده است. سعدالسلطنه به جرات یکی از زیباترین مجموعه‌های تجاری در کشور ایران است. طراحی و ساخت کاروانسرا نیز توسط معمارانی با نام‌های استاد مهدی چگینی و استاد حسن خنجری صورت گرفته است.

سعدالسلطنه

این بنای یادگار از دوران قاجار، از بخش‌هایی چون چهارسوق، راسته، کاروانسرا، سرا، بازار و … تشکیل شده است. در بازار و سرای سعدالسلطنه حسابی بگردید و از دیدن زیبایی‌های آن لذت ببرید. سپس در کافه نگارالسلطنه، چراغ سعدالسلطنه بشینید و با یک نوشیدنی، خستگی را از تنتان بدر کنید.

قزوین

سری به حمام قجر بزنید. حمام قجر از کهن‌ترین و بزرگترین گرمابه‌های قزوین است که امروزه به موزه مردم‌شناسی تبدیل گشته و دیگر کاربرد حمام را ندارد. این حمام بر خلاف نامی که دارد مربوط به دوران قاجار نبوده و بسیار قدیمی‌تر از آن دوران است. این حمام به دستور شاه عباس دوم و توسط امیرگونه خان از سرداران وی ساخته شد و حمام شاهی نام گرفت. ساخت این حمام به سال ۱۰۵۷ هجری قمری بازگشته و نزدیک به ۳۵۰ سال به صورت حمام فعالیت می‌کرده است.
حمام قجر پس از مرمت به موزه مردم شناسی تبدیل شده  و تاریخ اجتماعی قزوین را در سه بخش  تالار اقوام، آداب و رسوم و مشاغل به نمایش گذاشته است.

شهر قزوین

 قلعه الموت با اینکه از شهر فاصله دارد اما از مهم‌ترین دیدنیهای شهر قزوین به ثبت رسیده است؛ مسیر قزوین تا قلعه الموت فوق‌العاده زیبا و دیدنی است. مسیری سبز و کوهستانی که قطعا ارزشش را دارد از آن گذر کنید و به دیدن قلعه الموت، قلعه‌ای که شهرتش را مدیون حسن صباح مروج مذهب اسماعیلیه در دوران سلجوقی است، بروید.

دریاچه اوان قزوین

به دریاچه اوان که در همان حوالی قلعه قرار دارد هم سری بزنید. اوان یعنی محل گرد آمدن آب، اوان دریاچه‌ایست که کوه‌های استوار آن را احاطه کرده و پوشش گیاهی اطراف از آن محافظت می‌کنند. حتی می‌توانید کنار همین دریاچه زیبا کمپ کنید. البته دقت کنید برای  رفتن به دریاچه لباس گرم و وعده‌های غذایی همراه داشته باشید.
اوان در سال ۱۳۸۹ به عنوان هشتادونهمین اثر طبیعی ملی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته است.
هنگام بازدید از این زیبایی طبیعی تنها رد پایمان را به جای بگذاریم.

دریاچه اوان

قلعه الموت

شاید جاذبه‌های تاریخی و طبیعی زیادی در این شهر وجود داشته باشد که خب ما نتوانیم تمام موارد را در این قالب راهنمای سفر بگنجانیم. اما در انتهای بخش گردشگری قزوین به نام آنها اشاره می‌کنیم:
پارک ملی باراجین
مسجد جامع قزوین
عمارت موزه چهلستون
سردر عالی قاپو
آب انبار سردار بزرگ و …

اقامتگاه بومگردی قزوین

معمولا چمدونم پیشنهاد می‌کند تا در سفرهای چند روزه اقامت در یکی از اقامتگاه‌های سنتی یا بومگردی را در اولویت قرار دهید. شاید سفر به قزوین از آن سفرهای یکروزه باشد و تورهای یکروزه قزوین هم به خوبی این نوع سفرها را برگزار کنند، اما به دلیل حجم بالای جاذبه‌های تاریخی و دیدنی، پیشنهاد می‌کنیم حتی‌الامکان چند روزی را میهمان یکی از خانه‌های تاریخی شهر باشید تا بتوانید از سفرتان به خوبی لذت ببرید. خانه‌های تاریخی یا بومگردی قزوین بهترین پیشنهاد ممکن برای داشتن اقامتی منحصربه‌فرد در این شهر تاریخی هستند.

بومگردی قزوین

اگر با این خانه‌ها آشنا نیستید اصلا نگران نباشید. چراکه با نصب اپلیکیشن چمدونم می‌توانید تمام موارد را در گوشی همراهتان چک کرده و بهترین مورد جهت اقامت را رزرو کنید. همچنین می‌توانید با کمک تیم پشتیبانی چمدونم، مراحل رزرو یکی از این خانه‌های زیبا را به راحتی انجام دهید.

  قزوین