کاشان، شهر کوچکی که با خانه‌های تاریخی بزرگش به شهرت رسیده است. کاشان، شهر زیبا و دیدنی ایران که مهد تمدن و فرهنگ کشور شناخته شده و به عنوان یکی از تاریخی‌ترین شهرهای اصفهان شناخته می‌شود. این شهر در ۲۰۰ کیلومتری جنوب تهران، در میان کوه‌های کرکس و کویر مرکزی ایران واقع شده و همانند مناطق مرکزی کشور از آب و هوای گرم و خشک برخوردار است.
باغ‌ها و بناهای تاریخی شهر کاشان، همگی در چارچوب شهری قرار دارند و قدمت برخی از بناهای آن به ۶ قرن پیش بازمی‌گردد. کافیست عاشق خانه‌های تاریخی باشید؛ به این ترتیب با پا گذاشتن به این شهر کوچک، شیفته عظمت و زیبایی آن خواهید شد. خانه‌های تاریخی شهر کاشان حرف‌های زیادی برای گفتن دارند چراکه در قدیمی‌ترین سکونت‌گاه بشر در طول تاریخ قرار گرفته‌اند. به این صورت که باستان ‌شناسان با توجه به آخرین یافته‌هایشان، قدمت شهر کاشان را به بیش از ۱۵۰۰۰ سال یعنی دوران پارینه سنگی نسبت می‌دهد.شهر کاشان بافت تاریخی و قدیمی خود را با دقت هرچه تمام‌تر حفظ کرده و جاذبه‌های دیدنی زیادی برای گردشگران و مسافرانش به جا گذاشته است. محال است در بافت قدیمی شهر قدم بگذارید و شیفته خانه‌های تاریخی کاشان، بناهای قدیمی و باغ دلربایش نشوید. بوی خاک و زیبایی‌ خانه‌های قدیمی شهر هر فردی را به سمت کاشان می‌کشاند. خانه‌هایی که جزئی از زندگی مردم بوده و بازدید از آنها می‌تواند لذت‌بخش باشد.
برای آشنایی بیشتر با تمام زیبایی‌های شهر، راهنمای سفر به کاشان چمدونم را تا انتها مطالعه کنید. همچنین برای شرکت در تورهای یکروزه کاشان‌گردی، با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.

چطور به کاشان سفر کنیم؟

مسافت جاده‌ای تهران به کاشان ۲۴۷ کیلومتر است. و اکثرا به دلیل کوتاه بودن مسیر سفر با ماشین شخصی را به نسبت دیگر راه‌های ارتباطی ترجیح می‌دهند. اگر به هر دلیلی سفر با خودرو شخصی مقدور نبود می‌توانید با مراجعه به ترمینال جنوب و با استفاده از اتوبوس‌های مسافربری مسافر شهر کاشان شوید.
لازم به ذکر است این شهر کوچک فرودگاه هم دارد. همچنین برای استفاده از خطوط ریلی، از تهران می‌توانید قطارهای یزد را سوار شده و در ایستگاه کاشان پیاده شوید.

مقاصد گردشگری کاشان

کاشان زیباترین شهر ایران است و در ناحیه کویری حسابی می‌درخشد و خودنمایی می‌کند. شهر تاریخی کاشان معماری چشم‌گیری دارد و برخی از جاذبه‌های آن در یونسکو نیز به ثبت رسیده است. مگر می‌شود کاشان را ندید گرفت؟ شهر زیبا و جذابی که برای کشف آن باید چند روزی در یکی از هتل‌های سنتی یا خانه‌های تاریخی آن اقامت کنید تا درصدی از زیبایی‌هایش را ببینید. شهر کاشان مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران است و بازدید از آن بر هر گردشگر و ماجراجویی که دوست دارد غرق تاریخ شود پیشنهاد می‌شود.
شهر کاشان در دوران سلجوقی به داشتن منسوجات، سفال و از همه مهم‌تر کاشی‌ شهرت داشت و به مرور زمان به تولید گلاب شناخته شد. به همین دلیل گلاب و گلاب‌گیری کاشان از مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی شهر شناخته شده و هرساله در فصل اردیبشهت علاقه‌مندان را به سمت خود جذب می‌کند.

خانه‌های تاریخی کاشان

بهتر است از اصل موضوع خارج نشویم و سراغ زیبایی‌های و جاذبه‌های تاریخی و دیدنی شهر برویم. اول از همه مروری بر خانه‌های تاریخی شهر کاشان خواهیم داشت. خانه‌هایی که مهم‌ترین دلیل جذب توریست‌ها هستند و مسافران و علاقه‌مندان به خانه‌های این چنین زیبا را سمت خود می‌کشانند.
تعدادی از این خانه‌ها قابل بازدید بوده و برخی از آنها نیز امکان اقامت برای مسافران را فراهم آورده‌اند. اگر عاشق خانه‌های تاریخی با معماری نفس‌گیر هستید حتما شهر کاشان را در ذهنتان حک کنید.
در ابتدا سراغ خانه طباطبایی که از خانه‌های نفس‌گیر شهر کاشان است و از شاهکارهای هنر و معماری قدیم شناخته می‌شود می‌رویم.  خانه طباطبایی به عروس خانه‌های ایران شهرت دارد و همین موضوع جذابیت آن‌را افزایش داده است. بازدید از این خانه معمولا اول لیست گردشگران قرار می‌گیرد پس با دقت از زیبایی‌هایش دیدن کنید.

کاشان

خانه‌ عباسیان کاشان را در خاطرتان نگاه دارید. خانه‌ای که هر شخص هنگام ورود جذب شیشه‌های رنگی که زیباترین قسمت خانه است می‌شود. بازدید از خانه عباسیان در یک روز آفتابی، یعنی لمس رنگ‌های متنوع به داخل خانه که هوش از سرتان می‌برد. این خانه هم از مهم‌ترین خانه‌های تاریخی شهر بوده و بازدید از آن به تمام گردشگران پیشنهاد می‌شود.

کاشان

خانه بروجردی‌ها از زیباترین خانه‌های تاریخی شهر کاشان شناخته می‌شود و با آن نقاشی‌های فوق‌العاده روی دیوار و سقف نگاه هر گردشگر و ماجراجویی را خیره می‌کند. برای لذت بردن از این زیبایی‌ها نیازی نیست حتما هنرمند باشید چراکه با هر نگاه، قطعا خیره زیبایی‌های خانه‌ خواهید شد. خانه بروجردی‌ها نیز توسط معمار خانه طباطبایی طراحی شده و از مهم‌ترین خانه‌های سنتی شهر کاشان شناخته می‌شود.

کاشان

خانه عامری‌ها، خانه‌ای که در قرن ۱۸ برای فرماندار کاشان ساخته و در حال حاضر به یک هتل منحصربه‌فرد در قلب شهر تبدیل گشته است. خانه عامری‌ها با آن معماری خیره کننده از دیدنیهای کاشان و از مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر است و بازدید از آن به غیر از مسافران هتل نیز امکان‌پذیر می‌باشد. نوشیدن یک فنجان چای در کافه خانه عامری‌ها فراموش نشود.

کاشان

اما باغ فین کاشان. باغی مسحور کننده در بافت کویری ایران که حمام تاریخی فین که صدراعظم امیرکبیر به فرمان ناصرالدین شاه در آن به قتل رسید هم در همین باغ معروف قرار دارد. به دلیل قرارگیری حمام تاریخی در فین، باغ از شهرت جهانی برخوردار است و همچنین از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی و دیدنی شهر کاشان شناخته می‌شود.

برای آشنایی با کهن‌ترین تمدن بشر و قدیمی‌ترین مراکز سکونت ماقبل تاریخ در کاشان آماده‌اید؟ این ویژگی‌ها همگی مربوط به تپه‌های سیلک هستند و به دلیل وجود همین تپه‌هاست که کاشان لقب مهمد تمدن را به دوش می‌کشد.
تپه‌های باستانی سیلک در خیابان امیرکبیر و درست در مسیر باغ فین قرار دارند. در ایران و بین‌النهرین ۳۲ زیگورات که به دوران اورنمو بازمی‌گردد قرار دارد که یکی از همین زیگورات‌ها تپه‌های سیلک کاشان است. اگر از آن دسته افراد علاقه‌مند به تاریخ هستید باید بازدید از تپه‌های سیلک را در لیست گردشگری خود قرار دهید.

کاشان

مسجد آقابزرگ را فراموش نکنید. مسجدی دیدنی و خیره کننده که از مهم‌ترین دیدنیهای کاشان است و شاهکار معماری متقارن نیز شناخته می‌شود. مسجد آقابزرگ یکی از بزرگترین مساجد مربوط به قرن ۱۸ است و قطعا ارزش بازدید دارد.
بدون شک غرق زیبایی‌ها و ساختار آن خواهید شد.

کاشان

زیبایی‌های کاشان تنها به همین مواردی که عنوان کردیم ختم نمی‌شود. بازار سنتی شهر نیز از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی و گردشگری شهر شناخته شده و به دلیل جریان داشتن زندگی و خرید و فروش ساکنان، مقصد اصلی توریست‌ها و گردشگران شناخته می‌شود.
حمام سلطان امیر‌احمد و مسجد جامع کاشان نیز از دیدنیهای مهم بوده و بازدید از آنها به گردشگران شهر پیشنهاد می‌شود.

اقامت در کاشان

کاشان از شهرهای حاشیه دشت کویر است و معماری فوق‌العاده خیره کننده و جذابی دارد. این شهر به دلیل داشتن خانه‌های تاریخی و معماری منحصربه‌فرد، مسافران بسیاری را جذب کرده و چند روزی در خود نگه می‌دارد. قطعا بعد از گشت‌ و گذار در شهر، به یک اتاق راحت جهت استراحت و رسیدن به آرامش نیاز خواهید داشت. همانطور که می‌دانید ما در تمام پیشنهادهای اقامتی، خانه‎های تاریخی و سنتی همچنین اقامتگاه‌های بومگردی را پیشنهاد می‌کنیم. قطعا اقامت در چنین خانه‌هایی آن هم در شهری که معدن همین خانه‌هاست، حال دلتان را خوب کرده و برای چند روز هم که شده سبک زندگی گذشتگان را برای شما فراهم می‌آورد.

چمدونم یقین دارد تجربه اقامت در چنین خانه‌هایی می‌تواند نیاز هر فرد ماجراجو را تامین کند. همین خانه‌های تاریخی شهر کاشان باعث شده‌اند تا این شهر اقامتگاه‌های معروفی داشته باشد.
کافیست برای آشنایی با این خانه‌ها و البته رزرو یکی از آنها به اپلیکیشن چمدونم مراجعه کنید. همچنین می‌توانید با کمک تیم پشتیبانی، مراحل رزرو اقامتگاه مورد نظرتان را براحتی انجام دهید.