همدان مملو از جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و چشم‌اندازهای طبیعی است. به همین دلیل گردشگران و توریست‌های زیادی سفر به آن را در لیست ماجراجویی خود قرار داده و از شهر به شهر استان بازدید می‌کنند. صحبت چمدونم در رابطه با غار علیصدر شهر همدان است. شاید یکی از مهم‌ترین دلایل جذابیت همدان همین غار آبی که بزرگترین در ایران است باشد. غار آبی علیصدر زیباترین و بزرگترین غار آبی کشور ایران است و از معدودترین غارهای آبی جهان نیز به شمار می‌رود. غاری زیبا و شگفت‌انگیز که در روستای علیصدر همدان قرار گرفته است. همچنین این غار آبی، بزرگترین مسیر قایقرانی داخل غار در جهان را دارد.
در این بلاگ از مجله چمدونم به معرفی کامل غار علیصدر همدان خواهیم پرداخت پس همراه ما باشید.

غار علیصدر

تاریخچه غار علیصدر

بی‌شک مهم‌ترین و زیباترین جاذبه طبیعی و گردشگری در استان همدان غار زیبا و شگفت‌انگیز علیصدر آن است. اگر بخواهیم از تاریخچه غار علیصدر بگوییم در ابتدا باید بدانید که این غار نزدیک به ۱۹۰ سال قدمت داشته و از جاذبه‌های تاریخی استان نیز به حساب می‌آید. طول غار علیصدر همدان حدودا ۱۱ کیلومتر بوده و ارتفاع آن از سطح دریا تقریبا ۲۱۰۰ متر است. لازم به ذکر است که تنها ۳ کیلومتر از این غار زیبا قابل دسترسی است و ۸ کیلومتر آن به دلیل دشوار بودن کشف نشده است.
مردم علیصدر در گذشته از آب این غار استفاده می‌کردند اما معرفی شدن غار علیصدر به زمانی باز می‌گردد که ۱۴ نفر از اعضای گروه کوهنورد یدر سال ۱۳۴۲ غار را بازدید کرده و مورد کاوش قرار دادند.

در گذشته به دلیل تنگ بودن دهانه، تنها کوهنوردان حرفه‌ای می‌توانستند وارد غار شوند اما در سال ۱۳۵۳، آقای عبدالله حاجیلو رئیس هیئت کوهنوردی همدان همراه با افراد محلی، دهانه غار را به عرض ۵ متر در ارتفاع ۳ متر باز کرده و ورودی غار علیصدر را برای عموم آسان کردند.
در سال ۱۳۵۵ بعد از انجام اقدامات لازم مانند روشنایی مسیر و سایر موارد، امکان بازدید برای گردشگران و مسافران صورت گرفت.
غار دیدنی علیصدر همدان از دالان‌ها و راه‌های باریک و پرپیچ و خم برخوردار است و درست در قسمت مرکزی آن یک دریاچه بزرگ قرار دارد. آب این دریاچه بسیار خنک و زلال بوده و بو یا رنگ خاصی هم ندارد.
غار علیصدر در سال ۱۳۸۷ در لیست میراث طبیعی ایران قرار گرفته است.

قایقرانی داخل غار

سنگ‌های درون غار به دوران ژوراسیک مربوط می‌شود. نورپردازی داخل هم جذابیت آن را افزوده و جلوه خاصی به غار بخشیده است.  قندیل‌های بلند در بخش‌های مختلف علیصدر نیز فوق‌العاده جذاب و حیرت‌انگیز است و مسیر غار را برای گردشگران دیدنی‌تر می‌کند. غار علیصدر همدان دو مسیر آبی و خشک دارد که گذر از هر دو مسیر لذت خاص خودش را بهمراه دارد. در ابتدای ورودی غار علیصدر باید از پله‌های متعددی پایین بروید بعد از آن زیبایی سنگ‌هاست که شما را خیره می‌کند. سپس بعد از گذراندن مسیر خشک، جلیقه نجات پوشیده و همراه با یک راهنما وارد قایق خواهید شد. سوار بر قایق و شناور روی آب‌های داخل غار از تمام قسمت‌ها دیدن خواهید کرد و راهنما به طور کامل در رابطه با بخش‌های مختلف غار و قدمت آن به شما توضیح خواهد داد.
در هر گوشه از غار علیصدر معجزه‌ای از طبیعت را مشاهده خواهید کرد و با قایق‌سواری در آن، لحظات ناب و فوق‌العاده‌ای برای خود رقم خواهید زد.

نکات جالب و شنیدنی زیادی در رابطه با  این غار  وجود دارد که در ادامه با شما در میان خواهیم گذاشت:

  1. از بزرگترین غارهای آبی جهان به شناخته می‌شود.
  2.  طولانی‌ترین مسیر را برای قایقرانی دارد.
  3. قدمت علیصدر به ۱۹۰ سال گذشته بازمی‌گردد.
  4. علیصدر از غارهای زنده دنیا می‌شود.
  5. با اینکه علیصدر زیر زمین قرار دارد اما هیچگونه گاز سمی نداشته و هیچ مشکل تنفسی برای افراد بوجود نمی‌آورد.
  6. آب دریاچه داخل غار سرشار از املاح معدنی بوده و غیرقابل نوشیدن است.
  7. سالانه بیش از ۱ میلیون بازدید کننده دارد.
  8. یک پدیده طبیعی و حیرت‌انگیز بوده و هیچ انسانی در ساخت و معماری داخل آن دخالت نکرده است.
  9. بازدید از آن تا ۲ ساعت زمان می‌برد.
  10. این غار زیبا بیست و سومین اثر طبیعی ملی در لیست آثار طبیعی ایران است.

بلیط غار علیصدر همدان

قیمت بلیت برای بازدید از غار برای هر گردشگر ایرانی ۴۰ هزار و گردشگران خارجی ۸۰ هزار تومان است. زمان بازدید از غار نیز در شش ماه اول سال از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ و در شش ماه دوم سال از ۸ صبح تا ۱۵ می‌باشد.

بهترین فصل برای بازدید

استان همدان به دلیل کوهستانی بودن از آب و هوای خنک و مطلوبی در فصل گرمای سال برخوردار است بنابراین بهترین زمان سفر و بازدید از علیصدر را می‌توان همان فصل بهار و تابستان دانست چراکه زمستان به شدت سرد و برفگیر بوده و گشت و گذار را برای مسافران سخت می‌کند.