عروس باغ‌های ایران را می‌شناسید؟ باغ فین، باغی مسحور کننده که حمام تاریخی فین را در دل داشته و به عروس باغ‌های ایرانی شهرت دارد. باغی زیبا و دیدنی در شهر کویری کاشان که به عنوان آثار تاریخی ملی ایران، همچنین میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. درختان سربه‌فلک کشیده، فواره‌های بلند و کوتاه . صدای آرامش‌بخش آب که از دل سنگ‌فرش‌ها عبور می‌کند گردشگران و مسافران شهر را خیره و مجذوب می‌کند و طراحی دل‌انگیز باغ فین نگاه‌ها را به تحسین وا می‌دارد.

حمام فین باغ نیز همان جایی است که صدراعظم امیرکبیر در سال ۱۸۵۲ به فرمان ناصرالدین شاه به قتل رسید به همین دلیل بازدید از این حمام شما را به گذشته‌های دور برده و در تاریخ غرق می‌کند. به همین دلیل باغ فین کاشان از مهم‌ترین‌های شهر کاشان و استان اصفهان شناخته شده و همچنان زنده و پابرجا از بازدیدکنندگانش میزبانی می‌کند. برای آشنایی با دیگر نقاط باغ مارا تا انتهای مطلب همراهی کنید.

باغ فین کاشان

حوض جوش باغ فین کاشان

حوض جوش نام یکی از حوض‌های درون باغ فین کاشان است و دلیل شهرت آن به کف‌پوش حوض که چون قالی و محراب کاشان دارد بازمی‌گردد.
کاشی‌های به کار رفته در این حوض از نوع زرین فام و مربوط به خاندان آبی طاهر، هنرمند کاشی‌ساز کاشانی بوده و روی لعاب کاشی‌ها از طلا استفاده شده است. البته این کاشی‌ها تا دوران رضا شاه در حوض وجود داشتند و بعد از آن توسط غارتگران دزدیده شدند. بعدها افراد بسیاری تلاش کردند تا به درستی حوض را مرمت کنند که خب هیچ کدام موفق نشدند.

در باغ فین ۱۶۰ حفره در حوض به نماد قالی وجود دارد. عملکرد این حفره‌ها به این منوال است که اگر اولین حفره به صورت فواره عمل کند دومین حفره کار مکش را انجام می‌دهد به این ترتیب که ۸۰ حفره فواره و ۸۰ حفره مکنده در حوض‌ها وجود دارد که به یکسان بودن خروج و ورود آب کمک می‌کنند.

حوض دوازده فواره باغ فین

این حوض نیز در زمان محمدشاه قاجار همزمان با حوض جوش ساخته شد. درون حوض دوازده فواره همانطور که از نامش پیداست فواره‌هایی وجود دارد که شاهکار معماری در گذشته‌ها و ساختار باغ ایرانی را حکایت می‌کند. ساختاری که بدون وجود هیچ نیرویی از خارج، جریان عمودی آب در حوض را پدید می‌آورد.

کوشک صفوی

کوشک صفوی از دیگر بناهای باغ فین که ساخت آن به دستور شاه عباس در سال ۹۸۶ هجری شمسی صورت گرفته است. این بنا  با اینکه صدمات بسیاری دیده اما همچنان از زیبایی‌های باغ فین کاشان شناخته می‌شود.

اتاق شاه‌نشین

اتاق شاه‌نشین در سال ۱۲۱۸ شمسی و به دستور محمدشاه قاجار ساخته شده است. در اطراف بنا اتاق‌هایی با عنوان اتاق گوشواره، فضایی برای خدمه وجود دارد. همچنین در جلوی بادگیر اتاق و قبل از حوض ساختمان، تشریفات آن دوره صورت می‌گرفته است.

ساعات بازدید فین کاشان

بازدید از این مجموعه همه روزه امکان‌پذیر است.
روزهای تعطیلی باغ: روزهای تاسوعا و عاشورا، ۲۱ رمضان، ۲۸ صفر، ۱۴ خرداد و ۲۵ شوال
ساعات بازدید باغ فین کاشان در نیمه اول سال از ساعت ۹ صبح تا ۱۸:۳۰ و در نیمه دوم سال از ساعت ۹ صبح تا ۱۶