کاخ گلستان از زیباترین کاخ‌های تهران است و محدوده بازار بزرگ قرار دارد. این کاخ تاجگذاری‌ شاهان زیادی را در خود دیده است. شاهانی چون احمدشاه، مظفرالدین شاه، رضا شاه و محمدرضا شاه که در همین کاخ دلربا، تاج پادشاهی‌شان را بر سر گذاشتند و حالا این کاخ، درهایش را بر روی عموم نیز گشوده است تا در آن خاطرات قدم بگذارند. کاخ موزه گلستان از مهم‌ترین دیدنیهای تهران است و در اکثر مواقع از بازدیدکنندگان بسیاری میزبانی می‌کند. شاید قدمت کاخ گلستان به دوران شاه طهماسب صفوی برگردد اما بیشتر کاخ‌ها و عمارت‌های مجموعه گلستان در دوارن قاجار ساخته شده و بزرگان قاجار و سپس پهلوی در آن رفت و آمد می‌کردند.

کاخ گلستان به غیر از مراسم تاجگذاری، مراسمات دیگری چون گشایش مجلس یکم و برپایی مجلس موسسان را هم دیده است. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا نام این مجوعه گلستان است باید بدانید که در کتاب طهران در عهد ناصری عنوان شده است که مجموعه کاخ گلستان به دلیل قرارگیری در باغی پر از گل به گلستان نامیده شده است.
چمدونم تصمیم دارد شما را به تور تهرانگردی و بازدید از کاخ گلستان دعوت کند. بازدید از مجموعه گلستان لذتی دارد که توصیف نمی‌شود پس همراه ما سوار مترو شده و در ایستگاه ۱۵ خرداد از قطار پیاده شوید. از ایستگاه مترو تا کاخ راهی نیست پس گشت زنان به کاخ می‌رسیم و چند دقیقه‌ای پیاده‌روی می‌کنیم.

مجموعه گلستان

آشنایی با بخش‌های کاخ گلستان

تنها کاخ‌ها و عمارت‌های مجموعه گلستان جذاب و دیدنی نیستند بلکه محوطه گلستان با آن درختان سر به فلک کشیده و کاشیکاری‌های بنا و استخرها هم دل تمام بازدیدکنندگان و گردشگران را می‌برند. کافه کوچک داخل باغ نیز خستگی گشت و گذار در محوطه و بازدید از کاخ‌ها را از تنتان بدر می‌کند. در ادامه به معرفی تک‌تک کاخ‌ها عمارت‌های مجموعه گلستان می‌پردازیم.

شمس العماره

عمارت شمس العماره به دست ناصرالدین شاه زمانیکه از فرنگ بازگشت ساخته شد به همین دلیل این بنا به شیوه بناهای بلند اروپایی ساخته و در بالای ساختمان ساعتی که ملکه ویکتوریا به ناصرالدین شاه هدیه داد قرار داده شد. آینه کاری و گچ‌ بری‌های عمارت هوش از سر هر بیننده‌ای می‌برد و از آن زمان تا به امروز، ساعتی که بالای برج جاخوش کرده است نگاه هر گردشگری را به سمت خود جذب می‌کند.
شمس العماره تا قبل از اینکه سردرباغ ملی ساخته شود نماد تهران شناخته می‌شد. همچنین این بنا با داشتن ۳۵ متر ارتفاع و با ۵ طبقه،  بلندترین ساختمان تهران بود.

گلستان

خلوت کریمخانی

جلوخان یا همان خلوت کریمخانی در گوشه شمال غربی کاخ گلستان قرار گرفته است و زمان ساخت آن به دوران کریمخان باز می‌گردد. این بنا به دلیل اینکه آقا محمدخان  دستور انتقال استخوان‌های کریمخان را از شیراز به تهران می‌دهد بسیار حائز اهمیت است. این مکان در زمان ناصرالدین شاه مکانی برای خلوت کردن و قلیان کشیدن بود تا اینکه رضا شاه دستور داد استخوان‌های کریمخان را پیدا کرده و در محل مناسبی دفن کنند.

تهران

ایوان تخت مرمر

قدیمی‌ترین بخش کاخ موزه گلستان همین ایوان مرمر آن است و ساخت آن به دوران کریمخان زند باز می‌گردد. در این ایوان مراسم سلام و بار عام برگزار می‌شد.
سلام تشریفاتی با حضور شاهزادگان در دوران قاجار به مناسبت‌های مختلف مانند نوروز
مراسم بار عام نیز اجازه شاهان و درباریان به گروهی از مردم جهت ملاقات
تخت مرمر دیدنی و خیره کننده این ایوان به دستور فتحعلی‌شاه ساخته شد. همچنین گچ بری‌ها، سنگ تراشی‌ها، خاتم کاری، آینه کاری و منبت کاری‌های به کار رفته در ایوان تخت مرمر نفستان را در سینه حبس می‌کند. می‌توان گفت این قسمت کاخ گلستان دیدنی‌ترین بخش مجموعه شناخته شده و عکاسان بسیاری را درگیر خود کرده است.

کاخ موزه گلستان

تالار برلیان

در تالار برلیان در زمان ناصرالدین شاه از هدایای شاهان غربی نگهداری می‌شد و در زمان پهلوی  به محلی برای پذیرایی و برگزاری میهمانی‌های رسمی دربار تبدیل شد.

کاخ گلستان

تالار اصلی

تالار اصلی خود بخش‌های مختلفی چون تالار سلام، تالار آینه، تالار عاج و تالار ظروف دارد. ناصرالدین شاه زمان زیادی را صرف چیدن اشیا و جواهرات تالار سلام می‌کرد. در تالار آینه نیز نمایش تخت طاووس و تاج کیانی برگزار می‌شد و امروزه به دلیل وجود تابلوی مرحوم میرزا محمد خان کمال‌الملک شهرت پیدا کرده است. در تالار عاج و تالار ظروف نیز برخی از هدایای سلاطین اروپایی به شاهان قاجار به نمایش درآمده است.

کاخ گلستان ساعت بازدید

شما در تمام روزهای هفته می‌توانید از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر و در نیمه دوم سال از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر از کاخ موزه گلستان دیدن کنید.
روزهای تعطیل کاخ گلستان مصادف است با روزهای ۱۴ خرداد، ۲۱ رمضان، تاسوعا و عاشورا، ۲۸ صفر و ۲۵ شوال

کاخ گلستان بلیط

هزینه ورودی کاخ گلستان ۲۵۰۰ تومان است البته باید برای بازدید از کاخ‌ها و تالارهای مجموعه هزینه جدا پرداخت کنید. بازدید از خلوت کریمخانی و تالار برلیان رایگان است.