آبشار ترز سوادکوه، نزدیک روستای قرآن تالار و در استان مازندران قرار دارد. آبشاری رویایی با گیسوانی آبی که میان جنگل‌های سبز سوادکوه جا خوش کرده است. پس برای لذت بردن از این جاذبه طبیعی باید از طریق جاده فیروزکوه به سمت شیرگاه حرکت کنید و بعد از عبور از ایستگاه راه آهن، مسیر جاده گنج افروز را به سمت بابل ادامه داده تا به خروجی لفور برسید. بعد از گذراندن ۱۰ کیلومتر از جاده فرعی، حدود ۳۰ دقیقه پیاده‌روی در شیب نسبتا ملایم نیاز دارید تا به آبشار ترز برسید. صدای آبشار زمانیکه با رودخانه‌ش برخورد می‌کند قطعا بهترین راهنما برای رسیدن به مقصد است چراکه آبشار در انتهای همین رودخانه قرار دارد.

آبشار ترز از مقاصد گردشگری کمتر شناخته شده و بکر در سوادکوه مازندران است و به دوستداران طبیعت و علاقه‌مندان به جنگل پیمایی پیشنهاد می‌شود.
آبشار ترز میان جنگل ترز در نواحی مرتفع منطقه لفور قرار گرفته است پس شما برای رسیدن به آبشار باید از جنگل‌های هیرکانی و کنار رودخانه گذر کنید. مطمئنا یکی از لذت‌ بخش‌ترین کارهای در حین سفر پیاده‌روی میان درختان راش، انجیلی، ازگیل و … است و البته صدای آب رودخانه هم تجربه‌ای منحصربه‌فرد و فراموش نشدنی خواهد شد.

به عمق جنگل‌های هیرکانی بروید تا آبشار ترز که میان آنها پنهان شده است را پیدا کنید. در مسیر آبشار باید از پل چوبی هم گذر کنید که گذر از همین پل هیجان و جذابیت سفرتان را چندین برابر می‌کند. پس اگر ماجراجو هستید و عاشق کشف جاذبه‌های طبیعی بکر، کوله‌تان را ببندید. در جنگل‌های ترز غرق شده و اگر دست داشتید میان درختان کمی استراحت کنید. یکی از قشنگترین و آرامش بخش‌ترین صداهایی که برای شما لالایی می‌خوانند و زمانیکه زیر درختان استراحت می‌کنید می‌شنوید، صدای پرندگان و ریزش آب آبشار است.

بهترین زمان سفر به آبشار ترز

در تمام فصول سال بازدید از آبشار ترز را پیشنهاد می‌کنیم. سوادکوه مازندران در بیشتر ماه‌های سال مقصد مناسبی برای طبیعت‌گردی شناخته شده و در هر فصل، هیجان و لذت منحصر خودش را دارد. دقت کنید اگر قرار باشد در فصلی که سفر می‌کنید داخل آب هم بروید، کفش مناسب و لباس اضافه نیز همراه داشته باشید. در فصول سرد سال حتما به لباس‌های ضد آب و گرم نیاز خواهید داشت؛ همچنین داشتن کفش مناسب الزامیست چراکه در فصول سرد سال مسیر کمی لغزنده بوده و شما نیاز به کفش‌های محکم‌تری خواهید داشت.

امکان خرید در مسیر جنگلی آبشار ترز را ندارید پس حتما از روستا مواد غذایی و خوراکی مورد نیازتان را تهیه کنید و در انتها باید بگوییم که این جاذبه‌های طبیعی، گنجینه‌های ملی ما انسان‌ها هستند پس حتما قبل از سفر، فرهنگ استفاده از این جاذبه‌ها را آموزش ببنیم و از خودمان تنها یک ردپا به جا بگذاریم. فرهنگ استفاده از طبیعت را باید از خودمان شروع کنیم پس همراه داشتن کیسه زباله را فراموش نکنیم و به طبیعت احترام بذاریم.
برای شرکت د رتورهای یکروزه آبشار ترز، از تیم پشتیبانی چمدونم کمک بگیرید.