از محبوب‌ترین روستاهای ایرانی می‌توان به روستای ابیانه کاشان اشاره کرد. ابیانه، روستایی سرخ‌رنگ که دلیل رنگ  آن خاکی است که خانه‌های ابیانه را با آن ساخته‌اند. روستای تاریخی ابیانه در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز استان اصفهان، درست در دامنه کوه کرکس جا خوش کرده است و با داشتن آثار و بناهای تاریخی، همچنین رنگ سرخش از استثنایی‌ترین و منحصربه‌فردترین روستاهای ایرانی شناخته می‌شود. آب و هوای روستا  نیز عالی ست و با آن منظره خوش و دلربا، مقصد مناسبی برای تور ابیانه که یکروزه برگزار می‌شود به حساب می‌آید. این روستا در نطنز استان اصفهان و در فاصله ۸۰ کیلومتری از شهر کاشان قرار گرفته است.

در دوران صفویه زمانیکه شاهان صفوی برای ییلاق نطنز را انتخاب می‌کردند بسیاری از درباران ترجیح می‌دادند در ابیانه اقامت کنند. ابیانه با خانه‌هایی که تماما روی دامنه بنا شده با آن آب و هوای مطبوع و اینکه هیچ دیواری خانه‌ها را محصور نکرده است مورد توجه گردشگران بسیاری از اقصی نقاط قرار گرفته است.

ابیانه کاشان

دیدنیهای این روستای زیبا بسیار است و به همین دلیل گردشگران می‌توانند ساعات و روزهای خاطره‌انگیزی را سپری کنند. جاذبه‌های تاریخی روستا همراه با ساکنانی که همچنان لباس سنتی تن می‌کنند گردش در روستای ابیانه را دلنشین کرده است. جدا از طبیعت زیبا جاذبه‌های تاریخی روستا هم نشان از قدمت آن را دارند. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی این روستا مسجد جامع آن است که منبر چوبی منبت کاری شده‌اش به سال ۴۶۶ هجری قمری باز می‌گردد. مسجد برزله نیز از مساجد قدیمی ابیانه بوده و ساخت آن با توجه به  حکاکی روی پایه درب بخش شرقی قدمت آن را به سال ۷۰۱ هجری قمری می‌رساند. آتشکده هارپارک نیز در دل روستای ابیانه واقع شده و بازدید از آن به علاقه‌مندان به تاریخ پیشنهاد می‌شود.

جاذبه‌های تاریخی این روستا تنها به این موارد ختم نمی‌شود چرا که ابیانه دو زیارتگاه با نام مرقد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی دارد که علاقه‌مندانش را جذب می‌کند. همچنین  معبد هینزا از جذاب‌ترین نقاط گردشگری روستا شناخته می‌شود. با اینکه این معبد در خارج از روستا قرار دارد اما مسیر پیاده‌روی تا معبد یا استفاده از خودروهای آفرود، جذابیت سفرتان را به منطقه افزایش می‌دهد. معبد هینزا در قسمت جنوب شرقی روستا و در دره باریکی به نام هینزا قرار دارد. طبیعت اطراف معبد نیز توجه گردشگران را به سمت خود جلب می‌کند.
متاسفانه این بنا در حال تخریب است و نیاز به رسیدگی بیشتری دارد.

آب و هوای روستای ابیانه 

ابیانه آب و هوای مطبوع و دلنشین در بهار و تابستان و سرمای سختی در زمستان دارد به همین دلیل بهترین زمان سفر به این روستا فصل بهار و تابستان است. البته فصل پاییز جذابیت سفر به این روستا را  بدلیل رنگ‌هایی که با قرمز خانه‌های ابیانه ترکیب می‌شوند بیشتر می‌کند اما سرمای این فصل ممکن است کمی آزار دهنده باشد.

سوغات ابیانه چیست؟

یکی از مهم‌ترین و هیجان انگیزترین سوغات ابیانه لواشک آن است چون لواشک از آلوهای باغ همین روستا تهیه می‌شود. جذاب‌ترین منظره هم ساکنانی هستند که با لباس محلی روی پله‌ها نشسته و لواشک و آلو خشک می‌فروشند.
زیورآلات دست ساز مانند گردنبند و دستبند نیز از مهم‌ترین سوغات این روستا به حساب می‌آیند. آویزهای تزئینی دیواری، قالی و گیوه نیز از دیگر سوغات  هستند. تنها به یاد داشته باشید که زنان و مردان سالمند روستا که آخرین بازماندگان دائمی ابیانه‌اند، معیشتشان را از طریق فروش همین سوغاتی‌ها تامین می‌کنند پس در صورت نیاز به سوغات،  حتما از آنها خرید کنید.