شاید چهره تهران زیر غبار و آلودگی پنهان مانده و شلوغی و ترافیک، چهره فریبنده‌اش را مخفی کرده باشند اما با این حال اینجا تهران است؛ بزرگترین، پرجمعیت‌ترین و پایتخت کشور ایران که از شمال به نواحی کوهستانی و از جنوب به نواحی کویری منتهی می‌شود. کافیست پا به آن بگذارید تا بدون هیچ دلیل وابسته و جذبش شوید چرا که در همان زمان به دیوانه بودن شهر با آن هرج و مرج و دود و آلودگی پی خواهید برد. این شهر شما را از میان ترافیک به سمت خود کشانده و میان موزه‌ها و باغ‌هایش غرق می‌کند و به کافه‌هایش که تداعی کننده شهرهای پرتوریست جهان است می‌سپارد. با این اوصاف یعنی می‌توان باز هم کنار دود و شلوغی آرامش داشت و از فضا نهایت لذت را برد.

استان تهران با چهره‌های متفاوتش هم دلرباست. کافه‌ها، موزه‌ها، پارک‌ها، کاخ‌ها، رستوران‌ها و از همه مهم‌تر مردمان مهربان و خونگرم که از مسافران شهر به خوبی میزبانی می‌کنند. در هر قسمت از شهر که باشید چشم‌اندازی از قله دماوند خواهید داشت که این تنها بخشی از جذابیت‌های کلان شهر ایران است.  مناطق تاریخی شهر نیز از جذاب‌ترین‌ بخش‌ها شناخته شده و البته پاتوق توریست‌ها محسوب می‌شود. به طور کل می‌توان گفت تهران ترکیب حیرت‌انگیزی از مدرنیته و ساختار سنتی است. شهری که ترکیبی از بناهای تاریخی و قدیمی، عمارت‌های مجلل، پارک‌ها و بناهای مدرن دارد که باعث می‌شود حوصله هیچ کس سر نرود. شاید تهران شهر تاریخی عنوان نشود اما بازدید از آن قطعا می‌تواند متفاوت و منحصربه‌فرد باشد پس با استفاده از راهنمای سفر به تهران چمدونم، از جای جای آن دیدن کنید.

شهر تهران

چطور به تهران سفر کنیم؟

سفر به شهر تهران از آن دسته سفرهای راحت است چراکه شما می‌توانید با استفاده از تمام خطوط حمل و نقل چون هواپیما، قطار، اتوبوس و ماشین شخصی  به هر نقطه از شهر تهران سفر داشته باشید. همچنین وجود دو فرودگاه که یکی برای سفرهای داخلی و دیگری برای سفرهای خارجی درنظر گرفته شده است کار را برای مسافران اقصی‌نقاط جهان راحت کرده است. همچنین وجود ۴ ترمینال اتوبوسرانی در شهر تهران یکی در غرب (آزادی)، یکی شرق (تهرانپارس)، جنوب و دیگری آرژانتین (بیهقی)، دسترسی را برای تمام مسافران ایران راحت می‌کند. لازم به ذکر است که بسیاری از شهرهای ایران از خطوط ریلی برخوردارند به همین دلیل شما می‌توانید با استفاده از قطار به شهر تهران سفر کنید. ایستگاه قطار شهر تهران نیز در میدان راه‌آهن یعنی جنوب شهر قرار دارد.

جاهای دیدنی و سوغات تهران

شاید تهران زیباترین و قدیمی‌ترین شهر ایران نباشد با اینحال توریست‌ها و مسافران زیادی را سمت خود جذب می‌کند. تهران به شهر کاخ‌ها شهرت دارد به همین دلیل می‌تواند جذابیت خاصی نزد مسافرانش داشته باشد. کاخ‌های این شهر همگی به دوران قاجار و پهلوی مربوط می‌شوند و تاریخ دوستان را جذب می‌کنند. اگر شما هم از علاقه‌مندان به تاریخ هستید و بازدید از خانه‌های قدیمی روحتان را آرام می‌کند پیشنهاد می‌کنیم در ابتدای بازدید از شهر تهران، سری به کاخ گلستان بزنید. مجموعه کاخ گلستان محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین بناهای کهن و دویست ساله ایران است.

در این کاخ شاهانی چون آغامحمدخان قاجار، فتحعلیشاه قاجار، ناصرالدین شاه قاجار و مظفرالدین شاه قاجار زندگی کردند. کاخ گلستان با داشتن کاخ‌ها و موزه‌های متفاوت از محبوب‌ترین و دیدنی‌ترین بناهای تاریخی شهر تهران شناخته می‌شود. مجموعه کاخ گلستان سمت بازار تهران یعنی ایستگاه پانزده خرداد قرار دارد و دسترسی را از طریق خطوط مترو برای بازدیدکنندگانش راحت کرده است. در همان حوالی که هستید سری به بازار بزرگ بزنید. شاید بازار بزرگ تهران ساخت آن چنانی نداشته باشد اما به دلیل نزدیکی با کاخ گلستان و داشتن مسیرهای پرپیچ و خم و دالان‌ها و راسته‌ها، می‌تواند مقصد گردشگری جذابی باشد. خصوصا راسته فرش فروشان که بازدید از آن به همه پیشنهاد می‌شود.

تهران بزرگ

تهران من

بازدید از برج زیبای آزادی، برجی که نماد تهران است و با داشتن جاذبه‌های تفریحی که در اطراف دارد از مهم‌ترین دیدنی‌های شهر تهران شناخته می‌شود. این برج به مناسبت بزرگداشت جشن های ۲۵۰۰ ساله در شهر تهران بنا شد. معماری زیبای برج نیز برای هر فردی جذاب است و موزه ای که در زیر آن قرار دارد می تواند برای علاقه مندانش دیدنی و سرگرم کننده باشد.

تهران

عمارت مسعودیه عمارتی است که عجیب دلتان را می‌برد. بنایی جذاب در بهارستان تهران که به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده و به دستور مسعود میرزا حاکم اصفهان در سال ۱۲۹۵ بنا شده است. می‌توان گفت این عمارت از مهم‌ترین و جذاب‌ترین دیدنیهای شهر تهران است و مخاطبان زیادی دارد. پس حتما در محدوده بهارستان گردش کرده و بازدید از مسعودیه را در اولویت قرار  دهید.

به مجموعه تاریخی سعدآباد سر بزنید چرا که این مجموعه از زیباترین دیدنی‌های تهران است و ساختارش به دوران قاجار و پهلوی باز می‌گردد. این مجموعه با داشتن ۱۸ کاخ بزرگ و کوچک در دره دربند یعنی شمالی‌ترین و خوش آب ‌و هواترین منطقه تهران، یکی از بزرگترین و البته مهم‌ترین مجموعه موزه‌های ایران و شهر تهران شناخته می‌شود. در سعدآباد آثاری از هنر ملت‌های مختلف جهان به نمایش گذاشته شده است به همین دلیل بازدید از این مجموعه به علاقه‌مندان به تاریخ و موزه‌گردی به شدت پیشنهاد می‌شود.

قصر محمدرضاشاه و خانواده آن نیز در مجموعه کاخ نیاوران قرار دارد. قصر که در باغی خیره کننده قرار گرفته و چشم هر گردشگری را خیره می‌کند. کاخ موزه نیاوران از جذاب‌ترین دیدنیهای شهر تهران است و بازدید از آن نه تنها به مسافران شهر بلکه به ساکنان نیز پیشنهاد می‌شود.

استان تهران
موزه‌های شهر تهران هم یکی دوتا نیستند. این کلان شهر مملو از موزه‌هایی است که هر کدام از آن موزه‌ها از جذابیت خاص خود برخوردار بوده و اکثرا در بافت تاریخی شهر قرار دارند. اصلا در بافت تاریخی شهر تهران امکان ندارد چشمتان  سردرباغ ملی با آن کلاه فرنگی خیره‌کننده‌اش ندیده و جلب نشده باشد. سردرباغ ملی در سال‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ به دستور رضاشاه ساخته و امروزه به عنوان نماد شهر تهران نیز شناخته می‌شود. موزه پست و تلگراف نیز در این مکان قرار دارد که بازدید از آن می‌تواند برای مخاطبانش جذاب و سرگرم کننده باشد.

از دیگر بناهای مهم و تاریخی شهر تهران می‌توان به موزه ایران باستان، کتابخانه ملی، موزه ملی ایرانف ساختمان وزارت خارجه، موزه آبگینه و سفالینه، موزه فرش و موزه تماشاگه زمان اشاره کرد.
همچنین بام تهران، برج میلاد، پارک ژوراسیک، پل طبیعت و انواع باغ‌ها و بوستان‌های شهر تهران می‌توانند مقاصد گردشگری شما در این کلانشهر باشند. از بوستان‌های معروف و محبوب شهر می‌توان به بوستان آب و آتش، بوستان طالقانی، باغ فردوس، بوستان ملت، بوستان نهج البلاغه و … اشاره کرد.

برای تهیه سوغاتی از شهر تهران می‌توانید به خیابان ولیعصر، ویلا (نجات‌الهی)، امام خمینی، بازار تهران، بازار صنایع دستی عودلاجان و بازار تجریش مراجعه کرده و سوغاتی‌هایی چون کارهای خراطی با چوب، انواع جواهرات، کیف و کفش چرمی، زیورآلات مدرن با سنگ‌های مصنوعی، کیف‌های دست‌سوز و … خریداری کنید.

تهران

اقامت در تهران

شهر تهران تمام سلیقه‌ها را بابت اقامت پوشش می‌دهد پس اگر در این شهر قوم و خویشی ندارید اصلا نگران نباشید چراکه در این شهر انواع و اقسام هتل‌های لوکس تا درجات پایین‌تر و مسافرخانه‌ها، آماده میزبانی از شما میهمانان گرامی هستند. اگر شما هم مانند بقیه طرفداران چمدونم به اقامت در خانه‌های تاریخی و اقامتگاه‌ها علاقه‌مندید، باید بدانید که شهر تهران از این قاعده مستثنی نبوده و با داشتن خانه‌های زیبا و جذاب قدیمی در محله‌های تاریخی و بومی، آماده خدمات رسانی به شماست. یکی از زیباترین و معروف‌ترین هاستل‌های شهر کوژین نام دارد.

هاستل کوژین با داشتن اتاق‌های دربست یا به صورت دورمتوری، بی‌شک از پرطرفدارترین‌های شهر تهران شناخته می‌شود. البته هاستل پارادیزو، آرین و ملیچ نیز زیباترین‌های شهر هستند و برای اقامت مسافران خارجی که به ماجراجویی علاقه دارند، بهترین محسوب می‌شوند. شما هم با نصب اپلیکیشن یا مراجعه به سایت چمدونم، از اقامتگاه‌های سراسر ایران بازدید کرده و در زمان مناسب، اقامتگاه مورد نظرتان را رزرو کنید.