اگر شما هم جز آن دسته از طبیعت‌گردانی هستید که تا نام شمال کشور می‌افتد هوس تالاب و جنگل و مناطق بکر و رویایی می‌کنند بد نیست شهر صومعه‌سرا را در خاطرتان ثبت کنید. صومعه‌سرا شهری زیبا و سبز که غرب شهرستان رشت و نزدیک به ۱۲ کیلومتری فومن قرار گرفته و به بهشت کوچک ایران شهرت دارد. استان گیلان به تنهایی لقب عروس طبیعت را دارد و شهرهای آن هرکدام بهشت کوچکی در این خطه سبزرنگ هستند. صومعه‌سرا این بهشت کوچک گیلانی با داشتن طبیعت بکر و مسحور کننده همراه با جاذبه‌های منحصربه‌فرد و جذاب، دنیایی متفاوت برای مسافرانش ترسیم می‌کند.

اگر کوله‌بار بستید و آماده سفر به این شهر هستید، راهنمای سفر به صومعه‌سرا چمدونم با داشتن اطلاعات مهم و کاربردی قطعا سفر شما را راحت‌تر می‌کند. مطمئنا شما زمان مشخصی را برای گشت و گذار و سفرتان انتخاب کرده‌اید که برنامه‌ریزی و دانستن نکات و جاذبه‌های شهر سفرتان را دلچسب‌تر می‌کند. پس تا انتهای این بلاگ مارا همراهی کنید.

صومعه سرا در گیلان

 

چطور به صومعه‌سرا سفر کنیم؟

از تهران تا صومعه‌سرا حدود ۳۵۴ کیلومتر راه است که شما می‌توانید با استفاده از خودرو شخصی وارد جاده رشت آستارا شده و بعد از پشت‌سر گذاشتن بازار جمعه به شهر صومعه سرا برسید. همچنین اتوبوس‌های مسافربری موجود در پایانه‌ها همه روزه و در هر ساعت به این شهر حرکت دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.
متاسفانه این شهر فرودگاه ندارد و باید برای داشتن سفری راحت و کوتاه با هواپیما به شهر رشت رفته و با استفاده از تاکسی‌های موجود در فرودگاه به صومعه سرا برسید.

دیدنیهای صومعه‌سرا

جاهای دیدنی گیلان زیاد است و شهر صومعه‌سرا هم، دیدنیهای بکر استان را در دل خود پنهان دارد. شاید این شهر دریا نداشته باشد اما تا دلتان بخواهد جاذبه‌های طبیعی رویایی دارد که فکر و خیال آبتنی در دریای خزر را از سرتان می‌پراند.
تالاب‌های دستنخورده این شهر چون تالاب انزلی شهرت ندارند اما به اندازه‌ای زیبا و رویایی هستند که مستتان می‌کنند. تالاب‌هایی که حاشیه جنوبی تالاب انزلی قرار گرفته و هرساله از پرندگان مهاجر بسیاری میزبانی می‌کنند. یکی از تالاب‌های زیبای صومعه‌سرا تالاب سیاه درویشان است که این تالاب در روستایی هم‌نام خودش قرار دارد. در این تالاب گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری بسیاری وجود دارد که می‌تواند برای علاقه‌مندانش جذاب باشد. بهترین زمان بازدید از این تالاب فصل بهار و تابستان است زیرا در این زمان گل‌های مردابی چشم شما را نوازش می‌کنند.
برای دسترسی به این تالاب، زمانیکه از مرکز شهرستان صومعه سرا به سمت صوفیان ده رفتید، در مسیرتان درخت های صنوبر بسیاری خواهید دید که مسیر را بسیار جذاب‌تر کرده‌اند. بعد از عبور از پل رودخانه در ۵ کیلومتری روستای سیاه‌درویشان می‌توانید با قایق  وارد تالاب شوید.

شهر صومعه سرا

تالاب سیاه کشیم از دیگر تالاب‌های زیبای صومعه‌سرا که نامش را از پرنده‌ای به نام کشیم که هر ساله به این تالاب مهاجرت می‌کند گرفته است. این تالاب هم به دلیل داشتن تنوع گیاهی و جانوری جز مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست بوده و محل مناسبی برای تولید مثل پرستوهای دریایی شناخته شده است.
نرگستان و هندوخاله نیز از دیگر تالاب‌های زیبا و بکر شهر صومعه‌سرا هستند و گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کنند. با اینکه هر فصل زیبایی خودش را دارد اما اگر علاقه‌مند به تالاب نگاری هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم در فصل زمستان و ماه بهمن به صومعه‌سرا سفر کنید چرا که در این ماه تالاب‌های شهر مملو از مهاجرت پرندگان می‌شود که به دلیل سرمای سیبری از شمال روسیه به این تالاب‌ها کوچ می‌کنند. پرندگانی چون عروس غاز، مرغابی و غاز پاکوتاه که در این ماه شروع به آشیانه سازی می‌کنند.

گیلان

یکی از هیجان‌انگیزترین تفریحات در شهرهای شمالی، گشت و گذار در بازارهای هفتگی و محلی آن است. بازارهای خوشرنگ و لعابی که بوی مواد غذایی و خوراکی‌های حالتان را خوب می‌کند. بازارهای پرسروصدا، بوی ماهی‌هایی که تازه از دریا صید شدند، عطر ترشی‌های خوشمزه و بوی سبزی‌های تازه که به مشامتان می‌رسد قطعا می‌تواند بهترین ترکیب دنیا باشد بویژه زمانیکه ببینید خانم‌های گیلکی با لباس‌های رنگارنگ و آن لهجه شیرین در حال فروش آنها هستند.

پس در سفرتان به شهر صومعه‌سرا، یکشنبه بازار را فراموش نکنید. بازاری که هم خرید می‌کنید هم از گفتگوی مردمان محلی که برای مصرف روزانه یا فروش اجناسشان راهی بازار می‌شوند لذت می‌برید. از دیگر بازارهای هفتگی صومعه‌سرا می‌توان به دوشنبه بازار در ضیابر و گوراب زرمیخ، چهارشنبه بازار در کسما و پنجشنبه بازار در طاهر گوراب و تولم شهر اشاره کرد البته ناگفته نماند که این بازارها مانند یکشنبه بازار رونقی ندارند.

شهر صومعه سرا

به دهستان تنیان بروید. دهستانی خوش آب و هوا که به دلیل محصور شدن توسط کوهستان، طبیعتی رویایی و چشم‌اندازی خیره کننده پدید آورده است. تنیان در واقع ییلاقی در صومعه‌سراست که با داشتن چشمه‌ها، رودخانه‌ها و روستاهای بکر و دیدنی از زیباترین‌های شهر شناخته شده و طبیعت دوستان و ماجراجویان بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. قرق محله، نارنج پره، لیلکه پشته، سیاه خانی، شانده، لاربسر و خون آبکش، تازه آباد، رشته پلنگان و گیل محله همگی از روستاهای تنیان هستند و هرکدام از آنها زیبایی‌های منحصربه‌فردی دارند.
دهستان تنیان در ۲۰ کیلومتری صومعه‌سرا و در بخش میرزا کوچک گوراب زرمیخ قرار دارد.

صومعه سرا گیلان

اگر به دنبال آثار تاریخی هستید باید سراغ هفت دغنان را بگیرید. هفت دغنان که با نام کسگر نیز شناخته می‌شود منطقه‌ای پر از راز و معما که روزگارانی از آبادی و رونق برخوردار بوده و امروزه به شهری قدیمی و تاریخی تبدیل گشته است. قدمت هفت دغنان به ۱۲۰۰ سال پیش می‌رسد و از جاذبه‌های تاریخی شهر شناخته می‌شود.این محوطه مناسب برای علاقه‌مندان به جاذبه‌های تاریخی است.

باغ‌های چای و مزارع توتونصومعه‌سرا نیز از زیباترین‌ها و دیدنی‌ترین‌ها هستند و افراد زیادی برای عکاسی خصوصا قبل از غروب آفتاب برای بازدید به آنجا مراجعه می‌کنند.
روستای صوفیان ده، تالاب گل لاله، بندر پیر بازار، غار خونابکش، پل گازروبار، پل مُرغانه پُرد، پل خشتی گوراب تولم، روستای لیفشاگرد و تالاب آن، روستای نوخاله، منطقه ساحلی تالابی باقلاکش، پارک جنگلی سیاه کوه و تپه ییلاقی پیرسرا هم از جاهای دیدنی صومعه‌سرا هستند و باید در لیست گردشگری شما قرار بگیرند.

صومعه سرا

اقامت در صومعه‌سرا

بی شک یکی از بهترین نوع اقامت در شهرهای گیلانی، اقامت در خانه‌های سنتی و اقامتگاه‌های بومگردی است. شما در این سفر باید زندگی در صومعه‌سرا را تجربه کنید پس پیشنهاد چمدونم به شما انتخاب یکی از اقامتگاه‌های بومگردی شهر است که بتواند زندگی گیلانی را القا کند. اجاره سوئیت ارزان در صومعه‌سرا نیز برای آن دسته از دوستانی که به دنبال سفرهای باصرفه هستند بسیار مناسب است. در کل ما به شما پیشنهاد می‌کنیم اپلیکیشن چمدونم را نصب کرده و با بازدید از انواع خانه‌ها و اقامتگاه‌های موجود در صومعه‌سرا، مورد دلخواهتان را ثبت و رزرو کنید.