از شهرهای استان مازندران که هم مهم است هم دیدنی می‌توان به آمل آن اشاره کرد. آمل از قدیمی‌ترین شهرهای ایران شناخته می‌شود همچنین از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های اقوام پیشین نیز به شمار می‌آید. آمل قطب صنعت و فرهنگی استان مازندران است. شهری که به پایتخت برنج ایران شهرت داشته و در لیست مهم‌ترین شهرهای کشاورزی و گردشگری نیز قرار دارد.
اگر بخواهیم در رابطه با شهر آمل توضیح کاملی بدهیم باید بگوییم که قدمت این شهر مازندرانی به قبل از اسلام باز می‌گردد؛ به زمان مادها که در تاریخ نوشتاری گفته شده است زمانی این شهر پایتخت رسمی اشکانیان بوده و شاه‌های دوران صفویه به آن علاقه بسیاری داشته‌اند به گونه‌ای که بدان پایتخت دنیای مسکون را دادند.

آمل مازندران

شهر آمل از سمت شمال به محمودآباد، از شمال شرقی به بابلسر، از شرق به بابل و از غرب به شهرستان نور محدود می‌شود. همچنین این شهر قدیمی جاذبه‌های گردشگری، غذاهای محلی و سوغات بی‌نظیری دارد که می‌تواند برای مسافران و گردشگرانش جذاب و سرگرم کننده باشد. اگر قصد سفر دارید، راهنمای سفر به آمل چمدونم را مطالعه کرده و با آشنایی بیشتر پا به زیبایی‌های آن بگذارید.

چطور به آمل سفر کنیم؟

آمل حدود ۱۸۵ کیلومتر از تهران فاصله دارد. شما می‌توانید با خودرو شخصی یا با استفاده از اتوبوس‌های مسافربری در ترمینال‌ها، از مسیر جاده هراز به شهر آمل سفر کنید. این شهر راه‌آهن و فرودگاه ندارد و بهترین راه استفاده از خودروی شخصی که شما را تا ۳ ساعت به مقصد می‌رساند.

جاهای دیدنی آمل

آمل از زیباترین شهرهای استان مازندران است و به همین دلیل جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری دارد که می‌تواند برای ماجراجویان جذاب باشد. جنگل رویایی الیمستان مهم‌ترین جاذبه سبز در شهر آمل است. الیمستان، بهشتی در ۲۰ کیلومتری جاده هراز از آمل که به دلیل داشتن گیاهان الیما که تنها در فصل اردیبهشت در این منطقه رشد می‌کند به الیمستان شهرت پیدا کرده است.

الیمستان از مناطق زیبا و توریستی ایران است و سالانه تورهای زیادی برای تفریح و سفر به آنجا مراجعه می‌کنند. طبیعت بکر و زیبای جنگل و مراتع سبز آن توصیف نشدنی هستند به گونه‌ای که عکاسان داخلی و خارجی بسیاری برای عکاسی چند روزی اقامت در جنگل الیمستان را تجربه می‌کنند. آب آشامیدنی در جنگل از چشمه تامین می‌شود و لبنیات و عسل، محصولاتی هستند که به عنوان سوغات در الیسمتان به فروش می‌رسند. اگر تصمیم داشتید چند روزی در همین نزدیکی‌ها استراحت کنید با اجاره ویلا در جنگل الیمستان تجربه‌ای منحصربه‌فرد و آرام کسب کنید.

آمل مازندران
جدا از جنگل الیمستان جاذبه عجیبی وجود دارد بسیار جالب و دیدنی به نام پای نقش رستم، که کوهنوردان بسیاری برای بازدید از آن راهی قله الیمستان می‌شوند. به گونه‌ای که با نزدیک شدن به قله جای دو شهاب سنگ بزرگ مشاهده می‌شود که حفره‌هایی به عمق ۱۰ متر ایجاد کرده‌اند. حفره‌هایی که بومیان هم داستان جالبی برای آن دارند؛ آنها معتقدند که گودال‌ها جای زانوان رستم است زمانیکه در این منطقه زانو زده و از آب دریا نوشیده.
دورنمای بی‌نظیر قله دماوند، مناظر زیبای جنگلی با دشت‌ها دست در دست یکدیگر داده و این منطقه را به مکانی خیره کننده و جذاب تبدیل کرده است. پس با همراهی تور جنگل الیمستان از این منطقه بازدید کنید و نهایت لذت را ببرید.

شهر آمل

دریاچه دوخواهران آمل از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی شهر است. اگر نمی‌دانید دریاچه دوخواهران کجاست، باید از جاده هراز به سمت آمل حرکت کنید و بعد از گذراندن دو سوم از جاده، به دوراهی پنجاب برسید.  سپس از چند آبادی به نام‌های پنجاب، سوا، شیخ محله، کلری و دیوران عبور کرده و به آبادی بزرگ نمارستاق که کنار رودخانه خروشانی که از کوه‌های ناظر و شکر سرچشمه می‌گیرد خواهید رسید. از پل روی رودخانه عبور کنید و در مسیر پاکوب قرار بگیرید و به سمت غرب به مسیر خود ادامه دهید. پس از یک ساعت پیاده‌روی به دشتی وسیع به نام دریوک خواهید رسید. دشت را رد کرده و وارد دره کوچکی در پای قلل لهرا شوید.

مازندران
مسیر را با آن پیچ و خم‌ها  بر گردنه لهراکه نزدیک به ۳ ساعت کوهپیمایی نیاز دارد ادامه دهید. سپس مقابل چشمانتان منظره‌ای باشکوه از صخره دوخواهرون و چپکرو ظاهر می‌شود. باید ادامه دهید و از گردنه به سمت پایین سرازیر شوید و خودتان را به کف دره برسانید. اینجاست که هوای دلنشین شما را مست می‌کند. اگر خسته‌اید کمپ کنید و برای روز بعد به مسیر ادامه دهید در غیر این‌صورت حدود یک ساعتی زمان نیاز دارید تا به سمت غرب مسیر را ادامه دهید.

دوخواهران

زمانیکه درست مقابل قله‌های دوخواهرون قرار گرفتید رو به جنوب و به سوی قله از تپه‌های ماهور حرکت کنید. بعد از کوهنوردی است که به دریاچه زیبای آن با رنگ فیروزه‌ای می‌رسید. دریاچه‌ای آرام در ارتفاع ۳۸۸۰ متری که از نور خورشید هم پنهان شده و علاقه‌مندانش را در آغوش می‌گیرد. آب دریاچه از ذوب شدن برف‌هایی است که از بالای کوه به سمت پایین سرازیر می‌شوند. آبی بسیار سرد که عمق چندانی هم ندارد. با دیدن فضا و برکه‌ی دیگری که در نزدیکی دریاچه قرار دارد حال دلتان خوب می‌شود و آن زمان است که بعد از عکاسی و استراحت، باید برای اتراق کردن محل اردو در کنار رودخانه سه‌سنگ را پیش بگیرید.

بهترین زمان برای سفر و بازدید از دریاچه دو خواهران آمل، خرداد ماه است چراکه در این ماه هوا رو به گرمی است و سردی منطقه ناراحتتان نمی‌کند.

آمل

یکی از جاذبه‌های تاریخی شهر یعنی برج هشتل را معرفی می‌کنیم. برج هشتل مجموعه عظیم پنج برج آرامگاهی در ۵ کیلومتری شرق آمل است و به دلیل شکل ظاهری که در حالت مثلت کنار هم چیده شده‌اند از خاص‌ترین مکان‌های تاریخی شهر آمل شناخته می‌شود. بزرگترین برج این مجموعه مربوط به یکی از سرداران میرقوام الدین مرعشی،  سر سلسله مرعشیان است.

شهرت این سردار نیز به دلیل مقاوتی است که در زمان حمله تیمور از خود نشان داد. بنای اصلی بقعه چهار ضلع دارد و مسجدی به آن متصل است. همچنین بنای اصلی از داخل چهارگوشه دارد که در هریک از اضلاع آن یک طاقنمای بلند قرار دارد. با چهار گوشواره گود، چهار ضلعی تبدیل به دایره کامل شده و بر روی این دایره گنبدی بلند نوک تیز قرار گرفته است. گنبد بنا از خارج از نوع گنبدهای زاویه‌دار مخروطی است و سه گنبد دیگر در گورستان به بقعه متصل هستند.
برج هشتل با شماره ۹۳۵۱ و در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

استان مازندران

آتشکده آمل نیز یادگار از دوران ساسانیان است و در شهر آمل قرار دارد.  آمل قدیم که قسمت ساسانی منطقه به عوام کوی شهرت داشته، در زمان ساسانیان همراه با بازار آمل قرار داشت که آن زمان بازار به همراه دژ ساسانی و آتشکده بنا شد که از این سه مورد آتشکده و بازار باستانی آمل به جا مانده و دژ ساسانی بر اثر هجوم اعراب به کلی نابود شد. برای بازدید از این منطقه باید به استان مازندران، شهر آمل و محله پایین بازار آن مراجعه کنید.

آز آبشارهای دیدنی در آمل مازندران می‌توان به آبشار ناندل اشاره کرد. آبشار ناندل آمل، پایین دست پل فلزی واقع شده و از روی صخره‌ای بلند به پایین می‌ریزد. این آبشار در روستای ناندل که هم نام خودش است قرار دارد بنابراین برای دسترسی به آبشار ناندل باید به جاده هراز بین تونل‌های شماره ۷ و ۸ بروید. سپس مابین این تونل ها،  مسیری در سمت غرب قرار دارد که به روستاهای حاجی‌دلا، میان‌ده، رزن، کرف و در آخر به ناندل منتهی می‌شود.
اگر طبیعت‌گرد هستید از این روستا و آبشار ناندل آن بازدید کنید.

شهر آمل

بازدید از بزرگترین آبشار زمینی ایران را فراموش نکنید. نمارستاق بهشت مازندران است و دشت دریوک و آبشار آن نیز در همین بهشت قرار دارند. دشت و آبشار دریوک که آبشار با نام کوهره نیز شناخته می‌شود، در قلب منطقه البرز مرکزی قرار دارند. برای رسیدن به این زیبایی از هراز به سمت آمل حرکت کرده و با پشت سرگذاشتن دوسوم از جاده هراز، به دوراهی پنجاب برسید.

سپس با گذراندن چند آبادی به روستای بزرگ نمارستاق خواهید رسید و بعد از ۱ ساعت پیاده‌روی به دشت دریوک و سپس به آبشار دریوک یا آبشار کوهره خواهید رسید. دشت وسیع دریوک با آن آبشار بلند و کشیده و البته سنگلاخی، بلندترین آبشار زمینی ایران شناخته می‌شود و طبیعت زیبا و منحصربه‌فرد آن گردشگران و ماجراجویان بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. جدا از آبشار دریوک و کوهره دریوک، چشمه‌های آب معدنی و دشت‌های منطقه نیز از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی نمارستاق شناخته می‌شوند.

مازندران

آبشار پرده آمل نیز، از جلوه‌های طبیعی و زیبای مازندران است که هم مورد توجه کوهنوردان و علاقه‌مندان به طبیعت قرار گرفته هم کنار روستا و رودخانه زیبای پردمه در ۷۰ کیلومتری جنوب آمل واقع شده است. رودخانه فصلی پردمه نیز با داشتن طولی به اندازه ۱۸ کیلومتر از دامنه‌ کوه‌های سرخره و بوم سرچشمه گرفته و پس از گذراندن روستای پردمه و آبشار آن به رودخانه شیرکلا می‌ریزد.

روستای پردمه حدود ۱۵ کیلومتر از روستای یابجان فاصله دارد. این روستا جز روستاهای منطقه لاریجان شناخته می‌شود و لاریجان نیز به دلیل ییلاقی بودن، انتخاب اکثر مسافران در فصل تابستان شناخته می‌شود. وجود آبشارهای منطقه چون آبشار یخی نوا نیز جذابیت سفر و بازدید به این منطقه را افزایش داده است. دیدن این آبشارها، بهانه‌ای برای سفر و بازدید از این مناطق کمتر شناخته شده مازندران است پس اگر علاقه به طبیعت‌گردی دارید حتما از این آبشار و روستای آن دیدن کنید.

آمل

از دیگر جاذبه‌های دیدنی شهر آمل می‌توانیم به آبشار لاکوه، غار گل زرد، پل دوازده چشمه، پل معلق و موزه تاریخ آمل اشاره کنیم.

اقامت در آمل

آمل برخلاف سایر شهرهای مازندران و استان گیلان، اقامتگاه سنتی آنچنانی ندارد اما تا دلتان بخواهد ویلا و سوئیت دارد که می‌تواند سفرتان به این شهر را دلنشین کند. اجاره ویلا در آمل یکی از پرطرفدارهاست و معمولا مسافران و گردشگران شهر، ویلاها را برای اقامت خود انتخاب می‌کنند. اجاره سوئیت در آمل نیز مناسب برای مسافرانی که دوستانه و با هزینه کم تصمیم به سفر دارند. در هر صورت شما می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن چمدونم انواع ویلا و سوئیت آماده رزرو در شهر را مشاهده کرده و مراحل لازم جه رزرو نهایی را براحتی انجام دهید.