مسیر البرز را که پیش بگیرید به شهری شگفت‌انگیز خواهید رسید که با آن طبیعت خفته و بکرش، به عروس گیلان شهرت دارد. لاهیجان از جذاب‌ترین شهرهای شمالی ایران که با داشتن جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوان، انتخاب اکثر گردشگران است  و سالانه از مسافران  بسیاری میزبانی می‌کند. لاهیجان شهر چای و ابریشم است. شهری که شیطان کوه زیبا و بام سبز جذاب آن، از مهم‌ترین مکان‌های گردشگری شهر شناخته می‌شوند. نفس کشیدن در شهری که بوی عطر چای مستتان می‌کند درست همان زمان که چای قند پهلو اصیل لاهیجانی در دستان خود دارید، لذتی دارد که باید چشیده شود.

تله‌کابین و استخر معروف آن نیز، محلی تفریحی در شهر هستند و مسافران بسیاری را جذب می‌کنند. همچنین این شهر گیلانی به دلیل نزدیکی با لنگرود، مقصد مناسبی برای سفر شناخته شده است چرا که جاهای دیدنی لاهیجان و لنگرود دست در دست یکدیگر داده و علاقه‌مندان بسیاری را هر ساله جذب می‌کنند. شهر لاهیجان در شرق سپیدرود و شمال دیلمان قرار دارد. همچنین این شهر از شمال به دریای خزر، شرق به لنگرود، جنوب غرب به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه محدود می‌شود.

 لاهیجان بر خلاف دیگر شهرهای شمالی که تنها برای لذت بردن از طبیعت بکر میهان دارند، جاذبه‌های تاریخی با پیشینه‌های غنی هم دارد که به همین دلیل، علاقه‌مندان به تاریخ هم جذب آن می‌شوند. پس می‌توان گفت جاهای دیدنی لاهیجان تنها طبیعت بکر آن نیستند و مکان‌های تاریخی شهر نیز حرف‌هایی برای زدن دارند. با اینکه فاصله لاهیجان تا دریا زیاد نیست اما وجود استخر لاهیجان، نیاز از دریا را کم کرده و مسافران را سرگرم می‌کند.
لاهیجان عروس گیلان است و زیبایی‌های فراوانی دارد. پس برای آشنایی بیشتر با این شهر، راهنمای سفر به لاهیجان چمدونم را تا انتها مطالعه کنید.

لاهیجان

چطور به لاهیجان سفر کنیم؟

برای سفر به شهر لاهیجان از وسایل نقلیه چون ماشین شخصی و اتوبوس می‌توانید استفاده کنید. مسیر جاده تهران به لاهیجان بسیار راحت و هموار است و با ماشین شخصی تنها بین ۴ تا ۵ ساعت رانندگی نیاز خواهید داشت. رانندگی در مسیر جاده‌ای تهران به لاهیجان زیبا و سرسبز است و خسته‌تان نمی‌کند. اگر هم دوست دارید سفری کوتاه  به شهر لاهیجان داشته باشید می‌توانید با استفاده از هواپیما به رشت سفر کرده و سپس با تاکسی خودتان را به لاهیجان که تنها ۴۵ کیلومتر با فرودگاه رشت فاصله دارد، برسانید.

جاهای دیدنی

زمانیکه در این شهر هستید، باید از تمام لحظه‌ها نهایت لذت را ببرید چرا که شهر لاهیجان توسط کوه‌ها احاطه شده و به همین دلیل فضایی سبز و رویایی پدید آورده است. مطمئنا در هر نقطه‌ای از شهر که باشید، کوه‌ها مقابل چشمان شما ظاهر می‌شوند. حتی ساختمان‌های بلند شهر، زیبایی‌های سبز و باغ‌های چای و همچنین کوه و درختان بلند را از نظرها پنهان نکرده‌اند.

از جاهای دیدنی لاهیجان ابتدا به سراغ شیطان‌کوه، آبشار و استخر لاهیجان که در یک مکان قرار دارند بروید و برای قدم زدن و گشت و گذار در مسیرهایی سبز و دل‌انگیز آماده باشید. اطراف استخر مناسب برای قدم زدن، پیک نیک، ورزش و تفریح است پس می‌توانید چند ساعتی وقت بگذرانید و از فضا لذت ببرید. از هر سمت استخر لاهیجان می‌توانید قامت استوار شیطان کوه را ببینید. بالای شیطان کوه نیز آبشار آن قرار دارد و نوشته‌ی بزرگی از لاهیجان که می‌تواند مسیر فوق‌العاده‌ای جهت تفریح شما باشد. اگر به دنبال هیجان بیشتر هستید می‌توانید از مسیر آبشار تا استخر را توسط زیپ‌لاین ۱۰۵۰ متری طی کنید.

لاهیجان گیلان

می‌توان گفت زیباترین جاذبه طبیعی شهر  تالاب سوستان آن است. تالاب سوستان در بهار درست همانند تکه‌ای از بهشت می‌ماند و هر گردشگر و ماجراجویی را به تحسین وا می‌دارد. تالاب سوستان در پاییز هم زیبایی‌هایی دارد که مختص خودش است و هیچ جای دیگر ایران یافت نمی‌شود. درست همان زمان که رنگ‌های گرم با یکدیگر ترکیب می‌شوند و عکاسان بسیاری برای ثبت تصاویر زیبا در منطقه اتراق می‌کنند. همچنین این جاذبه طبیعی زیبا، در پاییز و زمستان، سرشار از آب شیرین می‌شود.

داخل و اطراف تالاب را درختان و گیاهان مردابی، همینطور نیزارها محصور کرده‌اند که این موارد نیز، بر جذابیت تالاب سوستان لاهیجان بسیار افزوده است. تالاب سوستان به دلیل داشتن آب و هوای مناسب و پوشش مناسب گیاهی، زیستگاه پرندگان و آبزیان است. مسیر دسترسی بی‌نظیر آن همراه با چشم‎‌اندازهای محصور کننده به مکان‌های بکر و دستنخورده و همینطور دسترسی راحت به تالاب نیز باعث شده است تا طبیعت دوستان بسیاری برای بازدید به آن مراجعه کنند.

شهر لاهیجان

اگر به تاریخ علاقه دارید حتما از مسجد اکبریه شهر  بازدید کنید. مسجد اکبریه بنایی تاریخی و از جاهای دیدنی لاهیجان است و به عنوان یکی از میراث ارزشمند کشور نیز شناخته می‌شود. سنگ نبشته‌ای از جنس مرمر داخل بنا وجود دارد که تاریخ ساخت آن را به سال ۱۲۳۹ نسبت می‌دهد. معماری و تزئینات صورت گرفته در مسجد اکبریه هم بسیار زیبا و دیدنی است و بنا به دلایلی که در زمان ساخت، اجرای بنا نیمه تمام باقی ماند امروزه به دو بخش مسجد نو  مسجد کهنه تبدیل شده که توسط یک در به یکدیگر مرتبط هستند.

آرامگاه کاشف السلطنه، پدر چای ایران را ببینید. این آرامگاه، موزه چای لاهیجان نیز شناخته می‌شود  اما گردشگران در گذشته به عنوان مقبره کاشف‌السلطنه از آن بازدید می‌کردند سپس از سال ۱۳۷۵ به مکان کنونی عنوان موزه چای ایران را دادند.
موزه چای از یک سالن اصلی دو طبقه، یک برج و دو فضای اداری شمالی و جنوبی برخوردار است که در طبقه همکف آن، اسناد و مدارک مرحوم کاشف‌السلطنه و ابزار مربوط به چای و نوشیدن آن قرار دارد.  کاشف‌السلطنه اولین کسی بود که کشت چای در ایران را رواج داد به همین دلیل مرحوم را پدر چای ایران می‌نامند. اگر از طرفداران نوشیدنی چای هستید حتما در سفر به شهر لاهیجان از آرامگاه و موزه بازدید کنید.

سوار بر تله‌کابین لاهیجان شوید و شهر را زیر پایتان ببینید. تله‌کابین احرار  که به بام سبز هم شهرت دارد از مهم‌ترین جاذبه‌های تفریحی لاهیجان است و چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای از شهر سبز را مقابل چشمانتان نمایان می‌کند. وجود غرفه‌های صنایع دستی و دکه‌های خوراکی فروشی و همچنین رستوران و کافی‌شاپ در منطقه، باعث شده است تا افراد زیادی برای تفریح و گشت و گذار جذب آن شوند.

برای لمس مجدد تاریخ، از پل خشتی لاهیجان دیدن کنید. پل خشتی لاهیجان در محله‌ای به نام پرده‌سر قرار گرفته و قدمت آن به دوران حکومت کیائیان باز می‌گردد. این پل تاریخی زیبا ۱۱ متر ارتفاع دارد و از مصالحی چون آجر، آهک و ساروج ساخته شده است. همچنین پل خشتی لاهیجان ۵ چشمه معلق دارد که پیشینه آنها نیز به قرن نهم هجری باز می‌گردد. بقعه تاریخی شیخ زاهد گیلانی را ببینید. این بقعه از مهم‌ترین اماکن تاریخی شهر لاهیجان است  و در روستای شیخانه‌ور، مسیر لاهیجان به لنگرود بر دامنه کوهی سبز رنگ و مخملی قرار دارد.

شیخ زاهد گیلانی از عارفین و دراویش سرشناس و از اساتید شیخ صفی‌الدین اردبیلی است.  زیباترین قسمت بقعه گنبد هرمی شکل آن است که با کاشی‌‌هایی به رنگ زرد، آبی، سفید، سیاه و نقش و نگارهای سنتی و گلدار تزئین شده است.

لاهیجان

از دیگر جاهای دیدنی لاهیجان می‌توان به تالاب امیر کلایه آن اشاره کرد. تالاب بین‌المللی امیر کلایه که به شاله‌کل هم معروف است، در قسمت شمالی شهر قرار گرفته و با توجه به قرارگیری آن در یک کیلومتری دریا، از معدود تالاب‌های دارای آب شیرین به حساب می‌آید. لاله تالابی از گیاهان زیبای منطقه است که در این تالاب می‌روید و البته خاصیت دارویی و درمانی هم دارد. نیلوفر آبی با رنگ سفید، از دیگر زیبایی‌هایی طبیعی تالاب امیر کلایه لاهیجان است.
تالاب بین‌المللی امیر کلایه از کنار گذر چمخاله به کیاشهر نیز دسترسی دارد.

لاهیجان

و اما بازار سنتی لاهیجان که سرشار از رنگ، بو و مزه است و می‌تواند هر فرد با هر سلیقه‌ای را سر ذوق بیاورد. در سفرتان به لاهیجان حتما در بازار سنتی آن چند ساعتی وقت بگذرانید، برای خود سبزی‌های تازه و معطر، انواع زیتون و ماهی خریداری کنید و از رفت و آمد مردمان محلی با آن لهجه‌های شیرین گیلانی که برای تهیه نیازهای روزانه خود در حال خرید هستند لذت ببرید.
جاهای دیدنی لاهیجان تنها به مواردی که عنوان کردیم ختم نمی‌شود. حمام گلشن لاهیجان، مسجد جامع لاهیجان، منطقه شیخانبر و مراکز خرید متنوع شهر، از دیگر جاذبه‌های دیدنی هستند که باید در لیست گردشگری خود قرار دهید.

اقامت در لاهیجان

نگران اجاره خانه در لاهیجان باشید. این شهر توریستی خانه و اقامتگاه‌های زیادی دارد که با توجه به اندازه بودجه‌تان می‌توانید انتخاب کنید. اگر ماجراجو هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم سراغ اجاره ویلا جنگلی در لاهیجان بروید. این نوع اقامت هم منحصربه‌فرد است، هم سفرتان به این شهر را خاطره‌انگیز می‌کند. همچنین اجاره ویلا ساحلی لاهیجان از پرطرفدارهاست و هرساله بر تعداد مخاطبان آن افزوده می‌شود. در هر صورت نگرانی بابت اقامت خود نداشته باشید. کافیست با استفاده از اپلیکیشن چمدونم، نوع خانه و اقامتگاه مورد نظر در لاهیجان را انتخاب کرده و مراحل رزرو آن را انجام دهید.