منطقه حفاظت شده سیاهرود، واقع در ۳۵ کیلومتری شهرستان رودبار که از  سال ۱۳۷۸ مورد حفاظت قرار گرفته و یکی از گیاهان موجود در آن به نام سوسن چلچراغ، به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است. به دلیل وجود روستاهای بکر اطراف و قله درفک در ناحیه شمالی آن، منطقه سیاه‌رود چشم‎‌اندازهای طبیعی و زیبایی دارد و طبیعت دوستان بسیار زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی منطقه حفاظت شده سیاه‌رود می‌توان به گیاهان راش، ممرز، بلوط، افرا، انجیلی، سرخدار، گردو، گیلاس وحشی و زالزالک آن اشاره کرد. همچنین مهم‌ترین گونه‌های جانوری منطقه را مرال، شوکا، پلنگ، خرس، گراز، شغال، راسو، گربه جنگلی و پرندگانی چون دارکوب، عقاب، دلیجه و … تشکیل داده‌اند. برای آشنایی بیشتر با منطقه، این بلاگ چمدونم را تا انتها مطالعه کنید.

سیاهرود کجاست

منطقه حفاظت شده سیاهرود ۳۵ کیلومتری شمال شرقی رودبار گیلان قرار گرفته و از زیبایی‌های منطقه شناخته می‌شود. سیاهرود از شمال به حوزه آبخیز شماره ۲۲ انجیل بن و رودخانه زیبای سفید رود، از جنوب به حوزه آبخیز شماره ۲۰ شهرستان رودبار، از  غرب به رودخانه سفید رود و از شرق به مراتع زیبای دیلمان و عمارلو محدود می‌شود. سیاهرود رودبار چشم‌اندازهای بکر و. زیبایی دارد و بدون شک چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. کافیست از آن دسته علاقه‌مندان به طبیعت و طبیعت‌گردی باشید. سیاهرود با داشتن بخش‌های وسیعی از جنگل‌های هیرکانی، چشم‌اندازهای سبز و رویایی که در اکثر مواقع غرق در مه هستند را مقابل چشمان شما به نمایش می‌گذارد.

چشمه سارهای فراوان، رودخانه های خروشان، کوه های سر به فلک کشیده و دشت هایی سبز و وسیع در کنار جنگل‌های هیرکانی، سیاهرود را به یکی از زیباترین مناطق استان گیلان تبدیل کرده است. قطعا قدم زدن میان جنگل‌های بسیار زیبا و ارزشمند هیرکانی و عکاسی از چشم اندازهای حیرت‌انگیز این جنگل‌ها و مراتع اطراف، خاطرات بسیار خوشی را برایتان رقم خواهد زد.

منطقه حفاظت شده سیاهرود رودبار

حیوانات با ارزش بسیاری در منطقه حفاظت شده سیاهرود زندگی می‌کنند. از مهم‌ترین گونه‌های جانوری منطقه می‌توان به گربه وحشی، پلنگ، خرس قهوه ای، مارال، گراز، شوکا، تشی، شغال و راسو اشاره کرد. پرندگانی چون عقاب جنگلی، دلیجه، کبک، دارکوب و بحری نیز در این منطقه زندگی می‌کنند که می‌توانند پرنده‌نگاران را سمت خود بکشانند. بهترین فصل بازدید از منطقه از اوایل قروردین ماه تا اوایل فصل تابستان است. جنگل‌های حفاظت شده سیاهرود، از با ارزش‌ترین ذخایر جنگلی کشور هستند و به عنوان زیستگاهی برای گونه‌های مهم گیاهی و جانوری شناخته می‌شوند. پس در زمان بازدید حداقل اصول محیط زیستی را رعایت کنید. از روشن کردن آتش در دل جنگل خودداری کنید و زباله های خود را به شهر باز گردانید. فرهنگ سازی را از خودمان شروع کنیم.