شاید رشت را بیشتر به داشتن جاذبه‌های طبیعی و آب و هوای دلنشینی که دارد بشناسند اما باید بدانید این شهر جاذبه‌های تاریخی و مکان‌های فرهنگی چون موزه هم دارد که می‌تواند برای علاقه‌مندانش جذاب و سرگرم کننده باشد. یکی از موزه‌های شهر که دیدنش را به مسافران و گردشگران شهر رشت پیشنهاد می‌کنیم، موزه گنجینه رشت نام دارد. موزه‌ای که قدمت آن به ۷۰ سال پیش می‌رسد و متعلق به میرزا حسین خان کسمایی، از یاران میرزا کوچک خان جنگلی بوده است. موزه گنجینه رشت در زیرزمینی به وسعت ۷۰۰ متر و از دو بخش مردم‌شناسی و باستان‌شناسی تشکیل شده و در سبزه میدان رشت قرار گرفته است.
موزه گنجینه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا سال ۱۳۷۶ با نام موزه شهر فعالیت می‌کرد و سپس به گنجینه تغییر نام داد.

 موزه گنجینه در رشت

بنای موزه در گذشته به میرزا حسین خان کسمایی، یکی از یاران میرزاکوچک خان جنگلی تعلق داشته است. کسمایی آزادیخواه، شاعر و روزنامه‌نگار معروف رجال در زمان مشروطیت بود. سپس بنای موزه در سال ۱۳۴۹ و بعد از مرمت به موزه تبدیل گشت و بعد از انقلاب تا سال ۱۳۷۶، با نام موزه شهر زیر نظر ارشاد اداره می‌شد.

بخش مردم‌شناسی موزه به زندگی روزمره مردمان محلی و مشاغل آنها پرداخته و در طبقه اول بنا قرار دارد. زیرزمین موزه یا همان سرداب ساختمان نیز به بخش باستان‌شناسی موزه مربوط می‌شود. در بخش باستان شناسی ۲۸ ویترین شیشه‌ای و ۱۱ ویترین دیواری قرار دارد. قدیمی‌ترین اشیا داخل ویترین‌ها پیکان‌های سنگی متعلق به منطقه پیرکوه هستند که این پیکان‌ها از حفاری‌های غیرمجاز کشف شده و قدمت آنها ۳ هزار سال پیش از میلاد را نشان می‌دهد.

از دیگر آثار پیش از اسلام داخل موزه رشت می‌توان به اکتشافات باستان شناسان استان اشاره کرد. اشیا سفالی که بیشتر به شکل ظروف و برخی شبیه به حیوانات چون گاو، قوچ و پرنده هستند. ظروف مفرغی مانند پیاله، ملاقه و جام‌ها نیز در همین بخش نگهداری شده و به نمایش گذاشته شده‌اند.
برای آشنایی بیشتر با دیگر جاذبه‌های دیدنی رشت، مجله چمدونم را دنبال کنید.