یکی از زیباترین بخش‌های باغ محتشم، عمارت کلاه‌ فرنگی آن شناخته شده و به همت اکبرخان، از ثروتمندان طراز اول ایرانی، ساخته شده است. عمارت تابستانی باغ محتشم از بیرون بنایی سه طبقه به نظر می‌رسد در صورتی که چهار طبقه دارد و این یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد عمارت تابستانی باغ محتشم است. در طبقه فوقانی عمارت کلاه‌ فرنگی رشت اتاق هشتگوش بزرگی وجود دارد که دورتادور آن را پنجره تشکیل داده و وجود همین پنجره‌ها باعث شده است تا در فصل گرم سال بنا از آب و هوا و تهویه مناسبی برخوردار باشد.
عمده مصالح به کار رفته در این بنای زیبا را آجر و چوب تشکیل داده‌اند. سقف عمارت کلاه فرنگی نیز به صورت خرپشته است که لایه‌ای از سفال آن را پوشانده است. بنای باشکوه تابستانی که مملو از بالکن‌های باصفا بوده و زمانی افراد حکومتی و طراز اول کشور در آن زندگی می‌کرده‌اند البته در طول تاریخ استفاده‌های دیگری از آن چون خانه شطرنج شهر رشت، رستوران پارک شهر و مرکز آموزش هنرهای سنتی رشت شده است.
با وجود سادگی که در تزئینات این بنا به کار رفته است، شکوه و جلوه زیبایی عمارت چشم‌ها را خیره می‌کند. نرده زیبای بالکن عمارت، سرشیرهای چوبی به کار رفته، اشک‌های موجود در پیشانی بنا و …، از تزئینات موجود در عمارت زیبای کلاه‌فرنگی هستند.

عمارت کلاه فرنگی رشت

عمارت کلاه فرنگی رشت از جاهای دیدنی رشت شناخته شده و به دوران قاجار مربوط می‌شود. شاید شما هم همانند سایر افراد که باغ محتشم می‌روند به معماری زیبای عمارت کلاه فرنگی توجه نکرده باشید. اما باید بدانید این عمارت چوبی، معماری فوق‌العاده زیبایی داشته و ۲۰۰ سال مقابل بلایای طبیعی چون زلزله و بارش برف سنگین همچنان ایستادگی کرده و همچنان استوار با لبخند از گردشگران و مسافران تور رشت  میزبانی می‌کند. بنا همراه با باغ بزرگ  دیدنی‌اش در گذشته به جنگلی متصل بوده که سردار در آن به شکار می‌رفته است.
باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی آن در گذشته از محلات کم تردد در شهر رشت بوده و  محلی برای سکونت تابستان نشین فرماندارن بوده است. اما با توجه به توسعه شهر و افزایش جمعیت این پارک در مرکز شهر قرار گرفته و در دسترس عموم است. علت انتخاب نام کلاه فرنگی بر روی این بنا، شباهت فراوانی است که طبقه فوقانی این بنا به کلاه سیلیندری (فرنگی) داشته است. در سال ۱۳۷۴ این عمارت به مدیریت میراث فرهنگی گیلان واگذار گردید و امروزه از آن به عنوان مرکز آموزش هنرهای دستی استفاده می شود. عمارت کلاه فرنگی، بنایی فاخر و به یادگار مانده از اواخر دوران قاجار است و چون در باغ محتشم ساخته شده از جمله جاذبه‌های دیدنی شهر رشت به حساب می‌آید.

پلان عمارت کلاه فرنگی رشت

عمارت کلاه فرنگی رشت ۴ طبقه دارد اما از بیرون نشان می‌دهد که بنایی ۳ طبقه است. طبقات اول و دوم هر یک دارای دو اتاق است و این اتاق‌ها هر یک به وسیله پنجره‌ها، نورگیری داخلی و تهویه مناسب را در فصل گرم سال فراهم می‌کنند. بلندترین اتاق این عمارت هشت‌گوش و از هر سو دارای پنجره‌هایی است که رو به باغ باز می‌شود. مصالح به کار رفته در آن از آجر، چوب و گچ است. همچنین مصالح به کار رفته در بنا از جنس آجر و چوب بوده و بام آن به صورت خرپشته‌ای و پوشش آن از جنس سفال خمره ای تعبیه شده،که در زیر آن سفال‌هایی قرار گرفته‌اند که کار آنها عایق بندی گرمایی و سرمایی ساختمان و نگه داری سفال است.  دور تا دور ساختمان در طبقه اول به صورت ایوان و در طبقه دوم به صورت بالکنی چوبی است، که ۶۸ ستون بالکن بام ساختمان را مهار کرده، دامنه ساختمان از سر شیرهایی چوبی ساخته شده که به صورت دو پوش است که برای جلوگیری از ریزش برف و باران به داخل ساختمان طول آن را بلند گرفته‌اند.
باغ محتشم در مرکز شهر رشت قرار گرفته و از طریق ماشین شخصی یا تاکسی از خیابان حافظ در دسترس است. همچنین این اثر در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۶۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.