اسبو مار منطقه‌ای کوهستانی در ۲۵ کیلومتری دهستان ساحلی جوکندان در شهر تالش، که در گرمای تابستان با داشتن آب و هوای سرد و مطبوع به یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌های استان گیلان تبدیل گشته است. ظاهرا نام اسبو مار از دو کلمه آسپ و مور که در زبان تالشی معنای اسب و مار را می‌دهد گرفته شده است زیرا این دو حیوان هر دور کاملا به وضوخ در ارتفاعات دیده می‌شوند. در حال حاضر چون از قدیم منطقه آسبومور تلفظ میشده است امروزه به نام ییلاق اسبو مار نامیده می‌شود.
ییلاق اسبومار از مناطق بکر و زیبای شهر تالش در استان گیلان است و طبیعت‌گردان بسیاری از آن بازدید می‌کنند و ساعاتی وقت می‌گذرانند.

اگر مسافر استان گیلان یا مسافر شهر تالش هستید و تصمیم دارید حتی یک شب هم در این منطقه اقامت کنید، جای نگرانی نیست چون با استفاده از اپلیکیشن چمدونم می‌توانید اقامتگاه‌های موجود در منطقه را شناسایی کرده و مورد انتخابی خود را رزرو کنید.

ییلاق اسبو مار تالش

اسبو مار در جنوب و تقریبا هم عرض سوباتان قرار دارد و ییلاق اهالی جوکندان شناخته می‌شود. این ییلاق آب و هوای مطلوب و دلنشینی دارد و بیشتر ساکنان جوکندان مرکزی و انوش محله برای تفریح و استراحت در اسبو مار نیز زندگی می‌کنند. همچنین در این منطقه جاذبه‌های گردشگری بسیاری هم قابل مشاهده است. جاذبه‌های طبیعی چون چشمه‌های آب خنک و گوارا که در تمام فصل‌های سال مملو از آب پاک هستند.  در قسمت جنوبی اسبو مار نیز آبشار سله پشت قرار دارد که بازدید از آن به گردشگران و طبیعت‌گردان پیشنهاد می‌شود. چشمه آبگرم گایم او نیز در فصل تابستان دارای آب خنک و دلچسب بوده و ذر فصل زمستان به چشمه آبگرم تبدیل می‌شود. این چشمه در قسمت شرقی ییلاق و در ارتفاعات قرار دارد.

برای آشنایی با دیگر جاذبه‌های طبیعی و جذاب تالش حتما به مجله چمدونم مراجعه کنید.