بقعه‌ شیخ زاهد گیلانی از بناهای دیدنی و تاریخی استان گیلان و شهر لاهیجان که مربوط به اواخر سده ۹ هجری قمری بوده و به عنوان یکی از آثار ملی ایرانی نیز به ثبت رسیده است. شیخ تاج‌الدین ابراهیم معروف به شیخ زاهد گیلانی، درویش و عارف بزرگ و از استادان شیخ صفی‌الدین اردبیلی بود. زاهد گیلانی در سال ۷۱۱ هجری قمری چشم از جهان گشود و در سال ۸۹۲ هجری قمری، به دستور سلطان حیدر صفوی مقبره‌‌ای در منطقه‌ای از لاهیجان ساخته شد. آرامگاه شیخ زاهد گیلانی از دو اتاق مربع و مستطیل شکل که مجاور یکدیگر قرار دارند ساخته شده است.

زیباترین قسمت این بقعه تاریخی گنبد هرمی شکل آن است که به صورت هشت ترک فیروزه‌ای ساخته شده و سطح آن با استفاده از کاشی‌های زرد، آبی، سفید، سیاه و همچنین نقش و نگارهای سنتی و گلدار تزئین شده است. از دیگر دلایل جذاب بودن این هرم واقع شدن آن در مزارع چای و برج است که می‌درخشد و بسیار خودنمایی می‌کند.

بقعه شیخ زاهد گیلانی کجاست

لاهیجان عروس شهرهای گیلان است و به دلیل جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی که دارد سالانه از گردشگران و مسافران بسیاری میزبانی می‌کند. یکی از دیدنی‌های تاریخی شهر لاهیجان بقعه شیخ زاهد گیلانی است که در شرق گیلان و در مسیری پر از جاذبه‌های طبیعت‌گردی و درست کنار باغ‌ها و دامنه کوهی سبز قرار گرفته و از زیبایی‌های گردشگری گیلان شناخته می‌شود. این بقعه دیدنی و سبز در جاده لاهیجان به لنگرود و منطقه شیخانبر قرار دارد. مسیری مملو از چشم‌اندازهای رویایی و زیبا که با جنگل، رودخانه، مزارع سبز چای، شالیزارها و کلبه‌های چوبی احاطه شده که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

در دو طرف جاده و در سایه‌سار درختان صنوبر،  فروشندگان محلی بساط فروش خود را پهن کرده و شما را به خرید سوغات لاهیجان دعوت می‌کنند. در انتهای همین مسیر سبز نیز گنبد هشت ترک فیروزه‌ای مقابل چشمان شما نمایان می‌شود. بقعه شیخ زاهد گیلانی بنای تاریخی متعلق به عصر صفویه است که با گنبد هشت ترک فیروزه‌ای خود در روستای شیخانبر واقع شده است. این بقعه آرامگاه شیخ زاهد تاج الدین ابراهیم گیلانی که یکی از عرفا و دراویش بزرگ و از استادان شیخ صفی الدین اردبیلی و از صوفیان بزرگ ایران بوده است که در سال ۷۱۱ هجری قمری دارفانی را وداع گفت. نقل شده است که در سال ۸۹۲ هجری قمری، سلطان حیدر صفوی به سبب خوابی که دیده بود، با معماران و نجارانی که از شهر شیروان با کشتی به گیلان منتقل شده بودند، این بنا را ساخت.

بقعه شیخ زاهد گیلانی

بنای بقعه با دو اتاق مربع و مستطیل شکل کنار هم قرار گرفته و کنار اتاق‌ها در سمت شمال، ایوان طولانی با ۷ فیلپا یا ستون، در شرق حرم ایوانی با ۶ فیلپا و در حاشیه و قسمت جنوبی همین اتاق هم ایوان دیگری با ۶ فیلپا دیده می‌شود. زیباترین قسمت بنا، گنبد چهار گوشه آن است که برای گذر سریع آب باران و دفع رطوبت، هرمی شکل ساخته شده و اطراف گنبد با سفال، پوشانده شده است. بقعه شیخ زاهد گیلانی از جمله بناهای مستحکم منطقه گیلان است.
برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های منطقه به راهنمای سفر به لاهیجان چمدونم مراجعه کنید.