از زیبایی‌های دنیا می توان به باغ‌های ایرانی آن اشاره کرد. باغ‌هایی که متمایز با سایر باغ‌های جهان بوده و از خیره کننده ترین‌ها شناخته می‌شوند. باغ نارنجستان قوام شیراز یکی از آنهاست. قوام فوق العاده دیدنی که یادگار از دوران قاجار بوده و به دلیل معماری و تاریخ باشکوه، از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در شهر شیراز شناخته می‌شود. قدم زدن در محوطه باغ لذتی دارد توصیف نشدنی، فکرش را بکنید! در حال قدم زدن در باغی که به وفور درخت نارنج دارد، عمارتی مقابل چشمان شما با ابهت و شکوه ایستاده و می‌درخشد. خاندان قوام‌الملک، صاحبان اصلی نارنجستان بودند به همین دلیل این باغ همچنان به نام قوام میان عموم شناخته می‌شود. سال ۱۳۴۵ این باغ از طرف ابراهیم‌خان قوام‌الملک به دانشگاه شیراز هدیه شد و امروزه باغ نارنجستان قوام تبدیل به دانشکده هنر معماری شده است.

نارنجستان قوام شیراز باغی پر از نارنج

نارنجستان قوام شاهکاری در قلب شهر شیراز است و قدمت آن به سال ۱۲۵۲ بازمی‌گردد. این باغ قاجاری نمونه بارز از یک باغ ایرانی است. بنایی فوق‌العاده ارزشمند در باغ وجود دارد که به دستور علی محمدخان قوام  برای انجام امور سیاسی، نظامی و دیدار با سفیران ساخته شده است. همچنین در باغ نارنجستان قوام اختلاف بین رعیت‌ها نظارت و حل می‌شد.
با ورود به این باغ ۳۵۰۰ متری، درختان نارنج، گل‌کاری‌های رویایی و نخل‌ها قطعا شما را مست می‌کنند. درب ورودی باغ رو به دالانی باز می‌شود که بالای آن کتیبه‌ای که بنا را کامل به شما معرفی می‌کند قرار دارد. کاشیکاری، مقرنس کاری و نقش سربازان بر دوسوی درگاه تنها بخشی از تزئینات دلربای دالان هستند که به میهمانان خوشامد گفته و آنها را به باغ می‌رسانند. ساختمان اصلی با آینه‌کاری‌هایی که دارد اوج هنر در دوران قاجار را به نمایش گذاشته و بازدیدکنندگان را مدهوش می‌کند. نقش و نگار سقف‌ها، تالار آینه، معرق‌کاری اتاق‌ها و زیبایی خیره کننده سرسرای عمارت چشم هر بیننده‌ای خیره می‌کند.  در موزه موجود در باغ نارنجستان نیز اشیا اهدایی پرفسور پوپ، ایران شناس آمریکایی نگهداری می‌شود که بازدید از آن می‌تواند برای علاقه‌مندانش جذاب باشد.

اگر دوست دارید در رابطه با تاریخچه نارنجستان قوام بیشتر بدانید باید بگوییم که دوران حکومت زندیه فردی به نام حاج ابراهیم خان کلانتر اعتمادالدوله که از بزرگان شهر محسوب می‌شد به لطفعلی خان زند خیانت نمود، کاری که سبب شد آغا محمدخان قاجار، بر جنوب ایران مسلط شد و حکومت زندها برانداخته شد. همین زمان بود که حکومت شیراز توسط آقامحمدخان قاجار به ابراهیم خان کلانتر رسید. در زمان فتحعلی شاه هم حکومت او ادامه داشت اما نزدیکان پادشاه، با بدبین کردن او نسبت به ابراهیم خان کلانتر ورق را برگرداندند و سبب شدند تا او و خاندانش کشته شوند. تنها پسر ابراهیم خان به نام علی اکبر به علت بیماری سل نجات یافت و بعدها داستان خاندانش را برای فتحعلی شاه قاجار شرح داد. پادشاه نیز به او لقب علی اکبرخان قوام الملک داد و او را والی شیراز کرد. علی محمد خان قوام الملک دوم فرزند علی اکبر، شروع به ساخت بنای خانه قوام الملک کرد اما تکمیل آن به زمان محمدرضا خان قوام الملک سوم رسید. آن روزها نارنجستان قوام در زمینی به مساحت ۳۵۰۰ متر مربع ساخته شد، بنایی با ۹۴۰ متر مربع مساحت. باغ قولم، نام بیرونی به خود گرفت و امور تجاری و تشریفات در آن برگزار می‌شد. اندرونی نیز که محل اقامت خانواده قواام بود، یک کوچه با بیرونی فاصله داشت و از طریق تونلی زیرزمینی به آن متصل بود.

این باغ دیدنی در نزدیکی خانه فروغ الملک، مسجد نصیرالملک، مسجدخان و امامزاده جلال‌الدین قرار دارد . به همین دلیل شما قدم زنان می‌توانید از این دیدنی های شیراز در کمترین زمان ممکن بازدید کنید. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به شهر بهار نارنج، گشتی در بازارهای این شهر بزنید و از سوغات و صنایع دستی شیراز که حاصل هنر دست مردمان عزیزم ایران است، برای عزیزان خود خرید کنید و به یادگار ببرید. اگر این روزها قصد سفر به شهر شعر و ادب را دارید، پیشنهاد می‌کنیم با نصب اپلیکیشن چمدونم، یکی از بهترین خانه‌ها یا اقامتگاه‌های شهر را رزرو کرده و سفرتان را خاطره‌انگیز کنید. چمدونم با داشتن انواع خانه‌های سنتی، اقامتگاه‌ و اجاره خانه در شیراز، انتخاب را برای شما راحت کرده و سفرتان را دلنشین‌تر می‌کند.

آدرس نارنجستان قوام

این باغ رویایی در خیابان لطفعلی خان زند شهر شیراز، نرسیده به خیابان زینبیه (فلکه غدیر) قرار دارد. شما می@توانید همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۹ شب از این زیبایی دیدن کرده و کنار دوستان و عزیزانتان لذت ببرید.