مسجد نصیرالملک مسجدی به رنگ صورتی در شهر شیراز که از قدیمی‌ترین مساجد شهر شناخته شده و در محله گودعربان، محله تاریخی واقع شده است. نصیرالملک بنایی باوردنکردنی از هنرمعماری است و با ترکیب نور خورشید، زمانیکه از پشت شیشه‌های رنگی به داخل اتاق نماز می‌تابد به مسجدی صورتی شهرت پیدا کرده است. مسجد نصیرالملک یکی از زیباترین دیدنی‌های شهر شیراز است و مسافران بسیاری در ابتدا از آن بازدید می‌کنند. تنها به یاد داشته باشید برای لذت بردن از نورهای رنگی که به داخل اتاق نماز می‌تابد باید بین ساعت ۷ تا ۱۰ صبح در اتاق مسجد حضور داشته باشید. در این زمان تصویری باورنکردنی مقابل چشمانتان نقش می‌بندد.

مسجد صورتی شاید از زیباترین مساجد شهر شیراز باشد و بازدید از آن با شیشه‌های رنگی، طاق‌های بلند و کاشیکاری‌های زیبا، ممکن است آرزوی هر جهانگردی به حساب بیاید. نصیر الملک زیبا با داشتن کاشی‌کاری و مقرنس‌کاری منحصربه‌فرد جز زیباترین مساجد ایران شناخته می‌شود. شاید استفاده از شیشه‌های رنگی در معماری ایرانی همچنین کلیساها شایع بوده باشد اما زیبایی نفس‌گیر مسجد مختص خودش بوده و نظیری ندارد. نصیر الملک شیراز از معدود مساجد جهان است که طراحی داخلی آن با شیشه‌های رنگی باعث شدند تا این مکان به یک اثر هنری تبدیل شده و تحسین‌برانگیز باشد. نور آفتاب از شیشه‌های رنگی این مسجد بر روی نقش و نگار دیواره‌ها و طرح‌های روی آن منعکس شده و یا آنکه بر روی فرش کف مسجد می‌تابند. عبور نور خورشید از شیشه‌های رنگی و ترکیب رنگ آن‌ها باعث شده تا دنیایی از رنگ در مسجد به وجود بیاید و گردشگران را مسخ کند.
برای آشنایی با دیگر جاذبه‌های این شهر تاریخی به راهنمای سفر به شیراز چمدونم مراجعه کنید.

مسجد نصیرالملک، مسجدی از نورها

این بنای تاریخی به دستور میرزا حسنعلی خان ملقب به نصیرالملک که اشراف‌زاده شیرازی بود ساخته شد. معماری مسجد را هم محمد حسن برعهده داشت و ساخت آن از سال ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ (۱۲ سال) به طول انجامید. زمانیکه نور به داخل اتاق می‌تابد تا چشم کار می‌کند توریست‌ها و عکاسانی را می‌بیند که برای لذت بردن از نورها و فضا، از ساعت ۷ صبح به انتظار ایستاده‌اند. این صحنه بسیار شگفت‌انگیز است به همین دلیل مسجد نصیرالملک شیراز به یکی از پربازدیدترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های دیدنی شهر شیراز تبدیل گشته است.
به جرات می‌توان گفت که مسجد صورتی زیباترین مسجد در شهر شیراز است و تماشای آن با شیشه‌های رنگی و کاشیکاری‌های فریبنده، آرزوی هر گردشگر و جهانگردی به حساب می‌آید. به همین دلیل در ابتدای سفرتان به شهر زیبای شیراز، از مسجد صورتی بازدید کنید.
آدرس: فارس، شیراز، محله گودعربان، جنوب خیابان لطفعلی خان زند، کوچه ۲۷