برای قدم زدن در بهشت طناز شیراز آماده‌اید. بهشتی که هر گردشگر، مسافر و یا ماجراجویی را غرق خود کرده و با بوع ناب ایرانی هر فردی را مست خود می‌کند. باغ ارم یکی از باغ‌های زیبای شیراز که جز ۹ باغی است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است.  باغ ارم تکه‌ای از بهشت در شهر شیراز است و به دلیل زیبایی بیش از حدی که دارد به ارم یا بهشت تشبیه می‌شود. وجود بنای تاریخی داخل باغ، فضا را زیباتر و منحصربه‌فردتر کرده است. ارم از زیباترین باغ‌های ایران است و امروزه به عنوان باغ گیاه‌شناسی فعالیت می‌کند. تاریخ ساخت باغ بدرستی مشخص نیست اما طبق توصیف‌ها،  این باغ در زمان سلجوقیان و آل اینجو برپا بوده و در دوران کریم خان زند تغییرات فراوانی به خود دیده است. این باغ زیبا از فضای شاعرانه و دلبرانه‌ای برخوردار بوده و به همین دلیل نزد گردشگران و همچنین ساکنان شهر محبوبیت فراوانی دارد. عمارت داخل باغ از نظر نقاشی، کاشیکاری، معماری و گچبری از شاهکارهای معماری دوران قاجار شناخته می شود. کاشیکاری ایوان مرکزی و اطراف بنا از جالب‌ترین کاشیکاری‌های دوران قاجار محسوب شده و نمونه این کاشیکاری در دیگر بناهای مربوط به این دوران مشاهده نمی‌شود. این بنا نیز متعلق به مرحوم نصیرالملک است و یادگار از این مرحوم می‌توان به بناهای ارزنده دیگری چون مسجد نصیرالملک و خانه نصیرالملک اشاره کرد.

باغ ارم شیراز

همانگونه که گفتیم این باغ به دلیل زیبایی خیره کننده‌اش به ارم یا بهشت تشبیه شده است. در رابطه با تاریخچه باغ ارم آنطور که گفته شده است فردی به نام اتابک قراچه باغ را در دوران سلجوقیان ساخته است. همچنین اروپاییان بسیاری که در دوران صفوی به ایران سفر داشتند در سفرنامه‌شان از زیبایی و شکوه و جلال این باغ سخن گفته‌اند. ارم با داشتن درختان چون سروناز، کاج، افرا، ارغوان، بید مجنون، سیاه بید، زبان گنجشک، بید مشک، سپیدار، اکالیپتوس و نارنج حسابی دلربایی می‌کند. این باغ زیبا در دوران پهلوی به دانشگاه شیراز هدیه داده شد و همچنان بخشی از بنای باغ دانشگاه بوده و فضای آن تبدیل به باغ گیاهشناسی شده است.
حدود ۲۵۰ گونه گل رز در باغ گیاهشناسی ارم پرورش داده می‌شود که به دلیل همین گل‌ها این باغ به یکی از سه باغ دارای تنوع گیاهی گونه‌های رز تبدیل گشته است. اگر مسافر شهر نارنج هستید و با تور شیراز همراه شدید دقت داشته باشید در بازدید از باغ ارم، علاوه بر تماشای جلوه‌های زیبای طبیعی می‌توانید برای آشنایی با فرهنگ و هنر به سمت غرب باغ مراجعه کنید. در این قسمت عمارتی باشکوه و سه طبقه از دوران قاجار را خواهید دید که تبدیل به سمبل شهر شیراز شده است. در طبقات بالایی، ساختمان ایوانی زیبا با دو ستون سنگی بزرگ رو به شرق وجود دارد که سرستون‌هایی با گچ‌بری‌های ماهرانه آن را تزئین کرده است.
علاوه‌بر دیدن معماری بی‌نظیر عمارت ارم، بازدید از موزه زیبای آن را فراموش نکنید. در این موزه از آثار کمیاب و قیمتی مانند سنگ گوهر دریای نور نگهداری می‌شود که می‌تواند برای علاقه‌منداش جذاب باشد. همچنین در این باغ می‌توانید انواع سوغات شیراز را برای دوستان و عزیزانتان تهیه کنید. برای آشنایی بیشتر با دیگر جاذبه‌های شهر به مجله چمدونم مراجعه کنید یا راهنمای سفر به شیراز را مطالعه فرمایید.

باغ ارم کجاست

باغ ارم در خیابان ارم، نزدیک به میدان ارم و در نزدیکی مجموعه‌ دانشگاه شیراز قرار دارد. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این باغ، ایستگاه نمازی است که پس از پیاده شدن از قطار می‌توانید با ۱۰ دقیقه پیاده‌روی خودتان را به این باغ رویایی برسانید. اگر قصد دارید با ماشین شخصی به سمت باغ حرکت کنید باید  از قسمت‌های شمالی شهر حرکت کنید. یکی از بهترین مسیرها برای دسترسی به باغ بلوار چمران است. در بلوار چمران و بعد از رسیدن به میدان دانشجو، به سمپ چپ برانید و تا میدان ارم به مسیر خود ادامه دهید. بعد از رسیدن به میدان به سمت راست بپیچید و وارد خیابان ارم شوید.
اگر در قسمت‌های جنوبی یا مرکز شهر شیراز تصمیم دارید به سمت باغ حرکت کنید باید به خیابان آزادی رفته و از آنجا به خیابان ارم برسید.
ارم زیبا در ماه‌های فروردین و اردیبهشت از ساعت ۸ صبح تا ۲۰ به صورت یکسره برای عموم باز است. در ماه‌های خرداد، تیر، مرداد و شهریور  از ساعت ۸ صبح تا ۱۳ و سپس از ساعت ۱۷ تا ۲۰ فعالیت می‌کند. این باغ در ۶ ماه نیمه دوم سال از ساعات ۸ تا ۱۳ و ۱۴:۳۰ تا ۱۷ امکان بازدید برای عموم را فراهم می‌آورد.

آدرس: بلوار ارم، میدان ارم، خیابان ارم، نزدیک مجموعه دانشگاه شیراز