چورت دریاچه ای بی نظیر واقع در شمال شرقی مازندران که وسعتی حدود ۲.۵ هکتار دارد و به دلیل زمین لرزه ای که ۷۰ سال پیش در منطقه رخ داد به وجود آمده است. فصل پاییز وجود درختان که دریاچه چورت را محسور کرده اند باعث چندین برابر شدن زیبایی منطقه شده و طبیعت گردان را درگیر خود کرده است. این دریاچه زیبا در نزدیکی روستای چورت یکی از روستاهای دهستان  گرماب در بخش چهاردانگه قرار گرفته و به دلیل نام روستا به دریاچه چورت شهرت پیدا کرده است.
این پدیده زیبا یادگار از زمین لرزه سال ۱۳۰۰ است. باید بدانید که داخل دریاچه ماهی نیز وجود دارد البته ماهی ها توسط افراد محلی داخل دریاچه انداخته شده اند.

دریاچه چورت کجاست

چورت در شمال شرقی استان مازندران و در بخش چهاردانگه شهر ساری قرار دارد. تاریخ دریاچه نیز مربوط به زمین لرزه‌ای که در سال ۱۳۲۰ رخ داد می‌شود. وسعت دریاچه حدود ۲.۵ هکتار است و محلی‌ها به آن دریاچه میانشه هم می‌گویند. زمانی که آب دریاچه پایین می‌آید، باقیمانده درخت هایی که در محل پیدایش دریاچه بودند پدیدار گشته و منظره زیبایی را ایجاد می کنند که شاید در کمتر نقطه ای از ایران دیده شود. دور تا دور دریاچه را پوشش‌های جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته‌ است. ماهی‌های موجود در دریاچه نیز توسط افراد محلی به دریاچه انداخته شده‌ است.

مسیر دریاچه چورت

این دریاچه از زیباترین جاذبه‌های طبیعی مازندران شناخته می‌شود. شما برای رسیدن به میانشه می‌توانید مسیر جنگلی را پیش گرفته و همراه با لذت بردن از پیاده‌روی میان درختان انبوه، خودتان را به چورت برسانید. البته در مسیر استراحتگاه و سرویس‌های بهداشتی وجود دارد که همین موارد می‌توانند سختی پیاده‌روی شما را کاهش دهند!

و اما در طول مسیر جاذبه‌های دیدنی زیادی شما را همراهی خواهند کرد. درختان سر به فلک کشیده، پوشش گیاهی و سبز رنگ آرامش دهنده، سکوت،مه ،آب، صدای حیوانات و پرندگان، هوای دل انگیز و نم دار، شاخه های خم شده در آب و درختان از آب بیرون زده، جاده خاکی زیبا و آسمان زیباتر، همه و همه تنها بخشی از زیبایی های این منطقه هستند که نوشته ها و تصاویر توانایی بازگو کردن این همه زیبایی را ندارند.

میانشه در فاصله تقریبی ۸۰ کیلومتری از چشمه‌های باداب سورت و فاصله تقریبی ۵۰ کیلومتری از سد سلیمان قرار دارد. شما در سفر خود به ساری می‌توانید از این جاذبه‌های طبیعی نیز دیدن کنید. برای آشنایی بیشتر با دیگر جاذبه‌ها راهنمای سفر به ساری چمدونم را مطالعه کنید.

مسیر دسترسی

دریاچه در ۳۵۰ کیلومتری تهران در جنگل‌های بکر روستای چورت در بخش چهاردانگه شهرستان ساری واقع در ۵۰ کیلومتری جنوب این شهر قرار دارد. برای رسیدن به دریاچه چورت، باید مسیر ساری – کیاسر را در پیش بگیرید. بعد از طی مسافتی در حدود ۲۵ کیلومتر بعد از تابلوی روستای چورت وارد مسیر فرعی شوید. ۱۵کیلومتر جلوتر، در جاده آسفالته به روستای چورت خواهید رسید. مسیر جاده خاکی به طول ۱۰ کیلومتر به دریاچه چورت منتهی می شود. از راهنمایان محلی هم می‌توانید کمک بگیرید.

آدرس: مازندارن، ساری، ۸۰ کیلومتری  جنوب ساری، بخش چهاردانگه، روستای چورت