باداب سورت یک شاهکار زمین شناسی نادرمربوط به دوره پلیستوسن و پلیوسن (دوره های مربوط به زمین شناسی) است. تعدادی معدود از چنین مکان در جهان وجود دارد که یکی از آن در ایران ما، استان مازندارن و شهر زیبای  ساری قرار دارد و چشم هر بیننده ای را خیره می کند.
باداب سورت از طریق آب گرم معدنی، از بالای کوه و در ارتفاع ۶۰۰۰ پا از سطح دریا با دستان طبیعت ساخته شده است. آب های  گرم این چشمه ها بعد از خنک شدن مواد  معدنی کربنات خود را درست شبیه به ژله به جا گذاشتن که با مرور زمان این ژله ها سفت و سخت شده و شکل پله ای امروزی را به خود گرفتند.

باداب سورت 

باداب سورت دو چشمه دارد و یکی از چشمه ها با داشتن آب شور خاصیت درمانی دارد. طبق گفته ها آب این چشمه می تواند بیماری های پوستی و روماتیسم را درمان کند. چشمه دیگر آبی ترش مزه و پر از اکسید دارد و این موضوع باعث شده است تا رنگ نارنجی به خود بگیرد.
زمانیکه نور با این لایه ها برخورد می کند گودال هایی با رنگ های قرمز، نارنجی و زرد می درخشند. بازتاب نور از آسمان و گاهی ابرها، رنگ هایی چون خاکستری و سبزآبی را به آن اضافه می کند که شبیه به یک پالت آبرنگ با رنگ های طبیعی ایجاد می شود.

قبل از رفتن بدانید…

ممکن است رسیدن به باداب سورت کمی دشوار باشد اما با این وجود نباید از دیدن چنین مکانی صرف نظر کرد. این مکان در ۱۲۰ کیلومتری شهر ساری قرار گرفته و نیاز به عبور از مسرهای پیچ در پیچ و مسیرهای کوهستانی دارد. در عوض بعد از گذراندن مسیر با شاهکار زمین شناسی ایران روبرو خواهید شد. کاش مراقب زیبایی هایی که خدا به ما داده باشیم. با راه روفتن روی لبه های آهکی باداب و همچنین تردد با وسایل نقلیه روی آن بیشتر از این آسیب وارد نکنیم. باداب سورت ساری به اندازه کافی آسیب دیده پس سعی کنیم برای حفظ آن ارزش بیشتری قائل باشیم.

تور باداب سورت

پیشنهاد می‌کنیم در تورهای یک روزه باداب سورت که چمدونم برگزار می‌کند شرکت کنید. چمدونم با برگزاری تورهای منحصربه‌فرد و داشتن تجربه‌گردی سفری متفاوت برای شما رقم می‌زند. کافیست برای شرکت در تورهای یک روزه ما با تیم پشتیبانی در ارتباط باشید یا از طریق نصب اپلیکیشن چمدونم، مراحل عضویت در تور را به راحتی انجام دهید.